Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Moldavsko

Atlas světa: Moldavsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Moldavsko.

Domů - Evropa - Moldavsko

Informace - Moldavsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Moldavsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Moldavsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Moldavsko:

Moldavsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Moldavsko? Začněme tímto: Velká část dnešního moldavského území se stala provincií ruské říše v roce 1812 a poté se sjednotila s Rumunskem v roce 1918 po skončení první světové války. Toto území bylo poté začleněno do Sovětského svazu na konci druhé světové války. I když je Moldavsko od roku 1991 nezávislé na Sovětském svazu, ruské síly zůstaly na území Moldavska východně od Nistru a podporovaly separatistický region Podněstří, jehož populace je zhruba stejně složena z etnických Ukrajinců, Rusů a Moldavců. Roky vlády Komunistické strany v Moldavsku po skončení nezávislosti nakonec skončily násilnými protesty souvisejícími s volbami a opětovným spuštěním parlamentních voleb v roce 2009. Od té doby vládla Moldavsko řada proevropských vládních koalic. V důsledku toho, nejnovější legislativní volby v listopadu 2014, tři proeuropské strany, které vstoupily do parlamentu, získaly celkem 55 z 101 míst v těle. Obvinění mezi členy koalice vedlo k prodloužení legislativního zmatku a politické nestability, stejně jako ke kolapsu dvou vlád, z nichž všechny vládly proevropské koalice soustředěné kolem Liberální demokratické strany (PLDM) a Demokratické strany (PDM). Politická slepota skončila v lednu roku 2016, kdy nová parlamentní většina vedená PDM, která se připojila k odštěpkům komunistů a PLDM, podpořila jako premiéra člen PDM Pavel Filip. Moldavsko zůstává nejchudší ekonomikou v Evropě, ale podniklo kroky směřující k rozšíření přístupu na trh tím, že v roce 2014 podepsalo a ratifikovalo dohodu o přidružení s EU, která plně vstoupila v platnost v červenci roku 2016 po ratifikaci všemi členskými státy EU. Igor Dodon získal první prezidentské volby v Moldavsku za více než 20 let v listopadu 2016.

Geografie - Moldavsko

Kde je na světě Moldavsko? Umístění této země je Východní Evropa, severovýchodně od Rumunska. Moldavsko má celkovou plochu 33,851 km2, z čehož 32,891 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: stepi, postupný svah na jih k Černému moři. Nejnižší bod země Moldavsko je Dniester (Nistru) 2 m, nejvyšší bod Dealul Balanesti 430 m. A klima je mírné zimy, teplá létající.


Obyvatelé - Moldavsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Moldavsko. Počet obyvatel je: 3,474,121 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? moldavský 75,1%, rumunský 7%, ukrajinský 6,6 %, Gagauze 4,6%, ruské 4,1%, bulharské 1,9%, ostatní 0,8% (v roce 2014). Jaké jsou tu požívané jazyky? Moldavsko hovoří jazyky Moldavsko / Rumunsko 80,2% (oficiální) (56,7% označuje mateřský jazyk jako moldavský, což je prakticky stejný jako rumunský jazyk, 23,5% rumunský jazyk), ruský 9,7%, gagauze 4,2% 3,9%, bulharština 1,5%, Romani 0,3%, ostatní 0,2% (v roce 2014). A náboženství: Ortodoxní 90,1%, jiní křesťané 2,6%, jiní 0,1%, agnostičtí. Kolik let je tady lidem? 36.7 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 71 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Kapsy aglomerace existují v celé zemi , největší je v centru země kolem hlavního města Kišiněva, následovaný Tiraspol a Balti. Hlavní městské oblasti v zemi Moldavsko jsou: Kišiněv (hlavní město) 725 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Moldavsko

Hlavní město země Moldavsko je Kišiněv v rumunštině (Kishinev v ruštině) a typ vlády parlamentní republiky. Podívejme se na administrativní členění - 32 obcí (obec, singular - municipiul), 1 autonomní územní jednotka (unitatea teritoriala autonoma) a 1 územní jednotka (unitatea teritoriala). Pokud jde o ekonomiku, Moldavsko má tyto důležité průmyslové produkty: zpracování vínového cukru, rostlinný olej, zpracování potravin, zemědělské stroje; slévárenská zařízení, ledničky a mrazničky, pračky; punčochové zboží, obuv, textil. Důležité zemědělské produkty jsou Zelenina, ovoce, hrozny, obilí, cukrová řepa, slunečnicová semínka, tabák; hovězí maso, mléko;. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou potraviny, textil, stroje a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Rumunsko 25,5% Rusko 11,6%, Itálie 9,9%, v Německu o 6,3%, Velká Británie 5,7% Bělorusko 5,2% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou minerálních výrobků a pohonných hmot, stroje a zařízení, chemikálie, textil a nejdůležitější importní partneři jsou Rumunsko 13,7% Rusko 13,3%, Čína 9,8%, na Ukrajině 9,5%, v Německu o 7,9%, Itálie 7% Turecko 6,8% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Moldavsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $5,700 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 20.8% (2013 odhad).


Mapa MoldavskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2023 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet