Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Omán

Atlas světa: Omán. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Omán.

Domů - Asie - Omán

Informace - Omán

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Omán. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Omán. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Omán:

Omán - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Omán? Začněme tímto: Obyvatelé oblasti Ománu dlouhodobě prosperují z obchodu s Indickým oceánem. V pozdní 18. století, nasazující sultanát v Muscat podepsal první v sérii přátelských dohod s Británií. Postupem času se zvýšila závislost Omana na britských politických a vojenských poradcích, ačkoli Sultanát se nikdy nestal britskou kolonií. V roce 1970 Qaboos bin Said Al-Said svrhl svého otce a od té doby vládl jako sultán, ale neurčil nástupce. Jeho rozsáhlý program modernizace otevřel zemi vnějšímu světu a zároveň zachoval dlouhodobé úzké vazby s Velkou Británií a USA. Omanova mírná, nezávislá zahraniční politika usilovala o zachování dobrých vztahů se svými sousedy a vyvarovala se vnějšího zapletení. Inspirovaný lidovými povstaleckými útoky, které na začátku ledna a na začátku severní Afriky zamířily, začaly některé z Omanisů demonstrace, které vyžadovaly více pracovních míst, hospodářské výhody a ukončení korupce. V reakci na tyto požadavky demonstrantů se Qaboos v roce 2011 zavázal k provádění hospodářských a politických reforem, jako je poskytnutí legislativních a regulačních pravomocí Majlis al-Shura a zvyšování dávek v nezaměstnanosti. Kromě toho v srpnu 2012 sultán oznámil královskou směrnici, která pověřila rychlou realizaci národního plánu vytváření pracovních míst pro tisíce pracovních míst v Omani ve veřejném i soukromém sektoru. V rámci úsilí vlády o decentralizaci autority a umožnění větší účasti občanů na místní správě se v prosinci 2012 úspěšně uskutečnil první volby městské rady. Sultán oznámil v roce 2011, že obecní zastupitelské úřady mají pravomoc poradit královskému soudu s potřebami místních okresů v 11 vládách Omanu. Sultán se vrátil do Ománu v březnu 2015 po osmi měsících v Německu, kde získal lékařskou péči. Od té doby se několikrát objevil veřejně.

Geografie - Omán

Kde je na světě Omán? Umístění této země je Blízký východ, hraničící s Arabským mořem, Ománským zálivem a Perským zálivem, mezi Jemenem a SAE. Omán má celkovou plochu 309,500 km2, z čehož 309,500 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: centrální pouštní pláně, rozeklané hory v Severní a Jižní. Nejnižší bod země Omán je Arabské moře 0 m, nejvyšší bod Jabal Shams 3004m. A klima je suché pouště; horké, vlhké podél pobřeží; teplý, suchý interiér; silný jihozápadní letní monzun (květen až září), v dalekém jihu.


Obyvatelé - Omán

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Omán. Počet obyvatel je: 3,424,386 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Arab, Baluchi, South Asian (indické, pákistánské, Srí Lanky, Bangladéše), Afričan. Jaké jsou tu požívané jazyky? Omán hovoří jazyky arabština (úřední), angličtina, Baluchi, Urdu, indických dialektů. A náboženství: Muslim 85,9%, Christian 6,5%, Hind 5,5%, buddhista 0,8%, židovské. Kolik let je tady lidem? 25.6 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 75.7 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Převážná většina obyvatelstva se nachází v oblasti Al Hagar a kolem něj na severu země; další malý shluk se nachází kolem města Salalah na dalekém jihu; Většina země zůstává řídce vysídlená. Hlavní městské oblasti v zemi Omán jsou: Muscat (hlavní město) 838,000 (2015).

Vláda a ekonomika - Omán

Hlavní město země Omán je Muscat a typ vlády absolutní monarchie. Podívejme se na administrativní členění - 11 governorates (muhafazat, singular - muhafaza); Ad Dakhiliyah, Al Buraymi, Al Wusta, Az Zahirah, Janub al Batinah (Al Batinah jih), Janub ash Sharqiyah (Ash Sharqiyah jih), Masqat (Muscat), Musandam, Shamal al Batinah (Al Batinah sever), Shamal ash Sharqiyah Ash Sharqiyah na sever), Zufar (Dhofar). Pokud jde o ekonomiku, Omán má tyto důležité průmyslové produkty: produkce ropy a rafinace, přírodní a zkapalněný výroba zemního plynu; oceli, chemikálie, optické vlákno. Důležité zemědělské produkty jsou Data, limety, banány, vojtěška, zelenina; velbloudy, dobytek; rybí. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ropa, reexporty, ryby, kovy, textil a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Čína 47,8%, Spojené arabské emiráty 8,3%, Indie 4,1% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a dopravní prostředky, průmyslové zboží, potraviny, dobytek, maziva a nejdůležitější importní partneři jsou SAE 44,9%, Čína 4,8%, Indie 4,8% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Omán a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $45,500 (2017 odhad). To znamená, že tady lidé jsou v průměru bohatí. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: neznámo%.


Mapa OmánZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet