Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Portugalsko

Atlas sveta: Portugalsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Portugalsko.

Domov - Európa - Portugalsko

Informácie - Portugalsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Portugalsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Portugalsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Portugalsko tu:

Portugalsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Portugalsko? Začnime týmto: Po svojom rozkvetu ako celosvetovej námornej sily v priebehu 15. a 16. storočia Portugalsko stratilo veľa svojho bohatstva a stavu so zničením Lisabonu v zemetrasení z roku 1755, okupáciou počas napoleonských vojen a nezávislosťou Brazílie, jej najbohatšej kolónie, 1822. Revolucia z roku 1910 zosadila monarchiu; po väčšinu nasledujúcich šiestich desaťročí vláda viedla represívne vlády. V roku 1974 uskutočnil ľavicový vojenský prevrat rozsiahle demokratické reformy. Nasledujúci rok Portugalsko udelilo nezávislosť všetkým svojim africkým kolóniám. Portugalsko je zakladajúcim členom NATO a v roku 1986 vstúpilo do Európskej únie (teraz EÚ).

Geografia - Portugalsko

Kde na svete je Portugalsko? Umiestnenie tejto krajiny je Juhozápadná Európa hraničiaca s severným Atlantickým oceánom západne od Španielska. Celková plocha krajiny Portugalsko je 92,090 km2, z čoho 91,470 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: západne tečúca rieka Tagus rozdeľuje krajinu: sever je hornatý smerom k vnútrozemiu, zatiaľ čo juh je charakteristický valcujúcimi pláňami. Portugalsko má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Ponta do Pico (Pico alebo Pico alto) na Ilha do Pico v m Azores 2,351. Podnebie je námorné mierne; chladné a daždivé na severe, teplejšie a suchšie na juhu.


Obyvatelia - Portugalsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Portugalsko. To číslo je: 10,839,514 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? homogénne stredomorské obyvateľstvo; občania čierneho afrického pôvodu, ktorí prisťahovali na pevninu počas decolonizácie, sú menej ako 100 000; od roku 1990 východoeurópania vstúpili do Portugalska. Aké sú jazyky v krajine Portugalsko? portugalský (oficiálny), Mirandese (oficiálny, ale lokálne používaný). A náboženstvá: rímskokatolícky 81%, iní kresťania 3,3%, iní (vrátane židovských, moslimských a iných) 0,6%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 42.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 79.4 rok. Kde ľudia žijú v krajine Portugalsko? Tu: Koncentrácie sú predovšetkým pozdĺž alebo blízko pobrežia Atlantického oceánu; Lisabon a druhé najväčšie mesto Porto sú pobrežné mestá 2. Hlavné mestské oblasti krajiny Portugalsko sú: 884 miliónov. Porto 1,299 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Portugalsko

Hlavné mesto krajiny Portugalsko je Lisabon a typ vlády poloprezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 18 okresov (distritos, singular - distrito) a 2 autonómne oblasti (regioes autonomas, singular - regiao autonoma); Aveiro, Açores (Azory), Beja, Braga, Bragança, Castelo Branco, Coimbra, Évora, Faro, Guarda, Leiria, Lisboa (Lisabon), Madeira, Portalegre, Porto, Santarem, Setubal, Viana do Castelo, Vila Real, Viseu. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Portugalsko, dôležité priemyselné produkty sú textil, odevy, obuv, drevo a korku, papier a buničina, chemikálie, palivá a mazivá, automobily a autodiely, základné kovy, minerály, porcelán a keramika, sklo, technológia, telekomunikácie; mliečne výrobky, víno, iné potraviny; stavba a rekonštrukcia lodí; cestovný ruch, plasty, finančné služby, optika. Dôležité poľnohospodárske produkty sú , zemiakov, paradajok, olív, hrozna; ovce, dobytok, kozy, ošípané, hydina, mliečne výrobky; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú poľnohospodárske produkty, potraviny, víno, ropné produkty, chemické výrobky, plasty a kaučuk, koža, drevo a korok, obuv, stroje a nástroje, základné kovy a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Španielsko 26,2%, Francúzsko 12,6%, Nemecko 11,7%, Spojené kráľovstvo 7%, USA 4,9% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú poľnohospodárske výrobky, chemické výrobky, vozidlá a ostatné dopravné materiály, optické a presné prístroje, počítačové príslušenstvo a časti, polovodiče a príbuzné zariadenia, ropné produkty, základné kovy, potravinárske výrobky, textilné materiály a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Španielsko 32,8%, Nemecko 13,5% Taliansko 5,5%, Holandsko 5,1% (2016). Ako bohatá je krajina Portugalsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $30,300 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 19% (2015 odhad).


Mapa - PortugalskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet