Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Moldavsko

Atlas sveta: Moldavsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Moldavsko.

Domov - Európa - Moldavsko

Informácie - Moldavsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Moldavsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Moldavsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Moldavsko tu:

Moldavsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Moldavsko? Začnime týmto: Veľká časť dnešného moldavského územia sa v roku 1812 stala provinciou ruskej ríše a potom sa zjednotila s Rumunskom v roku 1918 v dôsledku prvej svetovej vojny. Toto územie bolo potom začlenené do Sovietskeho zväzu na konci druhej svetovej vojny. Napriek tomu, že Moldavsko je od roku 1991 nezávislé od Sovietskeho zväzu, ruské sily ostali na moldavskom území východne od Nistru a podporujú odtrhnutú oblasť Podnesterska, ktorej obyvateľstvo je zhruba rovnako zložené z etnických Ukrajincov, Rusov a Moldavanov. Roky vlády Komunistickej strany v Moldavsku po skončení nezávislosti v konečnom dôsledku skončili násilnými protestmi súvisiacimi s voľbami a opätovným spustením parlamentných volieb v roku 2009. Odvtedy vládla Moldavsko séria proeurópskych vládnych koalícií. V dôsledku toho, v posledných novembrových legislatívnych voľbách v roku 2014 získali tri proeurópske strany, ktoré vstúpili do parlamentu, celkovo 55 z 101 miest kresiel. Boj medzi členmi koalície viedol k dlhotrvajúcemu legislatívnemu vyčerpaniu a politickej nestabilite, ako aj zrúteniu dvoch vlád, ktoré vládli proeurópskymi koalíciami, ktoré sa sústredili okolo Liberálnej demokratickej strany (PLDM) a Demokratickej strany (PDM). Politická slepota skončila v januári 2016, kedy novú parlamentnú väčšinu pod vedením PDM, ktorá sa pripojila k odštiepiteľom komunistov a PLDM, podporila členku PDM pána Filipa za predsedu vlády. Moldavsko zostáva najchudobnejším hospodárstvom v Európe, no podniklo kroky smerom k rozšíreniu prístupu na trh podpísaním a ratifikáciou asociačnej dohody s EÚ v roku 2014, ktorá nadobudla platnosť v júli 2016 po ratifikácii všetkými členskými štátmi EÚ. Igor Dodon získal v novembri 2016 prvé priame prezidentské voľby v Moldavsku za viac ako 20 rokov.

Geografia - Moldavsko

Kde na svete je Moldavsko? Umiestnenie tejto krajiny je Východná Európa, severovýchodne od Rumunska. Celková plocha krajiny Moldavsko je 33,851 km2, z čoho 32,891 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: stepi, postupné svahové svahy na juh do Čierneho mora. Moldavsko má najnižší bod Dniester (Nistru) 2 m, najvyšší bod Dealul Balaneşti 430 m. Podnebie je zimné teplé letné.


Obyvatelia - Moldavsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Moldavsko. To číslo je: 3,474,121 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Moldavsko 75,1%, rumunčina 7%, ukrajinské 6,6 %, Gagauz 4,6%, Ruský 4,1%, Bulharský 1,9%, Ostatné 0,8% (2014). Aké sú jazyky v krajine Moldavsko? Moldavské / rumunské 80,2% (oficiálne) (56,7% identifikuje svoj materinský jazyk ako moldavský, čo je takmer rovnako ako rumunčina, 23,5% z nich označuje rumunský ako svoj materinský jazyk), ruský 9,7%, gagauz 4,2% 3,9%, Bulharsko 1,5%, Rómovia 0,3%, Ostatné 0,2% (v roku 2014). A náboženstvá: Pravoslávne 90,1%, Ostatné kresťania 2,6%, Ostatné 0,1%, Agnostiky. Koľko rokov je ľudom v priemere? 36.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 71 rok. Kde ľudia žijú v krajine Moldavsko? Tu: Vrecká aglomerácie , najväčší bol v strede krajiny okolo hlavného mesta Kišiňov, za ním nasledoval Tiraspol a Balti. Hlavné mestské oblasti krajiny Moldavsko sú: Kišiněv (hlavné mesto) 725 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Moldavsko

Hlavné mesto krajiny Moldavsko je Kišiňov v ruštine v ruštine) a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 32 obcí (mestský úrad, jednotný územný celok), 1 jednotný územný celok a 1 územný celok. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Moldavsko, dôležité priemyselné produkty sú spracovanie vínneho cukru, rastlinný olej, spracovanie potravín, poľnohospodárske stroje; slévárenské zariadenia, chladničky a mrazničky, práčky; pančuchový tovar, obuv, textil. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Zeleniny, ovocia, hrozna, obilia, cukrovej repy, slnečnicových semien, tabaku; hovädzie mäso, mlieko;. Najdôležitejšie vývozné komodity sú potraviny, textil, stroje a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Rumunsko 25,5% Rusko 11,6%, Talianska 9,9%, v Nemecku o 6,3%, Veľká Británia 5,7% Bielorusko 5,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú minerálnych výrobkov a pohonných hmôt, stroje a zariadenia, chemikálie, textil a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Rumunsko 13,7% Rusko 13,3%, Čína 9,8%, na Ukrajine 9,5%, v Nemecku o 7,9%, Taliansko 7% Turecko 6,8% (2016). Ako bohatá je krajina Moldavsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $5,700 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 20.8% (2013 odhad).


Mapa - MoldavskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2022 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet