Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Slovensko

Atlas světa: Slovensko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Slovensko.

Domů - Evropa - Slovensko

Informace - Slovensko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Slovensko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Slovensko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Slovensko:

Slovensko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Slovensko? Začněme tímto: Slovensko sleduje své kořeny v 9. století na Velké Moravě. Následně se Slováci stali součástí maďarského království, kde zůstalo dalších 1000 let. Po vzniku dvojité rakousko-uherské monarchie v roce 1867 vedly jazykové a vzdělávací politiky, které upřednostňovaly používání maďarštiny, k posílení slovenského nacionalismu a kultivaci kulturních vazeb s blízce příbuznými Čechy, kteří byli pod rakouskou nadvládou. Po rozpuštění rakousko-uherské říše na konci první světové války se Slováci připojili k Čechům k vytvoření Československa. Během meziválečného období slovenští nacionalisté prosazovali autonomii v rámci Československa a v roce 1939 se Slovensko stalo nezávislým státem spojeným s nacistickým Německem. Po druhé světové válce, Československo bylo rekonstruováno a dostalo se pod komunistickou vládu v rámci východní Evropy ovládané Sovětským svazem. V roce 1968 ukončila invaze vojsk Varšavské smlouvy úsilí vedoucích představitelů země o liberalizaci komunistického režimu a vytvoření "socialismu s lidskou tváří", která začala období represe známého jako "normalizace". Klidná "sametová revoluce" přemístila komunistickou stranu z moci na konci roku 1989 a zahájila návrat k demokratickému vládnutí a tržní ekonomice. Dne 1. ledna 1993 země prošla nenásilným "sametovým rozvodem" do svých dvou národních složek, Slovenska a České republiky. Slovensko se připojilo jak k NATO, tak k EU na jaře 2004 a eurozóně dne 1. ledna 2009. invaze vojsk Varšavské smlouvy ukončila úsilí vedoucích představitelů země o liberalizaci komunistického režimu a vytvoření "socialismu s lidskou tváří", která vyústila v období represe známého jako "normalizace". Klidná "sametová revoluce" přemístila komunistickou stranu z moci na konci roku 1989 a zahájila návrat k demokratickému vládnutí a tržní ekonomice. Dne 1. ledna 1993 země prošla nenásilným "sametovým rozvodem" do svých dvou národních složek, Slovenska a České republiky. Slovensko se připojilo jak k NATO, tak k EU na jaře 2004 a eurozóně dne 1. ledna 2009. invaze vojsk Varšavské smlouvy ukončila úsilí vedoucích představitelů země o liberalizaci komunistického režimu a vytvoření "socialismu s lidskou tváří", která vyústila v období represe známého jako "normalizace". Klidná "sametová revoluce" přemístila komunistickou stranu z moci na konci roku 1989 a zahájila návrat k demokratickému vládnutí a tržní ekonomice. Dne 1. ledna 1993 země prošla nenásilným "sametovým rozvodem" do svých dvou národních složek, Slovenska a České republiky. Slovensko se připojilo jak k NATO, tak k EU na jaře 2004 a eurozóně dne 1. ledna 2009.

Geografie - Slovensko

Kde je na světě Slovensko? Umístění této země je Střední Evropa, jižně od Polska. Slovensko má celkovou plochu 49,035 km2, z čehož 48,105 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: drsné hory ve střední a severní části a nížiny na jihu. Nejnižší bod země Slovensko je Řeka Bodrok 94 m, nejvyšší bod Gerlachovský štít 2,655 m. A klima je ; chladná léta; studené, zakalené, vlhké zimy.


Obyvatelé - Slovensko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Slovensko. Počet obyvatel je: 5,445,829 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? 80,7%, maďarský 8,5%, romský 2%, ostatní a neurčené 8,8% (2011 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Slovensko hovoří jazyky slovenský (oficiální) 78,6%, maďarský 9,4 %, Romové 2,3%, rusínština 1%, ostatní nebo nespecifikovaní 8,8% (2011 est.). A náboženství: Římský katolík 62%, protestantský 8,2%, řeckokatolický 3,8%, jiný nebo neurčený 12,5%, žádný 13,4% (2011 est.). Kolik let je tady lidem? 40.5 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 77.3 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Poměrně rovnoměrná distribuce ve většině zemí; mírně větší koncentrace na západě v blízkosti českého bordu. Hlavní městské oblasti v zemi Slovensko jsou: Bratislava (hlavní město) 401 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Slovensko

Hlavní město země Slovensko je Bratislava a typ vlády parlamentní republiky. Podívejme se na administrativní členění - 8 krajů (kraj, singular - kraj ); Banskobystrický, Bratislavsky, Kosicky, Nitriansky, Prešovský, Trenčianský, Trnavský, Žilinský. Pokud jde o ekonomiku, Slovensko má tyto důležité průmyslové produkty: automobily; kovy a kovové výrobky; elektřina, plyn, koks, ropa, jaderné palivo; chemikálie, syntetická vlákna, dřevo a výrobky z papíru; stroje; kamenina a keramika; textilie; elektrické a optické přístroje; gumové výrobky; jídlo a nápoje; farmaceutický průmysl. Důležité zemědělské produkty jsou Zrna, brambory, cukrová řepa, chmel, ovoce; prasata, skot, drůbež; lesní. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou vozidla a související díly 27%, strojní zařízení a elektrická zařízení 20%, jaderné reaktory a pece 12%, železo a ocel 4%, minerální oleje a pohonné hmoty 5% (2015 est.) a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Německo 21.9% Česká republika 11,9%, Polsko 7,7%, Francie 6,1%, Velká Británie 5,9%, Rakousko 5,7%, Maďarsko 5,7%, Itálie 4,8% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou strojní zařízení a elektrická zařízení 20%, vozidla a související části 14%, jaderné reaktory a pece 12%, palivo a minerální oleje 9% (2015 est.) a nejdůležitější importní partneři jsou Německo 20,2%, Česká republika 16,9%, Rakousko 9,8%, Polsko 6,5% 6.1%, Jižní Korea 4,7%, Čína 4,6%, Francie 4,4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Slovensko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $32,900 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 12.3% (2015 odhad).


Mapa SlovenskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí