Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Panama

Atlas sveta: Panama. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Panama.


Informácie - Panama

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Panama. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Panama. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Panama tu:

Panama - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Panama? Začnime týmto: V 16. storočí sa Panama rozbila a usadila sa v Španielsku, v roku 1821 sa rozišla so Španielskom a pripojila sa k zjednoteniu Kolumbie, Ekvádoru a Venezuely - nazvanej Republika Gran Colombia. Keď sa druhá z nich rozpustila v roku 1830, Panama zostala súčasťou Kolumbie. S podporou USA Panama odišla z Kolumbie v roku 1903 a okamžite podpísala zmluvu s USA, ktorá umožnila výstavbu kanálu a suverenitu USA nad pásom pôdy na každej strane stavby (oblasť Panamského prieplavu). Panamský kanál bol postavený americkým armádnym zborom inžinierov v rokoch 1904 až 1914. V roku 1977 bola podpísaná dohoda o úplnom prenose kanálu z USA do Panamy do konca storočia. Niektoré časti Zóny a rastúca zodpovednosť za kanál sa v nasledujúcich desaťročiach prerušili. S pomocou USA,

Geografia - Panama

Kde na svete je Panama? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Amerika, ktorá hraničí s Karibským morom a Severným Tichým oceánom, medzi Kolumbiou a Kostarikou. Celková plocha krajiny Panama je 75,420 km2, z čoho 74,340 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: interiér väčšinou strmé, drsné hory s pitím, horské roviny; pobrežné pláne s kopcami. Panama má najnižší bod Tichý oceán 0 m, najvyšší bod Volcan Baru 3 475 m. Podnebie je námorných; horúce, vlhké, zakalené; predĺžené obdobie dažďov (máj až január), krátka suchá sezóna (január až máj).


Obyvatelia - Panama

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Panama. To číslo je: 3,753,142 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? mestizo 65%, domorodý Američan 12,3% (Ngabe 7,6%, kuna 2,4%, Embera 0,9%, Bugle 0,8%, ostatné 0,4%, nespecifikované 0,2%), čierny alebo africký pôvod 9,2%, mulatto 6,8% , biele 6.7% (2010 est.). Aké sú jazyky v krajine Panama? španielčina (oficiálne), domorodé jazyky (vrátane Ngabere (alebo Guaymi), Buglere, Kuna, Embera, Wounaan, Naso Anglická, čínska (Yue a Hakka), arabčina, francúzska kreolská, iná (jidiš, hebrejčina, kórejčina, japončina). A náboženstvá: rímskokatolícky (anglicky a španielsky s prvkami Ngabere, známy tiež ako Guari Guari a Colon Creole) 85%, protestant 15%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 29.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 78.8 rok. Kde ľudia žijú v krajine Panama? Tu: populácia je sústredená smerom k stredu krajiny, najmä okolo kanálu, ale veľká časť populácie žije aj na ďalekom západe v okolí Davida; východná tretina krajiny je riedko osídlená. Hlavné mestské oblasti krajiny Panama sú: Panama CITY (hlavné mesto) 1,673 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Panama

Hlavné mesto krajiny Panama je Panama City a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 10 provincií, - provincia) a 3 domorodé regióny (comarcas); Bocas del Toro, Chiriqui, Cocle, Colon, Darien, Embera-Wounaan, Herrera, Guna Yala, Los Santos, Ngobe-Bugle, Panama, Panama Oeste, Veraguas. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Panama, dôležité priemyselné produkty sú stavebníctvo, pivovarníctvo, cementu a iných stavebných materiálov, mletie cukru. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Banánov, ryže, kukurice, kávy, cukrovej trstiny, zeleniny; hospodárskych zvierat; krevety. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ovocie a orechy, ryby, železný a oceľový odpad, drevo a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 21,4%, Holandsko 15,2%, Costa Rica 6%, Čína 5,6% (2016 ). Najdôležitejšie dovozné komodity sú palivá, stroje, vozidlá, železné a oceľové tyče, liečivá a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú US 25,7%, Čína 9,2%, Mexiko 5,3% (2016). Ako bohatá je krajina Panama a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $24,300 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 23% (2015 odhad).


Mapa - PanamaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet