Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Samoa

Atlas sveta: Samoa. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Samoa.


Informácie - Samoa

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Samoa. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Samoa. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Samoa tu:

Samoa - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Samoa? Začnime týmto: Nový Zéland obsadil nemecký protektorát západnej Samoa pri vypuknutí prvej svetovej vojny v roku 1914. Pokračovala v spravovaní ostrovov ako mandát a potom ako dôverné územie až do roku 1962, kedy sa ostrovy stali prvým polynézským národom, ktorý obnovil nezávislosť v 20. storočí. V roku 1997 klesla krajina "Western" od svojho názvu.

Geografia - Samoa

Kde na svete je Samoa? Umiestnenie tejto krajiny je Oceánia, skupina ostrovov v južnom Tichom oceáne, asi na polceste medzi Havajom a Novým Zélandom. Celková plocha krajiny Samoa je 2,831 km2, z čoho 2,821 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: dva hlavné ostrovy (Savaii, Upolu) a niekoľko menších ostrovov a neobývaných ostrovčekov; úzka pobrežná rovina s vulkanickými, drsnými horami v. Samoa má najnižší bod tichom oceáne 0 m, najvyšší bod Mount Silisili 1 857 m. Podnebie je tropický; (od mája do októbra).


Obyvatelia - Samoa

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Samoa. To číslo je: 200,108 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Samoan 92,6%, Euronesci osoby európskej a polynézskej krvi) 7%, Európania 0,4% (sčítanie ľudu 2001). Aké sú jazyky v krajine Samoa? Samoan (polynézsky) (úradný), angličtina. A náboženstvá: Protestant 57,4% (zhromaždenie 31,8%, metodista 13,7%, zhromaždenie Boha 8%, Adventist siedmeho dňa 3,9%), rímskokatolícke 19,4%, Mormon 15,2%, centrum uctievania 1,7%, iní kresťania 5,5%, iní 0,7% % neurčené 0,1% (2011 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 24.4 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 74 rok. Kde ľudia žijú v krajine Samoa? Tu: približne tri štvrtiny obyvateľov žije na ostrove Upolu. Hlavné mestské oblasti krajiny Samoa sú: APIA (hlavné mesto) 37 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Samoa

Hlavné mesto krajiny Samoa je Apia a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 11 okresov; A'ana, Aiga-i-le-Tai, Atua, Fa'asaleleaga, Gaga'emauga, Gagaifomauga, Palauli, Satupa'itea, Tuamasaga, Va'a-o-Fonoti, Vaisigano. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Samoa, dôležité priemyselné produkty sú spracovanie potravín, stavebné materiály, autodiely. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Kokosové orechy, nonu, banány, taro, sladké kakao, káva, kakaové. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ryby, kokosový olej a smotana, diely, odevy, včelí a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Australia 30,2%, Americká Samoa 21,7%, Afganistan 11,2%, NZ 10,1%, USA 5,6% (2016),. Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, priemyselné dodávky, potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú NZ 23%, Singapore 14%, Čína 13,5%, USA 10,2 %, Austrália 9,9%, Fidži 6,3%, Japonsko 5% (2016). Ako bohatá je krajina Samoa a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $5,700 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - SamoaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet