Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Rumunsko

Atlas sveta: Rumunsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Rumunsko.

Domov - Európa - Rumunsko

Informácie - Rumunsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Rumunsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Rumunsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Rumunsko tu:

Rumunsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Rumunsko? Začnime týmto: Vlády Valašska a Moldavska - po storočia pod vládou tureckej Osmanskej ríše - zabezpečili svoju autonómiu v roku 1856; boli de facto prepojené v roku 1859 a formálne zjednotené v roku 1862 pod novým názvom Rumunska. Krajina získala uznanie svojej nezávislosti v roku 1878. Pripojila sa k spojeneckým silám počas prvej svetovej vojny a získala nové územia - najmä Transylvánia - po konflikte. V roku 1940 sa Rumunsko spojilo s osovými mocnosťami a podieľalo sa na nemeckej invázii do ZSSR v roku 1941. O tri roky neskôr, prekročený sovietmi, Rumunsko podpísalo príhovor. Poválečná sovietská okupácia viedla k vytvoreniu komunistickej "ľudovej republiky" v roku 1947 a abdikácii kráľa. Dekády dlhé pravidlo diktátora Nicolae Ceauşescu, ktorý nadobudol moc v roku 1965, a jeho bezpečnostný policajný štát sa stal v 80-tych rokoch čoraz viac utláčajúcim a drastickým. Ceausescu bol zvrhnutý a popravený koncom roka 1989. Bývalí komunisti dominovali vláde až do roku 1996, keď boli zmocnení z moci. Rumunsko vstúpilo do NATO v roku 2004 a EÚ v roku 2007.

Geografia - Rumunsko

Kde na svete je Rumunsko? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Európa, ktorá hraničí s Čiernom mori, medzi Bulharskom a Ukrajinou. Celková plocha krajiny Rumunsko je 238,391 km2, z čoho 229,891 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: centrálna transylvánska kotlina je oddeľovaná od Moldavskej planiny na východe východnými Karpátami a oddelená od Valašskej planiny na juhu cez Transylvánske Alpy. Rumunsko má najnižší bod Čierne more 0 m, najvyšší bod Moldoveanu 2 444 m. Podnebie je mierne; chladné, zamračené zimy s častým snehom a hmlou; slnečné lesy s častými spŕchmi a búrkami.


Obyvatelia - Rumunsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Rumunsko. To číslo je: 21,529,967 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Rumunsky 83,4%, Maďarsky 6,1%, Rómovia 3,1%, Ukrajinci 0,3%, Nemci 0,2%, Ostatné 0,7% 2011 est.). Aké sú jazyky v krajine Rumunsko? Rumunský (oficiálny) 85,4%, maďarský 6,3%, Rómoví 1,2%, iní 1%, nespecifikovaný 6,1% (2011 est.). A náboženstvá: Východoslávni ortodoxní 81.9%, protestanti Letničný) 6,4%, rímskokatolícky 4,3%, iní (vrátane moslimských) 0,9%, žiadny alebo ateista 0,2%, nespecifikovaný 6,3% (rok 2011). Koľko rokov je ľudom v priemere? 41.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 75.4 rok. Kde ľudia žijú v krajine Rumunsko? Tu: Urbanizácia nie je mimoriadne vysoká a pomerne rovnomerné rozdelenie obyvateľstva možno nájsť vo väčšine krajín, pričom mestské oblasti priťahujú väčšie a hustšie obyvateľstvo; Maďari, najväčšia menšina v krajine, majú mimoriadne silnú účasť vo východnom Sedmohradsku. Hlavné mestské oblasti krajiny Rumunsko sú: Bukurešť (hlavné mesto) 1.868 miliónov (2015).

Vláda a hospodárstvo - Rumunsko

Hlavné mesto krajiny Rumunsko je Bukurešť a typ vlády poloprezidentskej republiky. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 41 krajov (kraj, singulár - obec) a 1 obec (municipiu); Alba, Arad, Arges, Bacau, Bihor, Bistrita-Nasaud, Botosani, Braila, Brasov, Bukurešť, Buzau, Calarasi, Caras-Severin, Cluj, Constanta, Covasna, Dambovita, Dolj, Galati, Gorj, Giurgiu, Harghita , Hunedoara, Ialomita, Iasi, Ilfov, Maramures, Mehedinti, Mures, Neamt, Olt, Prahova, Salaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timis, Tulcea, Vaslui, Valcea, Vrancea. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Rumunsko, dôležité priemyselné produkty sú elektrické stroje a zariadenia, auto montáž, textil a obuv, ľahké stroje, metalurgia, chemikálie, spracovanie potravín, rafinácia ropy, ťažba dreva, stavebné materiály. Dôležité poľnohospodárske produkty sú pšenica, kukurica, jačmeň, cukrová repa, slnečnicové semeno, zemiaky, hrozno; ovocie, ovocné. Najdôležitejšie vývozné komodity sú stroje a zariadenia, výrobky a potraviny, kovy a kovové výrobky, chemikálie, nerasty a palivá, suroviny a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 21,5%, Taliansko 11,6%, Francúzsko 7,2%, Maďarsko 5,2%, Spojené kráľovstvo 4,3% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, produkty a potraviny, palivá a minerály, kovy a kovové výrobky, suroviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 20,5%, Taliansko 10,3%, Maďarsko 7,5%, Francúzsko 5,6%, Poľsko 5,1%, Čína 5,1%, Holandsko 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Rumunsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $24,000 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 22.4% (2012 odhad).


Mapa - RumunskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia