Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Namíbia

Atlas sveta: Namíbia. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Namíbia.

Domov - Afrika - Namíbia

Informácie - Namíbia

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Namíbia. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Namíbia. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Namíbia tu:

Namíbia - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Namíbia? Začnime týmto: Južná Afrika obsadila nemeckú kolóniu juhozápadnej Afriky počas prvej svetovej vojny a spravovala ju ako poverenie až po druhej svetovej vojne, keď pripojila územie. V roku 1966 skupina guerillových skupín Marxistickej juhozápadnej africkej ľudovej organizácie (Swapo) spustila nezávislú vojnu v oblasti, ktorá sa stala Namíbii, ale až v roku 1988 sa Južná Afrika dohodla na ukončení svojej správy v súlade s mierovým plánom OSN v celej oblasti. Namíbia bola riadená spoločnosťou Swapo odvtedy, čo krajina získala nezávislosť v roku 1990, hoci strana zvrhla značnú časť svojej marxistickej ideológie. Predseda vlády Hage Geingob bol zvolený za prezidenta v roku 2014 v krajine víťazstvo, nahradiť Hifikepunye Pohamba, ktorý odstúpil po tom, čo slúžil dva termíny.

Geografia - Namíbia

Kde na svete je Namíbia? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Afrika, hraničiaca s južným Atlantickým oceánom, medzi Angolou a Južnou Afrikou. Celková plocha krajiny Namíbia je 824,292 km2, z čoho 823,290 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou vysoká náhorná plošina; Namibská púšť pozdĺž pobrežia; Kalahari Púšť na východe. Namíbia má najnižší bod Atlantský oceán 0 m, najvyšší bod Konigstein na Brandbergu 2,573 m. Podnebie je púšte; horúce, suché; dažďové zriedkavé a nepravidelné.


Obyvatelia - Namíbia

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Namíbia. To číslo je: 2,484,780. Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? čiernej 87,5%, bielej 6%, zmiešanej 6,5%. Aké sú jazyky v krajine Namíbia? Oshivambo jazyky 48,9%, Nama / Damara 11,3%, afrikánčina 10,4% (spoločný jazyk väčšiny obyvateľstva a približne 60% bielych obyvateľov), jazyky Otjiherero 8,6%, jazyky Kavango 8,5%, jazyky Caprivi 4,8%, angličtina ) 3,4%, ostatné africké jazyky 2,3%, ostatné 1,7%. A náboženstvá: kresťanské 80% až 90% (minimálne 50% luteránske), domorodé presvedčenie 10% až 20%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 21.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 64 rok. Kde ľudia žijú v krajine Namíbia? Tu: Hustota obyvateľstva je veľmi nízka najväčšie zhluky nachádzajúce sa v extrémnej severnej centrálnej oblasti pozdĺž hranice s Angolou. Hlavné mestské oblasti krajiny Namíbia sú: Windhoek (hlavné mesto) 368 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Namíbia

Hlavné mesto krajiny Namíbia je Windhoek a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 14 regiónov; Erongo, Hardap, Karas, Kavango východ, Kavango západ, Khomas, Kunene, Ohangwena, Omaheke, Omusati, Oshana, Oshikoto, Otjozondjupa, Zambezi; poznámka - región Karas bol v septembri 2013 premenovaný na Karas, aby zahrnul alveolárne bočné kliknutie na jazyk Khoekhoegowab. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Namíbia, dôležité priemyselné produkty sú mäsový, spracovanie rýb, mliečne výrobky, cestoviny, nápoje; ťažby (diamanty, olovo, zinok, cín, striebro, volfrám, urán, meď). Dôležité poľnohospodárske produkty sú proso, cirok, arašidy, hrozno; hospodárskych zvierat; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú diamanty, meď, zlato, zinok, olovo, urán; dobytok, biele ryby a mäkkýše a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Švajčiarsko 20%, Južná Afrika 17,1%, Botswana 15%, Zambia 6,7%, Španielsko 4,6%, Taliansko 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny; ropné produkty a palivá, stroje a zariadenia, chemické látky a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Južná Afrika 57,1%, Botswana 6,8%, Zambia 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Namíbia a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $11,500 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 28.7% (2010 odhad).


Mapa - NamíbiaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia