Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika

Atlas sveta: Rakúsko

Atlas sveta: Rakúsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Rakúsko.

Domov - Európa - Rakúsko

Informácie - Rakúsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Rakúsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Rakúsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Rakúsko tu:

Rakúsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Rakúsko? Začnime týmto: Hneď ako bolo centrom moci veľkej rakúsko-uhorskej monarchie, Rakúsko bolo po porážke v prvej svetovej vojne zredukované na malú republiku. Po pripojení nacistického Nemecka v roku 1938 a následnej okupácii víťaznými spojencami v roku 1945 zostalo rakúske postavenie nejasné Dekáda. Štátna zmluva podpísaná v roku 1955 ukončila okupáciu, uznala nezávislosť Rakúska a zakázala zjednotenie s Nemeckom. Ústavný zákon v tom istom roku vyhlásil "trvalú neutralitu" krajiny za podmienku sovietskej vojenskej retrakcie. Rozpad Sovietskeho zväzu v roku 1991 a vstup Rakúska do EÚ v roku 1995 zmenili zmysel tejto neutrality. Rakúska prosperujúca a demokratická krajina vstúpila do Hospodárskej a menovej únie EÚ v roku 1999.

Geografia - Rakúsko

Kde na svete je Rakúsko? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Európa,. Celková plocha krajiny Rakúsko je 83,871 km2, z čoho 82,445 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne horami (Alpy) na západe a juhu; väčšinou rovinatá alebo mierne svahovitá pozdĺž východného a severného okraja. Rakúsko má najnižší bod Neusiedler See 115 m, najvyšší bod Grossglockner 3 798 m. Podnebie je mierneho; kontinentálne, oblačno; studené zimy s častým dažďom a snehom v nížinách a snehom v horách; mierne leta s príležitostnými prehánkami.


Obyvatelia - Rakúsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Rakúsko. To číslo je: 8,754,413 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Rakúšania 91,1%, bývalí juhoslovanci 4% (vrátane Chorvátov, Slovincov, Srbov a Bosniakov), Turci 1,6%, Nemci 0,9%, iní alebo neurčené 2,4% (sčítanie v roku 2001). Aké sú jazyky v krajine Rakúsko? Nemecké (oficiálne celoštátne) 88,6%, Turecké 2,3% 2,2%, chorvátsky (úradník v Burgenlande) 1,6%, iní (vrátane slovinčanov, úradníkov v južnom Korutánsku a maďarských úradníkov v Burgenlande) 5,3% (2001 est.). A náboženstvá: Katolícki 73.8% ), Protestantské 4,9%, moslimské 4,2%, pravoslávne 2,2%, ostatné 0,8% (zahŕňa iné kresťanské), žiadne 12%, neurčené 2% (2001 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 44 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 81.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Rakúsko? Tu: Severné a východné časti krajina je husto obývaná; takmer dve tretiny obyvateľov žije v mestských oblastiach. Hlavné mestské oblasti krajiny Rakúsko sú: Viedeň (hlavné mesto) 1,753 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Rakúsko

Hlavné mesto krajiny Rakúsko je Viedeň a typ vlády Federálna parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 9 štátov (Bundeslaender, singulárny - Bundesland); Burgenland, Kaernten (Dolné Rakúsko), Oberoesterreich (Horné Rakúsko), Salzburg, Štajersko, Tyrolsko, Vorarlberg, Wien (Viedeň). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Rakúsko, dôležité priemyselné produkty sú stavebníctvo, strojné zariadenia, dopravné prostriedky a časti, potraviny, kovy, chemikálie, drevo, papier a lepenka, komunikačné zariadenia, cestovný ruch. Dôležité poľnohospodárske produkty sú , zemiakov, vína, ovocia; mliečne výrobky, hovädzí dobytok, ošípané, hydina; drevo a iné lesnícke výrobky. Najdôležitejšie vývozné komodity sú stroje a zariadenia, motorové vozidlá a ich časti, papier a lepenka, a ocele, textil, potraviny a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 29,9%, USA 6,3%, Taliansko 6,2%, Švajčiarsko 5,7%, Slovensko 4,4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, motorové vozidlá, chemikálie, kovové výrobky, ropa a ropné produkty, zemný plyn; potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 42,5%, Taliansko 6%, Švajčiarsko 5,6%, Česká republika 4,4%, Holandsko 4% (2016). Ako bohatá je krajina Rakúsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $49,200 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 4% (2014 odhad).


Mapa - RakúskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet