Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Polsko

Atlas světa: Polsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Polsko.

Domů - Evropa - Polsko

Informace - Polsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Polsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Polsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Polsko:

Polsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Polsko? Začněme tímto: Historie Polska jako státu začala v polovině 10. století. V polovině 16. století ovládalo polsko-litevské společenství Commonwealth obrovský pozemek ve střední a východní Evropě. Během 18. století vnitřní poruchy oslabily národ, a v řadě dohod mezi lety 1772 a 1795, Rusko, Prusko a Rakousko rozdělily Polsko mezi sebou. Polsko znovu získalo nezávislost v roce 1918, které mělo být překročeno Německem a Sovětským svazem ve druhé světové válce. Po válce se stala sovětským družicovým státem, ale jeho vláda byla poměrně tolerantní a progresivní. Ztráty v práci v roce 1980 vedly k vytvoření nezávislé odborové organizace "Solidarita", která se časem stala politickou silou s více než 10 miliony členů. Svobodné volby v letech 1989 a 1990 získaly kontrolu nad solidaritou parlamentu a předsednictví, čímž skončily komunistické éry. Program šokové terapie na počátku 90. let umožnil zemi přeměnit své hospodářství na jednu z nejsilnějších ve střední Evropě. Polsko se připojilo k NATO v roce 1999 a EU v roce 2004. S jeho transformací na demokratickou, tržně orientovanou zemi, která byla do značné míry dokončena a s velkými investicemi do obranné, energetické a další infrastruktury, je Polsko stále aktivnějším členem euroatlantických organizací.

Geografie - Polsko

Kde je na světě Polsko? Umístění této země je Střední Evropa, východně od Německa. Polsko má celkovou plochu 312,685 km2, z čehož 304,255 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou plochá; hory podél jižního borde. Nejnižší bod země Polsko je poblíž Raczki Elblaskie -2 m, nejvyšší bod Rysy 2,499 m. A klima je mírné s chladnými, zakalenými, středně těžkými zimami s častými srážkami; mírná léta s častými přeháňkami a hlubokými výboji,.


Obyvatelé - Polsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Polsko. Počet obyvatel je: 38,476,269 (7/2017 odhad). Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? polský 96,9%, slezský 1,1%, německý 0,2%, ukrajinský 0,1%, ostatní a nespecifikované 1,7%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Polsko hovoří jazyky (Včetně. A náboženství: římského katolíka 86,9% a řeckokatolíka, arménského katolíka a byzantsko-slovanského katolíka 0,3%), ortodoxních 1,3% (téměř všech jsou Polish Autokefální pravoslavná), protestanti 0,4% (hlavně Augsburg evangelikální a Pentacostal), ostatní 0,4% (obsahuje svědek Jehovův, buddhista, Hare Krišna, Gaudíja Vaishnavism, muslim, Žid, Mormon), NS 10,8% (2012 est.). Kolik let je tady lidem? 40.7 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 77.8 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Populace soustředěné v jižní oblasti kolem Krakova a centrální oblasti kolem Varšavy a Lodže, s rozšířením na severní pobřežní město Gdansk. Hlavní městské oblasti v zemi Polsko jsou: Varšava (hlavní město) 1,722 milionu; Krakov 760 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Polsko

Hlavní město země Polsko je Varšava a typ vlády parlamentní republika. Podívejme se na administrativní členění - 16 provincií (wojewodztwa, singular - wojewodztwo); Dolnoslaskie, Kujawsko-Pomorskie, Lodžie, Lubelskie, Lubuskie, Malopolskie, Mazoviecko, Opole, Podkarpackie (Podkarpatsko) , Podlaskie, Pomorskie (Pomořansko), Slaskie (Slezsko), Swietokrzyskie (Warmia-Mazuria), Wielkopolskie (Velké Polsko), Zachodniopomorskie (Západopomořansko). Pokud jde o ekonomiku, Polsko má tyto důležité průmyslové produkty: stroje, železo a ocel, těžba uhlí, chemikálie, stavba lodí, zpracování potravin, sklo, nápoje, textil. Důležité zemědělské produkty jsou Brambor, ovoce, zelenina, pšenice; drůbeží, vejce, vepřové maso, mlékárenské. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou stroje a dopravní prostředky 37,8% (v roce 2012) a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Německo 27,3%, Velká Británie 6,6%, Česká republika 6,6%, Francie 5,4%, Itálie 4,8%, Nizozemsko 4,5% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou Stroje a dopravní prostředky 38% (v roce 2011) a nejdůležitější importní partneři jsou Německo 28,3%, Čína 7,9%, Nizozemsko 6%, Rusko 5,8%, Itálie 5,3%, Francie 4,2%, Francie 5,8%, Česká republika 4,1% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Polsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $29,300 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 17.6% (2015 odhad).


Mapa PolskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet