Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Nový Zéland

Atlas sveta: Nový Zéland. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Nový Zéland.

Domov - Austrália & Oceánia - Nový Zéland

Informácie - Nový Zéland

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Nový Zéland. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Nový Zéland. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Nový Zéland tu:

Nový Zéland - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Nový Zéland? Začnime týmto: Polynézijskí Maori na Novém Zélande dosiahli približne 800 rokov. V roku 1840 vstúpili ich vojaci do kompakcie s Britániou, Zmluva z Waitangi, v ktorej postúpili suverenitu kráľovnej Viktórii pri zachovaní územných práv. V tom istom roku britskí začali prvé organizované koloniálne osídlenie. Séria pozemských vojen medzi rokmi 1843 a 1872 skončila porážkou domácich národov. Britská kolónia Nového Zélandu sa stala nezávislou nadvládou v roku 1907 a vojensky podporovala Spojené kráľovstvo v oboch svetových vojnách. Úplná účasť Nového Zélandu na množstve obranných aliancií prepadla v 80. rokoch minulého storočia. V posledných rokoch sa vláda snažila riešiť dlhoročné maorské sťažnosti.

Geografia - Nový Zéland

Kde na svete je Nový Zéland? Umiestnenie tejto krajiny je Oceánia, ostrovy v južnom Tichom oceáne, juhovýchod Austrálie. Celková plocha krajiny Nový Zéland je 268,838 km2, z čoho 264,537 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne hornatými s veľkými pobrežnými rovinami. Nový Zéland má najnižší bod Tichý oceán 0 m, najvyšší bod Aoraki-Mount Cook 3 724 m. Podnebie je s výraznými regionálnymi kontrastmi.


Obyvatelia - Nový Zéland

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Nový Zéland. To číslo je: 4,510,327 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Európska 71,2%, Maori 14,1%, Ázijské 11,3%, Tichomorie 7,6%, Stredný východ, Latinská Amerika, iné 1,6%, neuvedené alebo neidentifikované 5,4%. Aké sú jazyky v krajine Nový Zéland? Angličtina (de facto úradník) 89,8%, Maori (de jure úradník) 3,5%, Samoa 2%, Hindčina 1,6%, Francúzština 1,2%, Severná čínština 1,2%, Yue 1% (de jure úradník). A náboženstvá: kresťanský 44,3% (katolícky 11,6%, anglikánsky 10,8%, presbyterián a Kongregácia 7,8%, metodista, 2,4%, letnička 1,8%, ostatné 9,9%), hinduistický 2,1%, budhistický 1,4% Islam 1.1%, iné náboženstvo 1.4% (zahŕňa náboženstvá židovstva, duchovizmu a nového veku, Baha'i, iné asijské náboženstvá ako budhizmus), žiadne náboženstvo 38.5%, neuvedené alebo neidentifikované 8.2%, namietané odpovedať 4.1%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 37.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 81.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Nový Zéland? Tu: priebehu troch štvrtín novozélandských obyvateľov, vrátane domorodých Maorov, žijú na Severnom ostrove, najmä v mestských oblastiach. Hlavné mestské oblasti krajiny Nový Zéland sú: Auckland 1,344 milióna; Wellington (hlavné mesto) 383 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Nový Zéland

Hlavné mesto krajiny Nový Zéland je Wellington a typ vlády Parlamentnej demokracie (novozélandský parlament) pod ústavnou monarchiou; oblasť spoločenstiev. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 16 regiónov a 1 územie; Auckland Bay of Plenty, Canterbury, Chatham ostrovy, Gisborne, Hawke Bay, Manawatu-Wanganui, Marlborough, Nelson, Northland, Otago, Southland, Taranaki, Tasman, Waikato, Wellington, West Coast. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Nový Zéland, dôležité priemyselné produkty sú poľnohospodárstvo, lesníctvo, rybolov, guľatina a drevárske výrobky, výroba, ťažba, stavebníctvo, finančné služby, realitné služby, cestovný ruch. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Mliečne výrobky, ovce, hovädzie mäso, hydina, ovocie, zelenina, víno, morské plody, pšenica a jačmeň. Najdôležitejšie vývozné komodity sú mliečne výrobky, mäso a jedlé droby, guľatiny a drevené predmety, ovocie a najdôležitejšími exportnými partnermi sú , Austrália 17,1%, USA 10,9%, Japonsko 6,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropa a výrobky, mechanické stroje, vozidlá a súčiastky, elektrické stroje, textílie a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 19,9%, Austrália 12,6%, USA 11,3%, Japonsko 7,1%, Nemecko 4,8% 4,5%, Južná Kórea 4,2% (2016). Ako bohatá je krajina Nový Zéland a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $38,500 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - Nový ZélandE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet