Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Panama

Atlas světa: Panama. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Panama.


Informace - Panama

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Panama. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Panama. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Panama:

Panama - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Panama? Začněme tímto: Vycházel a usadil se španělština v 16. století, Panama se zlomil se Španělskem v roce 1821 a připojil se k unii Kolumbie, Ekvádoru a Venezuela - pojmenoval Republika Gran Colombia. Když se druhá zrušila v roce 1830, zůstala Panama součástí Kolumbie. S podporou USA Panama odcestovala z Kolumbie v roce 1903 a okamžitě podepsala smlouvu se Spojenými státy, která umožnila výstavbu kanálu a suverenitu Spojených států nad pásem země na každé straně stavby (oblast Panamského průplavu). Panamský kanál byl postaven americkým armádním sborem inženýrů v letech 1904 až 1914. V roce 1977 byla podepsána dohoda o úplném převedení kanálu z USA do Panamy do konce století. Některé části zóny a rostoucí zodpovědnost nad kanálem byly v následujících desetiletích odvráceny. S pomocí USA,

Geografie - Panama

Kde je na světě Panama? Umístění této země je Střední Amerika, obklopující jak Karibské moře, tak severní Tichý oceán, mezi Kolumbií a Kostarikou. Panama má celkovou plochu 75,420 km2, z čehož 74,340 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: vnitřek převážně strmé, drsné hory s odříznutými, horskými planinami; pobřežní pláně s kopci. Nejnižší bod země Panama je Tichý oceán 0 m, nejvyšší bod Volcan Baru 3 475 m. A klima je tropických námořních; horké, vlhké, zakalené; delší období dešťů (květen až lednu), krátká suchá sezóna (leden až květen).


Obyvatelé - Panama

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Panama. Počet obyvatel je: 3,753,142 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? mestizo (směsný americký a bílý) 65%, rodilý Američan 12,3% (Ngabe 7,6%, Kuna 2,4%, Embera 0,9%, Bugle 0,8%, ostatní 0,4%, nespecifikováno 0,2%), černý nebo africký sestup 9,2% , bílé 6.7% (2010 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Panama hovoří jazyky španělština (oficiální), domorodé jazyky (včetně Ngabere (nebo Guaymi), Buglere, Kuna, Embera, Wounaan, Naso Anglická, čínská (Yue a Hakka), arabština, francouzská kreolská, jiná (jidiš, hebrejština, korejština, japonština). A náboženství: římskokatolická (anglická a španělská s prvky Ngabere, také známá jako Guari Guari a Colon Creole) 85%, protestant 15%. Kolik let je tady lidem? 29.2 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 78.8 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: populace je soustředěna směrem ke středu země, zejména kolem kanálu, ale značný segment populace žije také na západě kolem Davida; východní třetina země je řídce obydlená. Hlavní městské oblasti v zemi Panama jsou: Panama CITY (hlavní město) 1,673 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Panama

Hlavní město země Panama je Panama City a typ vlády prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 10 provincií, - provincie) a 3 domorodé oblasti (comarcas); Bocas del Toro, Chiriqui, Cocle, Colon, Darien, Embera-Wounaan, Herrera, Guna Yala, Los Santos, Ngobe-Bugle, Panama, Panama Oeste, Veraguas. Pokud jde o ekonomiku, Panama má tyto důležité průmyslové produkty: a další stavební materiály, mletí cukru. Důležité zemědělské produkty jsou , rýže, kukuřice, kávy, cukrové třtiny, zeleniny; hospodářská zvířata; kakao. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ovoce a ořechy, ryby, odpad ze železa a oceli, dřevo a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou US 21,4%, Nizozemsko 15,2%, Kostarika 6%, Čína 5,6% ). Nejdůležitější importní komodity jsou pohonné hmoty, stroje, vozidla, železa a oceli, farmaceutika a nejdůležitější importní partneři jsou US 25,7%, Čína 9,2%, Mexiko 5,3% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Panama a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $24,300 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 23% (2015 odhad).


Mapa PanamaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet