Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Poľsko

Atlas sveta: Poľsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Poľsko.

Domov - Európa - Poľsko

Informácie - Poľsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Poľsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Poľsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Poľsko tu:

Poľsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Poľsko? Začnime týmto: História Poľska ako štátu sa začala v polovici 10. storočia. V polovici 16. storočia ovládalo Poľsko-litovské spoločenstvo obrovský pozemok v strednej a východnej Európe. Počas 18. storočia vnútorné poruchy oslabili národ a v rade dohôd v rokoch 1772 až 1795 rozdelili medzi seba Poľsko, Rusko, Prusko a Rakúsko. Poľsko získalo svoju nezávislosť v roku 1918, keď ho prekonali len Nemecko a Sovietsky zväz v druhej svetovej vojne. Po vojne sa stal sovietskym satelitným štátom, ale jeho vláda bola pomerne tolerantná a progresívna. Zlyhanie pracovných síl v roku 1980 viedlo k vytvoreniu nezávislého odborového zväzu "Solidarita", ktorý sa časom stal politickou silou s viac ako 10 miliónmi členov. Voľné voľby v rokoch 1989 a 1990 získali kontrolu nad Solidaritou parlamentu a predsedníctva a ukončili komunistickú éru. Program šokovej terapie v priebehu začiatku 90. rokov umožnil krajine transformovať svoju ekonomiku na jednu z najsilnejších v strednej Európe. Poľsko vstúpilo do NATO v roku 1999 a EÚ v roku 2004. Po transformácii na demokratickú, trhovo orientovanú krajinu, ktorá bola do značnej miery ukončená a s veľkými investíciami do obrannej, energetickej a inej infraštruktúry, je Poľsko čoraz aktívnejším členom euroatlantických organizácií.

Geografia - Poľsko

Kde na svete je Poľsko? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Európa, východne od Nemecka. Celková plocha krajiny Poľsko je 312,685 km2, z čoho 304,255 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou rovinatá; pohorie pozdĺž južného hrebeňa. Poľsko má najnižší bod pri Raczki Elblaskie -2 m, najvyšší bod Rysy 2,499 m. Podnebie je s chladným, zakaleným, stredne ťažkým zimám s častými zrážkami; mierne leta s častými spŕchmi a hromovými dažďami.


Obyvatelia - Poľsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Poľsko. To číslo je: 38,476,269 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Poľský 96,9%, Sliezsky 1,1%, Nemecky 0,2%, Ukrajinský 0,1%, Ostatné a nespecifikované 1,7%. Aké sú jazyky v krajine Poľsko? Poľský (oficiálny) 98,2%, Slezský 1,4%, iný 1,1%, nespecifikovaný 1,3%. A náboženstvá: Katolík 87,2% (zahŕňa rímskokatolícky 86,9% a gréckokatolícky, arménsky katolík a byzantsko-slovanský katolík 0,3% sú Polish Autokefálne pravoslávna), protestanti 0,4% (hlavne Augsburg evanjelikálnej a Pentacostal), ostatné 0,4% (obsahuje svedok Jehovov, budhista, Hare Krišna, Gaudíja Vaishnavism, moslim, žid, Mormón), NS 10,8% (2012 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 40.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 77.8 rok. Kde ľudia žijú v krajine Poľsko? Tu: Obyvateľov sústredených v južnej oblasti okolo Krakova a centrálnej oblasti okolo Varšavy a Lodzu, s rozšírením na severné pobrežné mesto Gdansk. Hlavné mestské oblasti krajiny Poľsko sú: Varšava (hlavné mesto) 1,722 milióna; Krakov 760 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Poľsko

Hlavné mesto krajiny Poľsko je Varšava a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 16 provincií (wojewodztwa, singular - wojewodztwo); Dolnoslaskie, Kujawsko-Pomorskie, Lodžie, Lubelskie, Lubusk, Malopolskie, Mazoviecka, Opolskie (Opole), Podkarpackie (Podkarpatsko) , Podlaskie, Pomorskie (Pomoransko), Slaskie (Slezsko), Swietokrzyskie (Warmińsko-Mazurskie), Wielkopolskie (Veľkopoľské vojvodstvo), Zachodniopomorskie (Západné Pomoransko). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Poľsko, dôležité priemyselné produkty sú výroba mliečnych výrobkov , železa a ocele, ťažba uhlia, chemikálie, stavba lodí, spracovanie potravín, sklo, nápoje, textílie. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Zemiakov, ovocia, zeleniny, pšenice; hydiny, vajcia, bravčové mäso,. Najdôležitejšie vývozné komodity sú stroje a dopravné zariadenia 37.8% (v roku 2012) a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 27,3%, Veľká Británia 6,6%, Česká republika 6,6%, Francúzsko 5,4%, Taliansko 4,8%, Holandsko 4,5% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a dopravné zariadenia 38%, potraviny a živé zvieratá 7,6% 20% (2011 est.) a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 28,3%, Čína 7,9%, Holandsko 6%, Rusko 5,8%, Taliansko 5,3%, Francúzsko 4,2%, Česká republika 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Poľsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $29,300 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 17.6% (2015 odhad).


Mapa - PoľskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet