Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Rusko

Atlas sveta: Rusko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Rusko.

Domov - Ázia - Rusko

Informácie - Rusko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Rusko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Rusko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Rusko tu:

Rusko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Rusko? Začnime týmto: Spoločnosť bola založená v 12. storočí, kúzelné kniežatstvo bolo schopné vyvstať z viac ako 200 rokov mongolskej nadvlády (13.-15. Storočia) a postupne dobyť a absorbovať okolité kniežatstvá. Na začiatku 17. storočia nová dynastia Romanov pokračovala v tejto politike rozširovania cez Sibír do Tichého oceánu. Pod Petrom I (v rokoch 1682-1725) sa hegemónia rozšírila na Baltské more a krajina bola premenovaná na ruskú ríšu. Počas 19. storočia sa v Európe a Ázii uskutočnilo viac územných akvizícií. Porážka v rusko-japonskej vojne v rokoch 1904 - 2005 prispela k revolúcii v roku 1905, čo viedlo k vytvoreniu parlamentu a ďalších reforiem. Opakované ničivé porážky ruskej armády počas prvej svetovej vojny viedli k rozsiahlym nepokojom vo veľkých mestách ruskej ríše a k zvrhnutiu cisárskej domácnosti v roku 1917. Komunisti pod Vladimírom Leninom rýchlo obsadili moc a vytvorili ZSSR. Brutálne vládnutie Iosifa Stalina (1928-53) posilnilo komunistickú vládu a ruskú dominanciu Sovietskeho zväzu za cenu desiatok miliónov životov. Po porážke Nemecka v druhej svetovej vojne ako súčasť aliancie s USA (1939-1945), ZSSR rozšíril svoje územie a vplyv vo východnej Európe a vynoril sa ako globálna moc. Sovietsky zväz bol hlavným protivníkom USA počas studenej vojny (1947-1991). Sovietska ekonomika a spoločnosť stagnovala v desaťročiach po Stalinovej vláde, až kým generálny tajomník Michail Gorbačov (1985-1991) zaviedol glasnost a perestrojku (reštrukturalizáciu) v snahe modernizovať komunizmus, ale jeho iniciatívy neúmyselne uvoľnili sily, ktoré do decembra 1991 rozdelili ZSSR do Ruska a ďalších 14 nezávislých republík. Po hospodárskych a politických nepokojoch počas obdobia prezidenta Borisa Jeľcina (1991-1995) sa Rusko presunulo na centralizovaný autoritársky štát pod vedením prezidenta Vladimíra Putina (2000-2008, 2012-súčasnosť), v ktorom sa režim snaží legalizovať jeho vládu prostredníctvom riadeného voľby, populistické výzvy, zahraničná politika zameraná na posilnenie geopolitického vplyvu krajiny a hospodársky rast založený na komoditách. Rusko čelí veľmi tlmenému povstaleckému hnutiu v Čečensku a niektorých ďalších okolitých regiónoch,

Geografia - Rusko

Kde na svete je Rusko? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Ázia hraničiaca s Arktickým morom, ktorá sa rozprestiera od Európy (časť západne od Uralu) k Severnému Tichom oceáne. Celková plocha krajiny Rusko je 17,098,242 km2, z čoho 16,377,742 km2 je zem. Je to jedna z najväčších krajín sveta. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: široká pláň s nízkymi kopcami západne od Uralov; rozsiahly ihličnatý les a tundra na Sibíri; vrchoviny a hory pozdĺž južných prihraničných regiónov. Rusko má najnižší bod Kaspické more -28 m, najvyšší bod Gora El'brus 5 642 m (najvyšší bod v Európe). Podnebie je pohybuje od stepí na juhu cez vlhký kontinent v mnohých európskych Rusiach ; subarctic na Sibíri k tundra klíma v polárnom severu; zimy sa líšia od chladného pozdĺž pobrežia Čierneho mora až po mrazivý na Sibíri; leto sa líši od teplého v stepi, aby sa ochladil pozdĺž pobrežia Arktídy.


Obyvatelia - Rusko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Rusko. To číslo je: 142,257,519 (7/2017 odhad). Táto krajina patrí medzi najľudnatejšie na svete. Kto žije tu? Ruský 77,7%, Tatársky 3,7%, Ukrajinský 1,4%, Baškir 1,1%, Čuvaš 1%, Čečenský 1%, Ostatné 10,2%. Aké sú jazyky v krajine Rusko? Ruská (oficiálna) 85,7%, tatárska 3,2%, čečenská 1%, iná 10,1%. A náboženstvá: Ruská ortodoxná 15-20%, moslimská 10-15%, iná kresťanská 2% (rok 2006). Koľko rokov je ľudom v priemere? 39.6 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 71 rok. Kde ľudia žijú v krajine Rusko? Tu: populácia je silne sústredená v najzápadnejšej pätine krajiny, ktorá sa rozprestiera od Baltského mora, na juh k Kaspickému moru a východne rovnobežne s kazašskou hranicou; inde, veľké vrecká sú izolované a nachádzajú sa v južnej. Hlavné mestské oblasti krajiny Rusko sú: Moskve (hlavnom meste) 12,166 milióna; Petrohrad 4,993 milióna; Novosibirsk 1,497 miliónov; Jekaterinburg 1,379 milióna; Nižnij Novgorod 1,212 milióna; Samara 1,164 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Rusko

Hlavné mesto krajiny Rusko je Moskva a typ vlády poloprezidentská federácia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 46 provincií (oblasť, singulárna oblasť), 21 republík (respubliki, singular - respublika), 4 autonómne okrugové oblasti, 9 kraje (kraja, singular - kray) - gorod) a 1 autonómna oblasť (avtonomnaya oblasť). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Rusko, dôležité priemyselné produkty sú kompletný sortiment ťažobného a ťažobného priemyslu, ktorý produkuje uhlie, ropu, plyn, chemikálie a kovy; všetky formy strojárstva od valcovní až po vysokovýkonné lietadlá a vesmírne vozidlá; obranného priemyslu (vrátane radaru, výroby rakiet, vyspelých elektronických komponentov), ​​stavby lodí; cestné a železničné dopravné zariadenia; komunikačné zariadenia; poľnohospodárske stroje, traktory a stavebné zariadenia; zariadenia na výrobu a prenos elektrickej energie; lekárske a vedecké nástroje; spotrebný tovar dlhodobej spotreby, textil, potraviny, remeslá. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Obilia, cukrovej repy, slnečnicových semien, zeleniny, ovocia; hovädzie mäso, mlieko. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropa a ropné produkty, zemný plyn, kovy, drevo a výrobky z dreva, chemikálie a široká škála civilných a vojenských výrobcov a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Holandsko 10,5%, Čína 10,3%, Nemecko 7,8%, Turecko 5%, Taliansko 4,4%, Bielorusko 4,3% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje, vozidlá, farmaceutické výrobky, plasty, polotovary z kovu, mäso, nástrojov, železa, ocele a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 21,6%, Nemecko 11%, USA 6,3%, Francúzsko 4,8%, Taliansko 4,4%, Bielorusko 4,3% (2016). Ako bohatá je krajina Rusko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $27,900 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 13.3% (2015 odhad).


Mapa - RuskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia