Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Nórsko

Atlas sveta: Nórsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Nórsko.

Domov - Európa - Nórsko

Informácie - Nórsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Nórsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Nórsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Nórsko tu:

Nórsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Nórsko? Začnime týmto: Dve storočia vikingských nájazdov do Európy sa zmiernilo po prijatí kresťanstva kráľom Olavom Tryggvasonom v roku 994; konverzia nórskeho kráľovstva sa vyskytla počas nasledujúcich niekoľkých desaťročí. V roku 1397 bolo Nórsko absorbované do únie s Dánskom, ktoré trvalo viac ako štyri storočia. V roku 1814 sa Nóri vzdorovali ceste svojej krajiny do Švédska a prijali novú ústavu. Švédsko potom napadlo Nórsko, ale súhlasilo s tým, že Nórsko nechá svoju ústavu na oplátku za prijatie únie pod švédskym kráľom. Rastúci nacionalizmus v priebehu 19. storočia viedol k roku 1905 referendum udeľujúce Nórsku nezávislosť. Napriek tomu, že Nórsko počas prvej svetovej vojny zostalo neutrálne, utrpelo jej veľké straty. Nórsko vyhlásilo svoju neutralitu na začiatku druhej svetovej vojny, ale nacistické Nemecko (1940-1945) ho však päť rokov zamestnávalo. V roku 1949, Nórsko opustilo neutralitu a stalo sa členom NATO. Objavenie ropy a plynu v priľahlých vodách v neskorých šesťdesiatych rokoch posilnilo ekonomické bohatstvo Nórska. V referendách v rokoch 1972 a 1994 Nórsko odmietlo vstup do EÚ. Medzi kľúčové domáce otázky patrí prisťahovalectvo a integrácia etnických menšín, zachovanie rozsiahlej sociálnej záchrannej siete krajiny so starnutím obyvateľstva a zachovanie hospodárskej konkurencieschopnosti.

Geografia - Nórsko

Kde na svete je Nórsko? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Európa, hraničiaca s Severným morom a Severným Atlantickým oceánom, západne od Švédska. Celková plocha krajiny Nórsko je 323,802 km2, z čoho 304,282 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: zaľadnené; väčšinou vysoké náhorné plošiny a drsné hory rozbité úrodnými údoliami; malé, rozptýlené pláne; pobrežie hlboko odsadené fjordmi; arktická tundra na severe. Nórsko má najnižší bod Nórske more 0 m, najvyšší bod Galdhopiggen 2,469 m. Podnebie je mierne pozdĺž pobrežia modifikované Severoatlantickým prúdom; chladnejší interiér so zvýšenou zrážkou a chladnejším letom; daždivé po celý rok na západnom pobreží.


Obyvatelia - Nórsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Nórsko. To číslo je: 5,320,045 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Nórsky 83.2% (zahŕňa asi 60.000 Sami), ostatné európske 8.3%, ostatné 8.5% (2017 est.). Aké sú jazyky v krajine Nórsko? Bokmal nórsky (oficiálny) , malé samy a fínsky hovoriace menšiny. A náboženstvá: 71,5%, rímskokatolícky 2,8%, iní kresťania 3,9%, moslimskí 2,8%, iní 2%, nespecifikovaní 7,5% (2016 tis.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 39.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 81.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Nórsko? Tu: väčšina obyvateľov Nórska žije na juhu, kde je miernejšie podnebie a lepšie prepojenie s pevninou v Európe; zhluky populácie sa nachádzajú pozdĺž pobrežia Severného mora na juhozápade a Skaggerak na juhovýchode; vnútorné oblasti na severe ostávajú riedko osídlené. Hlavné mestské oblasti krajiny Nórsko sú: OSLO (hlavné mesto) 986 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Nórsko

Hlavné mesto krajiny Nórsko je Oslo a typ vlády parlamentná ústavná monarchia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 19 okresov (fylker, singular - fylke); Akershus, Aust-Agder, Buskerud, Finnmark, Hedmark, Hordaland, More og Romsdal, Nordland, Nord-Trondelag, Oppland, Oslo, Ostfold, Rogaland, Sogn og Fjordane, Sor-Trondelag, Telemark, Troms, Vest-Agder, Vestfold. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Nórsko, dôležité priemyselné produkty sú ropy a plynu, lodná doprava, rybolov, akvakultúra, spracovanie potravín, lodiarstve, drť a papierenské výrobky, kovy, chemikálie, drevo, dolovanie, textil. Dôležité poľnohospodárske produkty sú , pšenice, zemiakov; bravčové, hovädzie, teľacie, mliečne; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropy a ropných produktov, stroje a zariadenia, kovy, chemikálie, lode, ryby a najdôležitejšími exportnými partnermi sú UK 21 %, Nemecko 14,4%, Holandsko 10,7%, Francúzsko 6,9%, Švédsko 6,5%, Belgicko 4,4%, USA 4,3%, Dánsko 4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, chemikálie, kovy, potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 12,2%, Švédsko 12,2%, Čína 11,2%, USA 6,6%, Dánsko 5,7%, Spojené kráľovstvo 5,2%, Holandsko 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Nórsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $70,600 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - NórskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia