Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Mexiko

Atlas sveta: Mexiko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Mexiko.


Informácie - Mexiko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Mexiko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Mexiko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Mexiko tu:

Mexiko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Mexiko? Začnime týmto: Na začiatku 16. storočia Španielsko dobylo a kolonizovalo miesto niekoľkých pokročilých amerických civilizácií - vrátane Olmeca, Tolca, Teotihuacana, Zapoteca, Mayy a Aztéka - Mexika. V priebehu troch storočí bola spravovaná ako obdarosť Nového Španielska, dosiahla nezávislosť začiatkom 19. storočia. Voľby v roku 2000 znamenali prvýkrát od mexickej revolúcie v roku 1910, že opozičný kandidát - Vicente FOX z Národnej akčnej strany (PAN) - porazil stranu vo vláde, inštitucionálnu revolučnú stranu (PRI). V roku 2006 sa mu podarilo získať ďalší kandidát PAN Felipe Calderon, ale Enrique PENA Nieto opäť získal predsedníctvo PRI v roku 2012. Globálna finančná kríza na konci roka 2008 spôsobila v nasledujúcom roku masívny hospodársky pokles v Mexiku, hoci sa v roku 2010 rýchlo vrátil. Pretrvávajúce hospodárske a sociálne záujmy zahŕňajú nízke reálne mzdy, vysokú nezamestnanosť, nerovnomerné rozdelenie príjmov a málo príležitostí na rozvoj prevažne domorodého obyvateľstva v chudobných južných štátoch. Od roku 2007 sa mocné mexické organizácie zamerané na obchodovanie s drogami podieľali na krvavom konflikte, čo viedlo k desiatkam tisíc vražd súvisiacich s drogami.

Geografia - Mexiko

Kde na svete je Mexiko? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Amerika hraničiaca s Karibským morom a Mexickým zálivom medzi Belize a Spojenými štátmi a hraničiacou s severným Tichým oceánom medzi Guatemalou a Spojenými štátmi. Celková plocha krajiny Mexiko je 1,964,375 km2, z čoho 1,943,945 km2 je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: vysoké, drsné hory; nízke pobrežné pláne; vysoké plošiny; púšť. Mexiko má najnižší bod Laguna Salada -10 m, najvyšší bod Volcan Pico de Orizaba 5,636 m. Podnebie je pohybuje od tropického po púšť.


Obyvatelia - Mexiko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Mexiko. To číslo je: 124,574,795 (7/2017 odhad). Táto krajina patrí medzi najľudnatejšie na svete. Kto žije tu? mestic (Amerindian-španielsky) 62%, prevažne Amerindian 21%, indiánske 7%, ostatní 10% (väčšinou európskych). Aké sú jazyky v krajine Mexiko? Spanish iba 92,7%, španielčine a domorodé jazyky 5,7%, domáci iba o 0,8%, NS 0,8%. A náboženstvá: rímsky katolík 82,7%, Pentecostal 1,6%, Svedok Jehovov 1,4%, ostatné evanjelické cirkvi 5%, ostatné 1,9%, žiadne 4,7%, nespecifikované 2,7% (2010 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 28.3 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 76.1 rok. Kde ľudia žijú v krajine Mexiko? Tu: Väčšina obyvateľov sa nachádza uprostred krajina medzi štátmi Jalisco a Veracruz; približne štvrtina obyvateľov žije v Mexico City a okolo. Hlavné mestské oblasti krajiny Mexiko sú: Mexika CITY (hlavného mesta) 20999 miliónov; Guadalajara 4,843 milióna; Monterrey 4,513 milióna; Puebla 2.984 miliónov; Toluca de Lerdo 2,164 milióna; Tijuana 1,987 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Mexiko

Hlavné mesto krajiny Mexiko je Mexico City (Ciudad de Mexico) a typ vlády federálna prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 31 štátov (estados, singular - estado) a 1 mesto (ciudad); Aguascalientes, Baja California, Baja California Sur, Campeche, Chiapas, Chihuahua, Coahuila, Colima, Cuidad de Mexico, Durango, Guanajuato, Guerrero, Hidalgo, Jalisco, Mexico, Michoacan, Morelos, Nayarit, Quintana Roo, San Luis Potosi, Sinaloa, Sonora, Tabasco, Tamaulipas, Tlaxcala, Veracruz, Yucatan, Zacatecas. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Mexiko, dôležité priemyselné produkty sú potraviny a nápoje, tabak, chemikálie, železo a oceľ, ropa, ťažba, textil, odevy, motorové vozidlá, tovar dlhodobej spotreby, cestovného ruchu. Dôležité poľnohospodárske produkty sú kukurica, pšenica, sójové bôby, ryža, fazuľa, bavlna, káva, ovocie, paradajky; hovädzie mäso, hydina, mliečne výrobky; výrobky z dreva. Najdôležitejšie vývozné komodity sú vyrába tovar, ropa a ropné produkty, striebro, ovocie, zelenina, káva, bavlna a najdôležitejšími exportnými partnermi sú US 81 % (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú kovoobrábacie stroje, výrobky z ocele, poľnohospodárske stroje, elektrické zariadenia, časti automobilov pre montáž a opravu, lietadlá, časti lietadiel a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú US 46,6%, Čína 18%, Japonsko 4.6%. Ako bohatá je krajina Mexiko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $19,500 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 46.2%.


Mapa - MexikoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia