Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Portugalsko

Atlas světa: Portugalsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Portugalsko.

Domů - Evropa - Portugalsko

Informace - Portugalsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Portugalsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Portugalsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Portugalsko:

Portugalsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Portugalsko? Začněme tímto: Po svém rozkvětu jako celosvětové námořní síle během 15. a 16. století ztratil Portugalsko hodně svého bohatství a stavu se zničením Lisabonu při zemětřesení z roku 1755, okupací během napoleonských válek a nezávislostí Brazílie, její nejbohatší kolonie, 1822. Revoluce z roku 1910 sesadila monarchii; po většinu příštích šesti desetiletí vládla represivní vláda. V roce 1974 zavedl levicový vojenský převrat rozsáhlé demokratické reformy. Následující rok Portugalsko poskytlo nezávislost všem africkému kolonii. Portugalsko je zakládajícím členem NATO a v roce 1986 vstoupilo do EU (nyní EU).

Geografie - Portugalsko

Kde je na světě Portugalsko? Umístění této země je Jihozápadní Evropa, hraničící s severním Atlantickým oceánem, západně od Španělska. Portugalsko má celkovou plochu 92,090 km2, z čehož 91,470 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: západně tekoucí řeka Tagus rozděluje zemi: sever je hornatý směrem k vnitrozemí, zatímco jih je charakteristický rovinami. Nejnižší bod země Portugalsko je Atlantický oceán 0 m, nejvyšší bod Ponta do Pico (Pico nebo Pico Alto) na Ilha do Pico v m Azores 2,351. A klima je námořní mír; chladný a deštivý na severu, teplejší a suchší na jihu.


Obyvatelé - Portugalsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Portugalsko. Počet obyvatel je: 10,839,514 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? homogenní středomořské populace; občané černého afrického původu, kteří přistěhovali na pevnině během dekolonizace, jsou méně než 100 000; od roku 1990 východoevropané vstoupili do Portugalska. Jaké jsou tu požívané jazyky? Portugalsko hovoří jazyky portugalský (oficiální), Mirandese (oficiální, ale lokálně použitý). A náboženství: římský katolík 81%, jiný křesťan 3,3%, jiný (včetně židovských, muslimských a jiných) 0,6%. Kolik let je tady lidem? 42.2 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 79.4 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Koncentrace jsou primárně podél nebo blízko pobřeží Atlantiku; Lisabon a druhé největší město, Porto, jsou pobřežní města. Hlavní městské oblasti v zemi Portugalsko jsou: Lisabon (hlavní město) 2 884 milionů; Porto 1,299 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Portugalsko

Hlavní město země Portugalsko je Lisabon a typ vlády poloprezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 18 okresů (distritos, singular - distrito) a 2 autonomní oblasti (regioes autonomas, singular - regiao autonoma); Aveiro, Acores (Azory), Beja, Braga, Bragança, Castelo Branco, Coimbra, Évora, Faro, Guarda, Leiria, Lisboa (Lisabon), Madeira, Portalegre, Porto, Santarem, Setubal, Viana do Castelo, Vila Real, Viseu. Pokud jde o ekonomiku, Portugalsko má tyto důležité průmyslové produkty: textil, oděvy, obuv, dřevo a korku, papír a buničina, chemikálie, pohonné hmoty a maziva, automobily a auto díly, základní kovy, minerály, porcelán a keramika, sklo, technologie, telekomunikace; mléčné výrobky, víno, jiné potraviny; stavba a rekonstrukce lodí; turistiky, plastů, finančních služeb, optiky. Důležité zemědělské produkty jsou Obilí, brambory, rajčata, olivy, hrozny; ovce, dobytek, kozy, prasata, drůbež, mléčné výrobky; Ryba. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou zemědělské produkty, potraviny, víno, ropné produkty, chemické výrobky, plasty a pryže, kůže, dřevo a kork, obuv, stroje a nástroje, základní kovy a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Španělsko 26,2%, Francie 12,6%, Německo 11,7%, Velká Británie 7%, USA 4,9% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou zemědělské produkty, chemické výrobky, vozidla a ostatní dopravní materiály, optické a přesné přístroje, počítačové příslušenství a části, polovodiče a související zařízení, ropné produkty, základní kovy, potravinářské výrobky, textilní materiály a nejdůležitější importní partneři jsou Španělsko 32,8%, Německo 13,5%, Francie 7,8% Itálie 5,5%, Nizozemsko 5,1% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Portugalsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $30,300 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 19% (2015 odhad).


Mapa PortugalskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet