Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Slovinsko

Atlas světa: Slovinsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Slovinsko.

Domů - Evropa - Slovinsko

Informace - Slovinsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Slovinsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Slovinsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Slovinsko:

Slovinsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Slovinsko? Začněme tímto: Slovinské země byly součástí rakousko-uherské monarchie až do jejich rozpuštění na konci první světové války. V roce 1918 se Slovinci připojili k Srbům a Chorvatům při vytváření nového nadnárodního státu, který byl jmenován Jugoslávie v roce 1929. Po světové válce II, Slovinsko se stalo republikou obnovené Jugoslávie, která, i když komunistická, se od Moskvy vzdala. Nespokojeni s výkonem moci ze strany většinových Srbů, Slovinci uspěli v získání nezávislosti v roce 1991 po krátké 10 denní válce. Historické vazby na západní Evropu, silná ekonomika a stabilní demokracie pomohly při transformaci Slovinska do moderního státu. Slovinsko přistoupilo k NATO i EU na jaře 2004; do eurozóny a do schengenského prostoru vstoupila v roce 2007.

Geografie - Slovinsko

Kde je na světě Slovinsko? Umístění této země je South Central Europe, Julské Alpy mezi Rakouskem a Chorvatskem. Slovinsko má celkovou plochu 20,273 km2, z čehož 20,151 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: krátký jihozápadní pobřežní pás Karstové topografie na Jadranu; alpský horský region se nachází na sousedství Itálie a Rakouska na severu; smíšené hory a údolí s četnými řekami na východ. Nejnižší bod země Slovinsko je Jadranské moře 0 m, nejvyšší bod Triglav 2 864 m. A klima je středomořské podnebí na pobřeží, kontinentální klima s mírnou až horkými léty a studenými zimami v plošinách a údolích k východu.


Obyvatelé - Slovinsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Slovinsko. Počet obyvatel je: 1,972,126 (7/2017 odhad). Takže zde nežije příliš lidí. Kdo tady žije? Slovinský 83,1%, srbský 2%, chorvatský 1,8%, bosenský 1,1%, jiní nebo nespecifikovaní 12% (sčítání lidu 2002). Jaké jsou tu požívané jazyky? Slovinsko hovoří jazyky Slovinský (oficiální) 91,1% (Sčítání lidu v roce 2002),. A náboženství: katolické 57,8%, muslimské 2,4%, etnické, etnické, etnicko-italské , Ortodoxní 2,3%, ostatní křesťané 0,9%, nezařazené 3,5%, jiné nebo neurčené 23%, žádné 10,1% (sčítání lidu z roku 2002). Kolik let je tady lidem? 44.5 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 78.3 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: poměrně rovnoměrné rozložení ve většině zemí, přičemž městské oblasti přitahují větší a hustší populaci; kapsy v hornatém severozápadním vykazují menší hustotu než jinde. Hlavní městské oblasti v zemi Slovinsko jsou: v Lublani (kapitál) 279000 (2014).

Vláda a ekonomika - Slovinsko

Hlavní město země Slovinsko je Ljubljana a typ vlády parlamentní republika. Podívejme se na administrativní členění - 201 obcí (občine, singulární - Obcina ) a 11 městských obcí. Pokud jde o ekonomiku, Slovinsko má tyto důležité průmyslové produkty: železná metalurgie a hliníkové výrobky, tavení olova a zinku; elektronika (včetně vojenské elektroniky), nákladní auta, automobily, elektroenergetika, dřevařské výrobky, textil, chemikálie, obráběcí stroje. Důležité zemědělské produkty jsou chmele, pšenice, kávy, kukuřice, jablka , hrušky; dobytek, ovce, drůbež. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou průmyslové výrobky, stroje a dopravní prostředky, chemikálie, potraviny a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Německo 19.3% Rakousko 7,5%, Chorvatsko 7,3%, Maďarsko 4,4%, Francie 4,1% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a dopravní prostředky, průmyslové výrobky, chemikálie, pohonné hmoty a potraviny, potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou Německo 16,8%, Itálie 13,5%, Rakousko 9,9% 4,8%, Turecko 4,4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Slovinsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $34,100 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 14.3% (2015 odhad).


Mapa SlovinskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí