Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Slovensko

Atlas sveta: Slovensko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Slovensko.

Domov - Európa - Slovensko

Informácie - Slovensko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Slovensko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Slovensko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Slovensko tu:

Slovensko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Slovensko? Začnime týmto: Slovensko sleduje svoje korene do 9. storočia Veľkej Moravy. Následne sa Slováci stali súčasťou maďarského kráľovstva, kde zostali na ďalších 1000 rokov. Po vzniku dvojitej rakúsko-uhorskej monarchie v roku 1867 jazykové a vzdelávacie politiky podporujúce používanie maďarskej (maďarizácie) viedli k posilneniu slovenského nacionalizmu a kultivovaniu kultúrnych väzieb s blízkymi Češi, ktorí boli pod rakúskou nadvládou. Po rozpustení Rakúsko-Uhorskej monarchie na konci prvej svetovej vojny sa Slováci pripojili k Čechom, aby vytvorili Československo. Počas medzivojnového obdobia slovenskí národnostni vodcovia presadzovali autonómiu v rámci Československa av roku 1939 sa Slovensko stalo nezávislým štátom spojeným s nacistickým Nemeckom. Po druhej svetovej vojne, Československo bolo rekonštituované a dostalo sa pod komunistickú vládu v rámci sovietskej východnej Európy. V roku 1968 invázia vojsk Varšavskej zmluvy ukončila úsilie vedúcich predstaviteľov krajiny liberalizovať komunistickú vládu a vytvoriť "socializmus s ľudskou tvárou", ktorá zaviedla obdobie represií známe ako "normalizácia". Pokojná "sametová revolúcia" zvrhla komunistickú stranu od moci koncom roka 1989 a otvorila návrat k demokratickému vládnutiu a trhovému hospodárstvu. K 1. januáru 1993 prešla krajina nenásilným "sametovým rozvodom" do svojich dvoch národných zložiek, na Slovensku av Českej republike. Slovensko vstúpilo do NATO aj EÚ na jar 2004 a do eurozóny 1. januára 2009. invázia vojsk Varšavskej zmluvy ukončila úsilie vedúcich predstaviteľov krajiny liberalizovať komunistickú vládu a vytvoriť "socializmus s ľudskou tvárou", v ktorom sa začína obdobie represie známe ako "normalizácia". Pokojná "sametová revolúcia" zvrhla komunistickú stranu od moci koncom roka 1989 a otvorila návrat k demokratickému vládnutiu a trhovému hospodárstvu. K 1. januáru 1993 prešla krajina nenásilným "sametovým rozvodom" do svojich dvoch národných zložiek, na Slovensku av Českej republike. Slovensko vstúpilo do NATO aj EÚ na jar 2004 a do eurozóny 1. januára 2009. invázia vojsk Varšavskej zmluvy ukončila úsilie vedúcich predstaviteľov krajiny liberalizovať komunistickú vládu a vytvoriť "socializmus s ľudskou tvárou", v ktorom sa začína obdobie represie známe ako "normalizácia". Pokojná "sametová revolúcia" zvrhla komunistickú stranu od moci koncom roka 1989 a otvorila návrat k demokratickému vládnutiu a trhovému hospodárstvu. K 1. januáru 1993 prešla krajina nenásilným "sametovým rozvodom" do svojich dvoch národných zložiek, na Slovensku av Českej republike. Slovensko vstúpilo do NATO aj EÚ na jar 2004 a do eurozóny 1. januára 2009.

Geografia - Slovensko

Kde na svete je Slovensko? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Európa, južne od Poľska. Celková plocha krajiny Slovensko je 49,035 km2, z čoho 48,105 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: drsné hory v strednej a severnej časti a nížiny na juhu. Slovensko má najnižší bod rieka Bodrok 94 m, najvyšší bod Gerlachovský štít 2,655 m. Podnebie je ; chladné leta; studené, zakalené, vlhké zimy.


Obyvatelia - Slovensko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Slovensko. To číslo je: 5,445,829 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? slovenský 80,7%, maďarský 8,5%, rómsky 2%, iní a neurčený 8,8% (2011 est.). Aké sú jazyky v krajine Slovensko? slovenský (úradný) 78,6%, maďarský 9,4 %, Rómovia 2,3%, rusínsky 1%, iní alebo neurčené 8,8% (v roku 2011). A náboženstvá: Rímsky katolík 62%, protestantský 8,2%, gréckokatolícky 3,8%, iný alebo nešpecifikovaný 12,5%, žiadny 13,4% (2011 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 40.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 77.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Slovensko? Tu: Pomerne rovnomerné rozdelenie vo väčšine krajín; mierne väčšia koncentrácia na západe v blízkosti českého bordu. Hlavné mestské oblasti krajiny Slovensko sú: Bratislava (hlavné mesto) 401 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Slovensko

Hlavné mesto krajiny Slovensko je Bratislava a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 8 regióny (kraje, singular - kraj ); Banskobystricky, Bratislavský, Košický, Nitriansky, Prešovský, Trenčiansky, Trnavský, Žilinský. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Slovensko, dôležité priemyselné produkty sú automobily; kovy a kovové výrobky; elektrina, plyn, koks, olej, jadrové palivo; chemikálie, syntetické vlákna, drevo a výrobky z papiera; zariadení; keramika a keramika; textil; elektrické a optické prístroje; gumené výrobky; jedlo a nápoje; Farmaceutický. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Zrná, zemiaky, cukrová repa, chmeľ, ovocie; ošípané, hovädzí dobytok, hydina; lesné. Najdôležitejšie vývozné komodity sú Vozidlá a ich časti 27%, stroje a elektrické zariadenia 20%, nukleárne reaktory a pece 12%, železo a oceľ 4%, minerálne oleje a palivá 5% (2015 est.) a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 21,9%, Česká republika 11,9%, Poľsko 7,7%, Francúzsko 6,1%, Spojené kráľovstvo 5,9%, Rakúsko 5,7%, Maďarsko 5,7%, Taliansko 4,8% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú strojov a elektrických zariadení 20%, vozidiel a súvisiacich častí 14%, jadrových reaktorov a pecí 12%, palív a minerálnych olejov 9% (2015 tis.) a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 20,2%, Česká republika 16,9%, Rakúsko 9,8%, Poľsko 6,5% 6,1%, Južná Kórea 4,7%, Čína 4,6%, Francúzsko 4,4% (2016). Ako bohatá je krajina Slovensko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $32,900 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 12.3% (2015 odhad).


Mapa - SlovenskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia