Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Rusko

Atlas světa: Rusko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Rusko.

Domů - Asie - Rusko

Informace - Rusko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Rusko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Rusko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Rusko:

Rusko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Rusko? Začněme tímto: Založeno v 12. století, knížectví Muscovy se dokázalo vynořit z více než 200 let mongolské nadvlády (13.-15. Století) a postupně dobýt a absorbovat knížectví. Na počátku 17. století nová dynastie Romanov pokračovala v této politice expanze přes Sibiř do Tichého oceánu. Pod Petrem I (vládl 1682-1725), hegemonie byla rozšířena do Baltského moře a země byla přejmenována na ruskou Říši. Během 19. století se v Evropě a Asii uskutečnilo více územních akvizic. Porážka v rusko-japonské válce v letech 1904-05 přispěla k revoluci v roce 1905, což vedlo k vytvoření parlamentu a dalších reforem. Opakované ničivé porážky ruské armády v první světové válce vedly k rozsáhlým nepokojům ve velkých městech Ruské říše ak svržení císařské domácnosti v roce 1917. Komunisté pod Vladimírem Leninem brzy využili moc a založili SSSR. Brutální vláda Iosifa Stalina (1928-53) posílila komunistickou vládu a ruskou nadvládu Sovětského svazu za cenu deseti milionů životů. Po porážce Německa ve druhé světové válce jako součást aliance se Spojenými státy (1939-1945) rozšířil SSSR své území a vliv ve východní Evropě a vystupoval jako celosvětová moc. Sovětský svaz byl hlavním protivníkem USA během studené války (1947-1991). Sovětská ekonomika a společnost stagnovala v dekádách po Stalinově vládě, než generální tajemník Michail Gorbačov (1985-1991) zavedl glasnost (otevřenost) a perestrojku (restrukturalizaci) ve snaze modernizovat komunismus, ale jeho iniciativy neúmyslně uvolnily síly, které do prosince 1991 roztříštily SSSR do Ruska a dalších 14 nezávislých republik. Po hospodářských a politických turbulech během období prezidenta Borise Jelcina (1991-1995) se Rusko posunulo k centralizovanému autoritářskému státu pod vedením prezidenta Vladimira Putina (2000-2008, 2012-současnost), ve kterém se režim snaží legitimizovat své pravidlo prostřednictvím řízeného volby, populistické výzvy, zahraniční politika zaměřená na posílení geopolitického vlivu země a hospodářský růst založený na komoditách. Rusko čelí velmi tlumenému povstaleckému hnutí v Čečensku a dalších okolních regionech,

Geografie - Rusko

Kde je na světě Rusko? Umístění této země je Severní Asie hraničící s Arktickým oceánem, která se rozprostírá od Evropy (část západně od Uralu) k severnímu Tichému oceánu. Rusko má celkovou plochu 17,098,242 km2, z čehož 16,377,742 km2 je země. Jedná se o jednu z největších zemí světa. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: široké pláně s nízkými kopci západně od Uralů; rozsáhlý jehličnatý les a tundra na Sibiři; horské oblasti a pohoří podél jižních pohraničí. Nejnižší bod země Rusko je Kaspické moře -28 m, nejvyšší bod Gora El'brus 5 642 m (nejvyšší bod v Evropě). A klima je pohybuje od stepí na jihu přes vlhký kontinent v hodně evropského Ruska ; subarctic na Sibiři k tundra klimatu v polárním severu; zimy se pohybují od chladného podél pobřežního pobřeží Černého moře až po frigid v Sibiři; léta se liší od teplých v stepi k ochlazení podél pobřeží Arktidy.


Obyvatelé - Rusko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Rusko. Počet obyvatel je: 142,257,519 (7/2017 odhad). Takže tato země patří mezi nejlidnatější na světě. Kdo tady žije? Ruský 77,7%, Tatarský 3,7%, Ukrajinský 1,4%, Baškir 1,1%, Čuvaš 1%, Čečenský 1%, Ostatní 10,2%, Nespecifikováno 3,9%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Rusko hovoří jazyky Ruská (oficiální) 85,7%, Tatarská 3,2%, Čečenská 1%, Ostatní 10,1%. A náboženství: Ruská pravoslavná 15-20%, Muslimská 10-15%, Ostatní křesťanská 2% (2006 est.). Kolik let je tady lidem? 39.6 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 71 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: populace je silně soustředěna v nejzápadnější páté zemi, která se rozkládá od Baltského moře, na jih k Kaspickému moři a na východ rovnoběžně s kazašskou hranicí; jinde jsou velké kapsy izolované a obecně se nacházejí na jihu. Hlavní městské oblasti v zemi Rusko jsou: Moskvě (hlavního města) 12,166 milionu; Petrohrad 4,993 milionu; Novosibirsk 1,497 milionu; Jekaterinbursko 1,379 milionu; Nizhnij Novgorod 1,212 milionu; Samara 1,164 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Rusko

Hlavní město země Rusko je Moskva a typ vlády poloprezidentské federace. Podívejme se na administrativní členění - 46 krajů (oblast, singulární - oblast), 21 republik (respubliki, singular - respublika), 4 autonomní okrugy (avtonomnyye okrugi, singular - avtonomnyy okrug) - gorod) a 1 autonomní oblast (avtonomnaya oblast). Pokud jde o ekonomiku, Rusko má tyto důležité průmyslové produkty: kompletní sortiment těžebního a těžebního průmyslu vyrábějícího uhlí, ropu, plyn, chemikálie a kovy; všechny formy strojního stavitelství od válcovacích stolů až po vysoce výkonné letadlové a kosmické vozy; obranného průmyslu (včetně radaru, výroby raket, pokročilých elektronických součástek), stavby lodí; vybavení silniční a železniční dopravy; komunikační zařízení; zemědělské stroje, traktory a stavební zařízení; zařízení na výrobu a přenos elektrické energie; lékařské a vědecké přístroje; textil, potraviny, řemesla. Důležité zemědělské produkty jsou Obilí, cukrové řepy, slunečnicových semen, zeleniny, ovoce; hovězí maso, mléko. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ropa a ropné produkty, zemní plyn, kovy, dřevo a dřevařské výrobky, chemikálie a široká škála civilních a vojenských výrobců a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Nizozemsko 10,5%, Čína 10,3%, Německo 7,8%, Turecko 5%, Itálie 4,4%, Bělorusko 4,3% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou strojů, vozidel, farmaceutických výrobků, plastů, polotovarů z kovu, masa, ovoce a ořechů, nástroje, železo, ocel a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 21,6%, Německo 11%, USA 6,3%, Francie 4,8%, Itálie 4,4%, Bělorusko 4,3% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Rusko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $27,900 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 13.3% (2015 odhad).


Mapa RuskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí