Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Slovinsko

Atlas sveta: Slovinsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Slovinsko.

Domov - Európa - Slovinsko

Informácie - Slovinsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Slovinsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Slovinsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Slovinsko tu:

Slovinsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Slovinsko? Začnime týmto: Slovinské krajiny boli súčasťou Rakúsko-Uhorskej monarchie až do ich rozpustenia na konci prvej svetovej vojny. V roku 1918 sa Slovinci pripojili k Srbom a Chorvátom pri vytváraní nového nadnárodného štátu, ktorý bol v roku 1929 nazvaný Juhoslávia. II, Slovinsko sa stalo republikou obnovenej Juhoslávie, ktorá, hoci komunistická, sa vzdala od vlády Moskvy. Nespokojní s výkonom moci zo strany väčšiny Srbov, Slovinci sa podarilo vybudovať svoju nezávislosť v roku 1991 po krátkej 10-dňovej vojne. Historické väzby na západnú Európu, silné hospodárstvo a stabilná demokracia pomohli pri transformácii Slovinska do moderného štátu. Slovinsko pristúpilo k NATO aj k EÚ na jar 2004; do eurozóny a do schengenského priestoru vstúpila v roku 2007.

Geografia - Slovinsko

Kde na svete je Slovinsko? Umiestnenie tejto krajiny je južná stredná Európa, Juliánske Alpy medzi Rakúskom a Chorvátskom. Celková plocha krajiny Slovinsko je 20,273 km2, z čoho 20,151 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: krátkeho juhozápadu pobrežný pás Karstovej topografie na Jadrane; alpský horský región leží na severe na severe Talianska a Rakúska; zmiešané hory a údolia s početnými riekami na východe. Slovinsko má najnižší bod Jadranské more 0 m, najvyšší bod Triglav 2 864 m. Podnebie je Stredomorské podnebie na pobreží, kontinentálne podnebie s miernymi až horúcimi letami a studené zimy na náhorných plošinách a údoliach na východe.


Obyvatelia - Slovinsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Slovinsko. To číslo je: 1,972,126 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? slovinský 83,1%, srbský 2%, chorvátsky 1,8%, bosenský 1,1%, iný alebo nešpecifikovaný 12% (sčítanie ľudu 2002). Aké sú jazyky v krajine Slovinsko? slovinský (oficiálny) 91,1% (Sčítanie obyvateľstva v roku 2002). A náboženstvá: Katolík 57,8%, moslimský 2,4%, iný alebo nešpecifikovaný 4,4%, taliansky (oficiálny, iba v obciach s talianskym národným spoločenstvom) Ortodoxná 2,3%, iná kresťanská 0,9%, neprítomná 3,5%, iná alebo nešpecifikovaná 23%, žiadna 10,1% (sčítanie ľudu 2002). Koľko rokov je ľudom v priemere? 44.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 78.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Slovinsko? Tu: pomerne rovnomerné rozloženie vo väčšine krajín, pričom mestské oblasti priťahujú väčšie a hustšie obyvateľstvo; vrecká v hornatom severozápadnom vykazujú menšiu hustotu ako inde. Hlavné mestské oblasti krajiny Slovinsko sú: v Ľubľane (kapitál) 279000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Slovinsko

Hlavné mesto krajiny Slovinsko je Ljubljana a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 201 obcí (občine, singulární - Obcina ) a 11 mestských obcí (mestne obcine, singular - mestna obcina). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Slovinsko, dôležité priemyselné produkty sú železná metalurgia a výrobky z hliníka, tavenie olova a zinku; elektronika (vrátane vojenskej elektroniky), nákladné automobily, elektroenergetické zariadenia, drevené výrobky, textil, chemikálie, obrábacie stroje. Dôležité poľnohospodárske produkty sú chmeľ, pšenica, , hrušky; dobytok, ovce, hydina. Najdôležitejšie vývozné komodity sú priemyselné tovary, stroje a dopravné zariadenia, chemikálie, potraviny a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 19.3% Rakúsko 7,5%, Chorvátsko 7,3%, Maďarsko 4,4%, Francúzsko 4,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a dopravné zariadenia, priemyselné tovary, chemikálie, palivá a mazivá, potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 16,8%, Taliansko 13,5%, Rakúsko 9,9% 4,8%, Turecko 4,4% (2016). Ako bohatá je krajina Slovinsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $34,100 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 14.3% (2015 odhad).


Mapa - SlovinskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia