Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Španielsko

Atlas sveta: Španielsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Španielsko.

Domov - Európa - Španielsko

Informácie - Španielsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Španielsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Španielsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Španielsko tu:

Španielsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Španielsko? Začnime týmto: Španielske mocné svetové ríše zo 16. a 17. storočia v konečnom dôsledku priniesli velenie mora do Anglicka. Následné nepokrytie obchodných a priemyselných revolúcií spôsobilo, že krajina zaostáva za Britániou, Francúzskom a Nemeckom v hospodárskej a politickej moci. Španielsko zostalo v prvej a druhej svetovej vojne neutrálne, ale trpelo zničujúcou občianskou vojnou (1936-39). Mierový prechod k demokracii po smrti diktátora Francisco Franca v roku 1975 a rýchla ekonomická modernizácia (Španielsko vstúpilo do EÚ v roku 1986) poskytlo Španielsku dynamické a rýchlo rastúce hospodárstvo a urobilo ho globálnym šampiónom slobody a ľudských práv. Nedávno sa Španielsko prejavilo v dôsledku vážnej hospodárskej recesie, ktorá sa začala v polovici roka 2008, pričom sa zaznamenali tri ročné roky rastu HDP nad priemerom EÚ. Nezamestnanosť klesla, ale zostáva vysoká najmä medzi mládežou. Španielsko je štvrtou najväčšou ekonomikou eurozóny.

Geografia - Španielsko

Kde na svete je Španielsko? Umiestnenie tejto krajiny je Juhozápadná Európa, lemujúce Stredozemné more, severný Atlantický oceán, Biskajský záliv a Pyreneje; juhozápadne od Francúzska. Celková plocha krajiny Španielsko je 505,370 km2, z čoho 498,980 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: veľké, ploché na rozrezanú plošinu obklopené drsnými kopcami; Pyreneje na severe. Španielsko má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Pico de Teide (Tenerife) na Kanárskych ostrovoch 3,718 m. Podnebie je ; jasné, horúce leto v interiéri, miernejšie a zakalené pozdĺž pobrežia; oblačno, studené zimy v interiéri, oblačno a chladné pozdĺž pobrežia.


Obyvatelia - Španielsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Španielsko. To číslo je: 48,958,159 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? kompozícia stredomorských a severských typov. Aké sú jazyky v krajine Španielsko? Castilian španielčina (oficiálne celoštátne) 74%, katalánčina (úradník v Katalánsku, Baleárske ostrovy, (vo Valencii) 17%, Galícijčania (úradníci v Galícii) 7%, Baskicko (úradník v Baskicku a Baskicko-región Navarra) 2%, Aranese severozápadnom rohu Katalánska (Vall d'Aran) spolu s katalánskymi,. A náboženstvá: Rímskokatolícky 67,8%, ateista 9,1%, iní 2,2%, neveriaci 18,4%, nespecifikovaný 2,5% (2016 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 42.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 81.8 rok. Kde ľudia žijú v krajine Španielsko? Tu: S výnimkou Madrid, Sevilla a Zaragoza, najväčší mestské aglomerácie sa nachádzajú pozdĺž pobrežia Stredozemného a Atlantického oceánu; početné menšie mestá sú rozmiestnené v celom interiéri a odrážajú španielske poľnohospodárske dedičstvo; husté osídlenie sa nachádza okolo hlavného mesta Madridu, rovnako ako prístavné mesto Barcelona. Hlavné mestské oblasti krajiny Španielsko sú: Madrid (kapitál) 6.199 miliónov; Barcelona 5,258 milióna; Valencia 810 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Španielsko

Hlavné mesto krajiny Španielsko je Madrid a typ vlády parlamentná ústavná monarchia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 17 autonómnych spoločenstiev (communidades autonomas, singular - comunidad autonoma) a 2 autonómnych miest (ciudades autonomas, singular - ciudad autonoma); Andalucia; Aragon; Asturias; Kanárske ostrovy (Kanárske ostrovy); Cantabria; Castilla-La Mancha; Castilla-Leon; Katalánsko (kastilské), Katalánsko (katalánčina), Catalonha (Aranese) [Katalánsko]; Ceuta; Comunidad Valenciana (kastilský), Comunitat Valenciana (Valencia) [Valencijské spoločenstvo]; Extremadura; Galicia; Illes Baleares (Baleárske ostrovy); La Rioja; madrid; Melilla; Murcia; Navarra (kastilská), Nafarroa (Baskicko) [Navarsko]; Pais Vasco (kastílsky), Euskadi (Baskicko) [Baskicko]. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Španielsko, dôležité priemyselné produkty sú textil a odevy (vrátane obuvi), potravín a nápojov, kovy a kovové výroby, chemikálie, stavba lodí, automobilov, strojov, cestovný ruch, hliny a žiaruvzdorných výrobkov, obuvi, farmaceutických výrobkov, zdravotníckych prístrojov. Dôležité poľnohospodárske produkty sú obilia, zeleniny, olív, hrozna, cukrovej repy , citrus; hovädzie mäso, bravčové mäso, hydina, mliečne výrobky; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú strojov, motorových vozidiel ; potraviny, liečivá, lieky, ostatné spotrebné tovary a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Francúzsko 15,2%, Nemecko 11,4%, Taliansko 7,8%, Spojené kráľovstvo 7,6%, Portugalsko 7%, USA 4,4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, palivá, chemikálie, spotrebný tovar, meracie a kontrolné prístroje a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 14,7%, Francúzsko 12%, Čína 7,1%, Taliansko 6,7%, Holandsko 5,2%, Spojené kráľovstvo 4,4% (2016). Ako bohatá je krajina Španielsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $38,200 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 21.1% (2012 odhad).


Mapa - ŠpanielskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet