Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Rumunsko

Atlas světa: Rumunsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Rumunsko.

Domů - Evropa - Rumunsko

Informace - Rumunsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Rumunsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Rumunsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Rumunsko:

Rumunsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Rumunsko? Začněme tímto: Knížectví Valašska a Moldávie - po staletí pod suzeráním turecké Osmanské říše - zajistily svou autonomii v roce 1856; byly v roce 1859 de facto propojeny a formálně sjednoceny v roce 1862 pod novým jménem Rumunska. Krajina získala uznání své nezávislosti v roce 1878. Spojila se se spojeneckými mocnostmi ve světové válce já a po konfliktu získala nová území - především Sedmihradsko. V roce 1940 se Rumunsko spojilo s osovými sílami a účastnilo se německé invaze do SSSR v roce 1941. O tři roky později, překročen Sovětům, Rumunsko podepsalo příměří. Poválečná sovětská okupace vedla k vytvoření komunistické "lidové republiky" v roce 1947 a abdikaci krále. Dekády dlouhé vlády diktátora Nicolae Ceausescu, který získal moc v roce 1965, a jeho bezpečnostní policejní stát se stal v 80. letech stále více utlačující a drakonický. Ceauşescu byl svržen a popraven koncem roku 1989. Bývalí komunisté ovládli vládu až do roku 1996, kdy byli zmocněni z moci. Rumunsko vstoupilo do NATO v roce 2004 a EU v roce 2007.

Geografie - Rumunsko

Kde je na světě Rumunsko? Umístění této země je Jihovýchodní Evropa, která hraničí s Černým mořem, mezi Bulharskem a Ukrajinou. Rumunsko má celkovou plochu 238,391 km2, z čehož 229,891 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: centrální transylvánská kotlina odděluje od Moldavské planiny na východě východní karpaty a odděluje se od Valachské roviny na jihu Transylvánskými Alpami. Nejnižší bod země Rumunsko je Černé moře 0 m, nejvyšší bod Moldoveanu 2,544 m. A klima je ; chladné, zatažené zimy s častým sněhem a mlhou; slunečné léto s častými přeháňkami a bouřkami.


Obyvatelé - Rumunsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Rumunsko. Počet obyvatel je: 21,529,967 (7/2017 odhad). Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? Rumunština 83,4%, maďarština 6,1%, Romani 3,1%, Ukrajinština 0,3%, Němci 0,2%, Ostatní 0,7%, Nespecifikováno 6,1% 2011 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Rumunsko hovoří jazyky Rumunština (oficiální) 85,4%, maďarština 6,3%, Romani 1,2%, ostatní 1%, nespecifikováno 6,1% (rok 2011). A náboženství: Východní ortodoxní 81,9% Letnička) 6,4%, římský katolík 4,3%, jiný (zahrnuje muslimský) 0,9%, žádný nebo ateista 0,2%, nespecifikováno 6,3% (2011 est.). Kolik let je tady lidem? 41.1 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 75.4 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Urbanizace není zvláště vysoká a poměrně rovnoměrný rozložení obyvatelstva lze nalézt ve většině zemí, přičemž městské oblasti přitahují větší a hustší populaci; Maďari, největší menšina v zemi, mají obzvláště silnou přítomnost ve východní části Transylvánie. Hlavní městské oblasti v zemi Rumunsko jsou: Bukurešť (hlavní město) 1,868 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Rumunsko

Hlavní město země Rumunsko je Bukurešť a typ vlády poloprezidentské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 41 krajů (kraj, singulár - judet) a 1 obec (municipium); Alba, Arad, Arges, Bacau, Bihor, Bistrita-Nasaud, Botosani, Braila, Brasov, Bukurešť, Buzau, Calarasi, Caras-Severin, Cluj, Constanta, Covasna, Dambovita, Dolj, Galati, Gorj, Giurgiu, Harghita , Hunedoara, Ialomita, Iasi, Ilfov, Maramures, Mehedinti, Mures, Neamt, Olt, Prahova, Salaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timis, Tulcea, Vaslui, Valcea, Vrancea. Pokud jde o ekonomiku, Rumunsko má tyto důležité průmyslové produkty: elektrické stroje a zařízení, auto montáž, textil a obuv, lehká technika, metalurgie, chemikálie, zpracování potravin, rafinace ropy, těžba dřeva, stavební materiály. Důležité zemědělské produkty jsou pšenice, kukuřice, ječmene, cukrové řepy, slunečnicového semínka, brambor, hroznů; vejce, ovce. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou stroje a zařízení, výrobky a potraviny, kovy a kovové výrobky, chemikálie, nerosty a palivo, suroviny a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Německo 21,5%, Itálie 11,6%, Francie 7,2%, Maďarsko 5,2%, Velká Británie 4,3% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení, výrobky a potraviny, paliva a nerosty, kovy a kovové výrobky, suroviny a nejdůležitější importní partneři jsou Německo 20,5%, Itálie 10,3%, Maďarsko 7,5%, Francie 5,6%, Polsko 5,1%, Čína 5,1%, Nizozemsko 4,1% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Rumunsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $24,000 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 22.4% (2012 odhad).


Mapa RumunskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí