Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Norsko

Atlas světa: Norsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Norsko.

Domů - Evropa - Norsko

Informace - Norsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Norsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Norsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Norsko:

Norsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Norsko? Začněme tímto: Dvě staletí vikingských nájezdů do Evropy se po přijetí křesťanství králem Olavem Tryggvasonem v roce 994 zúžily; konverze norského království nastala v příštích několika desetiletích. V roce 1397 bylo Norsko absorbováno do sdružení s Dánskem, které trvalo více než čtyři staletí. V roce 1814 se Norové vzdali odchodu své země do Švédska a přijali novou ústavu. Švédsko poté napadlo Norsko, ale souhlasilo s tím, že Norsku udrží svou ústavu výměnou za přijetí unie pod švédským králem. Zvyšující se nacionalismus v průběhu 19. století vedlo k referendum z roku 1905, které Norsku udělila nezávislost. Přestože Norsko zůstalo v první světové válce neutrální, utrpělo těžké ztráty její lodi. Norsko prohlásilo svou neutralitu na počátku druhé světové války, avšak bylo na pět let obsazeno nacistickým Německem (1940-1945). V roce 1949, Norsko opustilo neutralitu a stalo se členem NATO. Vyhledání ropy a plynu v přilehlých vodách v pozdních šedesátých letech posílilo ekonomické bohatství Norska. V referendech konaných v letech 1972 a 1994 Norsko odmítlo vstup do EU. Mezi klíčové domácí problémy patří přistěhovalectví a integrace etnických menšin, zachování rozsáhlé sociální sítě v zemi se stárnutím populace a zachování hospodářské konkurenceschopnosti.

Geografie - Norsko

Kde je na světě Norsko? Umístění této země je Severní Evropa, hraničící s Severním a severním Atlantickým oceánem, západně od Švédska. Norsko má celkovou plochu 323,802 km2, z čehož 304,282 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: ledovci na západním pobřeží ; převážně vysoké plošiny a drsné hory rozpadlé úrodnými údolími; malé, rozptýlené pláně; pobřežní čára hluboce odsazená fjordy; arktická tundra na severu. Nejnižší bod země Norsko je Norské moře 0 m, nejvyšší bod Galdhopiggen 2,469 m. A klima je podél pobřeží, modifikované Severoatlantickým proudem; chladnější interiér se zvýšeným srážením a chladnějšími léty; deštivé celoročně na.


Obyvatelé - Norsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Norsko. Počet obyvatel je: 5,320,045 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Norština 83.2% (zahrnuje asi 60.000 Sami), ostatní evropští 8.3%, jiní 8.5% (2017 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Norsko hovoří jazyky Bokmal norský (oficiální), Nynorsk norský , malí sami a finština-mluvení menšiny. A náboženství: 71,5%, římský katolík 2,8%, jiný křesťan 3,9%, muslim 2,8%, ostatní 2%, nespecifikováno 7,5% (2016 est.). Kolik let je tady lidem? 39.2 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 81.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: většina norweiganů žije na jihu, kde je klima mírnější a je lepší spojení s evropskou pevninou; populační shluky se nacházejí po celé pobřeží Severního moře na jihozápadě a na jihovýchodě Skaggerak; vnitřní části severu zůstávají řídce osídleny. Hlavní městské oblasti v zemi Norsko jsou: OSLO (hlavní město) 986 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Norsko

Hlavní město země Norsko je Oslo a typ vlády parlamentní ústavní monarchie. Podívejme se na administrativní členění - 19 krajů (fylker, singular - fylke); Akershus, Austrálie-Agder, Buskerud, Finnmark, Hedmark, Hordaland, More og Romsdal, Nordland, Nord-Trondelag, Oppland, Oslo, Ostfold, Rogaland, Sogn og Fjordane, Sor-Trondelag, Telemark, Troms, Vest-Agder, Vestfold. Pokud jde o ekonomiku, Norsko má tyto důležité průmyslové produkty: ropy a plynu, lodní doprava, rybolov, akvakultura, zpracování potravin, loďařství, drť a papírenské výrobky, kovy, chemikálie, dřevo, dolování, textil. Důležité zemědělské produkty jsou Ječmene, pšenice, brambor; vepřové, hovězí, telecí, mléko; ryby. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ropy a ropných produktů, stroje a zařízení, kovy, chemikálie, lodě, ryby a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou UK 21 %, Německo 14,4%, Nizozemsko 10,7%, Francie 6,9%, Švédsko 6,5%, Belgie 4,4%, USA 4,3%, Dánsko 4% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení, chemikálie, kovy, potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou Německo 12,2%, Švédsko 12,2%, Čína 11,2%, USA 6,6%, Dánsko 5,7%, Spojené království 5,2%, Nizozemsko 4,1% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Norsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $70,600 (2017 odhad). To znamená, že tady lidé jsou v průměru bohatí. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: neznámo%.


Mapa NorskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí