Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Nový Zéland

Atlas světa: Nový Zéland. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Nový Zéland.

Domů - Austrálie & Oceánie - Nový Zéland

Informace - Nový Zéland

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Nový Zéland. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Nový Zéland. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Nový Zéland:

Nový Zéland - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Nový Zéland? Začněme tímto: Polynézská maorština dosáhla na Novém Zélandu přibližně v roce 800. V roce 1840 vstoupili jejich náčelníci do kompaktu s Británií, smlouvou z Waitangi, ve které postoupili svrchovanost královně Viktorii při zachování územních práv. V témže roce začali Britové první organizované koloniální osídlení. Série pozemských válek mezi lety 1843 a 1872 skončila porážkou domorodých národů. Britská kolonie Nového Zélandu se stala nezávislým panstvím v roce 1907 a vojensky podporovala Spojené království v obou světových válkách. Plná účast Nového Zélandu na řadě obranných aliancí zanikla v 80. letech. V uplynulých letech se vláda snažila vypořádat s dlouhotrvajícími maorskými slyšeními.

Geografie - Nový Zéland

Kde je na světě Nový Zéland? Umístění této země je Oceánie, ostrovy v jižním Tichém oceánu, jihovýchod Austrálie. Nový Zéland má celkovou plochu 268,838 km2, z čehož 264,537 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně hornatými s velkými pobřežními pláněmi. Nejnižší bod země Nový Zéland je Tichý oceán 0 m, nejvyšší bod Aoraki Mount Cook 3 724 m. A klima je mírný s ostrými regionálními kontrasty.


Obyvatelé - Nový Zéland

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Nový Zéland. Počet obyvatel je: 4,510,327 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? evropských 71,2%, maorských 14,1%, asijských 11,3%, tichomořských národů 7,6%, Středního východu, latinskoamerických, afrických 1,1% jiné 1,6%, neuvedené ani neidentifikované 5,4%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Nový Zéland hovoří jazyky Angličtina (de facto oficiální) 89,8%, Maori (de jure úředník) 3,5%, Samoa 2%, Hindština 1,6%, Francouzština 1,2%, Severní čínština 1,2%, Yue 1% (de jure úředník). A náboženství: Křesťan 44,3% (katolík 11,6%, anglikánský 10,8%, presbyteriánský a kongregační 7,8%, metodista, 2,4%, letniční 1,8%, jiný 9,9%), hinduistický 2,1%, buddhistický 1,4% Islám 1.1%, jiné náboženství 1.4% (zahrnuje náboženství Judaismus, duchovnost a nové věky, Baha'i, asijské náboženství jiné než buddhismus), žádné náboženství 38.5%, neuvedeno nebo nezjištěno 8.2%, námitky proti odpovědi 4.1%. Kolik let je tady lidem? 37.9 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 81.3 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Přes tři čtvrtiny Nového Zélandu, včetně domorodé Maory, žije na severním ostrově, především v městských oblastech. Hlavní městské oblasti v zemi Nový Zéland jsou: Auckland 1,344 milionu; Wellington (hlavní město) 383,000 (2015).

Vláda a ekonomika - Nový Zéland

Hlavní město země Nový Zéland je Wellington a typ vlády Parlamentní demokracie (novozélandský parlament) pod ústavní monarchií; oblast společenství Commonwealth. Podívejme se na administrativní členění - 16 regiony a 1 území; Auckland, Bay of Plenty, Canterbury, Chatham ostrovy, Gisborne, Hawke Bay, Manawatu-Wanganui, Marlborough, Nelson, Northland, Otago, Southland, Taranaki, Tasman, Waikato, Wellington, West Coast. Pokud jde o ekonomiku, Nový Zéland má tyto důležité průmyslové produkty: zemědělství, lesnictví, rybolov, dřevozpracující a dřevařské výrobky, výroba, hornictví, stavebnictví, finanční služby, realitní služby, cestovní ruch. Důležité zemědělské produkty jsou Mléčné výrobky, ovce, hovězí maso, drůbež, ovoce, zelenina, víno, mořské plody, pšenice a ječmen. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou mléčné výrobky, maso a jedlé droby a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou , Austrálie 17,1%, USA 10,9%, Japonsko 6,2% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou ropa a výrobky, strojní zařízení, vozidla a části, elektrické stroje, textilie a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 19,9%, Austrálie 12,6%, USA 11,3%, Japonsko 7,1%, Německo 4,8% 4,5%, Jižní Korea 4,2% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Nový Zéland a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $38,500 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: neznámo%.


Mapa Nový ZélandZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet