Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Spojené štáty

Atlas sveta: Spojené štáty. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Spojené štáty.

Domov - Severná Amerika - Spojené štáty

Informácie - Spojené štáty

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Spojené štáty. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Spojené štáty. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Spojené štáty tu:

Spojené štáty - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Spojené štáty? Začnime týmto: Americké kolónie v Británii sa v roku 1776 rozpadli s materskou krajinou a v roku 1783 boli uznané za nový národ Spojených štátov amerických po zmluve z Paríža. Počas 19. a 20. storočia sa do pôvodného 13 krajín pridalo 37 nových štátov rozšíril sa po celom severoamerickom kontinente a získal množstvo zahraničných majetkov. Dva najtraudnejšie skúsenosti v národnej histórii boli občianska vojna (1861-65), v ktorej severná únia štátov porazila secesionistickú konfederáciu 11 južných otrokských štátov a Veľkú hospodársku krízu 30. rokov 20. storočia, hospodársky pokles, počas ktorého štvrtina pracovnej sily stratila prácu. Vďaka víťazstvám vo svetových vojnách I a II a koncu studenej vojny v roku 1991 zostávajú USA najsilnejším národným štátom na svete. Od konca druhej svetovej vojny,

Geografia - Spojené štáty

Kde na svete je Spojené štáty? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Amerika, hraničiaca s severným atlantickým oceánom a severným Tichým oceánom, medzi Kanadou a Mexikom. Celková plocha krajiny Spojené štáty je 9,833,517 km2, z čoho 9,147,593 km2 je zem. Je to jedna z najväčších krajín sveta. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: obrovskej centrálnej roviny v Rocky Mountains , pohoriach na západe, kopcoch a nízkych horách na východe; drsné hory a široké riečne údolia na Aljaške; robustná vulkanická topografia na Havaji. Spojené štáty má najnižší bod Údolie smrti - 86 m (najnižší bod v Severnej Amerike), najvyšší bod Denali (Mount McKinley) 6.190 m (najvyšší bod v Severnej Amerike). Podnebie je prevažne miernych, ale tropických na Havaji a na Floride, arktických na Aljaške, roviny západne od rieky Mississippi a suché vo Veľkej panve juhozápadu; nízke zimné teploty na severozápade sú príležitostne zmiernené v januári a februári teplými chinookovými vetormi z východných svahov.


Obyvatelia - Spojené štáty

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Spojené štáty. To číslo je: 326,625,791 (7/2017 odhad). Táto krajina patrí medzi najľudnatejšie na svete. Kto žije tu? Biela 72,4%, čierny 12,6%, ázijské 4,8%, indiánske a Aljaška domorodec 0,9%, natívne Havajská a iné Pacific Islander 0,2%, ostatní 6,2%, dva alebo viac závodov 2,9% (2010 odhad). Aké sú jazyky v krajine Spojené štáty? English 79%, španielsky 13%, iní indoeurópskych 3,7%, ázijský a tichomorský ostrov 3,4%, iní 1% (2015 est.). A náboženstvá: Protestant 46,5%, rímskokatolíci 20,8%, židovský 1,9%, mormon 1,6% , Moslimský 0,9%, svedok Jehovov 0,8%, budhistický 0,7%, hinduistický 0,7%, iní 1,8%, nezamestnaní 22,8%, nevie / odmietol 0,6% (2014 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 38.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 80 rok. Kde ľudia žijú v krajine Spojené štáty? Tu: veľké mestské klastre sú rozmiestnené po celej východnej polovici USA (najmä oblasť Veľkých jazier, severovýchod, východ a juhovýchod) a štáty západnej vrstvy; hornaté oblasti, hlavne skalnaté hory a Appalachian reťazca, púšte na juhozápade, husté boreálne lesy v extrémnom severu a centrálne prarie štáty sú menej husto osídlené; Aljašská populácia je sústredená pozdĺž južného pobrežia - s osobitným dôrazom na mesto Anchorage - a Havaj je sústredený na ostrove Oahu. Hlavné mestské oblasti krajiny Spojené štáty sú: New York-Newark 18,593 milióna; Los Angeles-Long Beach-Santa Ana 12,31 milióna; Chicago 8,745 miliónov; Miami 5,817 miliónov; Dallas-Fort Worth 5,703 milióna; Washington, DC (hlavné mesto) 4,955 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Spojené štáty

Hlavné mesto krajiny Spojené štáty je Washington, DC a typ vlády ústavná federálna republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 50 štátov a 1 okres; Alabama, Aljaška, Arizona, Arkansas, Kalifornia, Colorado, Connecticut, Delaware, okres Columbia, Florida, Georgia, Hawaii, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, Nové Mexiko, New York, Severná Karolína, Severná Dakota, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pennsylvania, Rhode Island, Južná Karolína, Južná Dakota, Tennessee, Texas , Vermont, Virginia, Washington, Západná Virgínia, Wisconsin, Wyoming. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Spojené štáty, dôležité priemyselné produkty sú vysoko diverzifikované, svetový špičkový, high-tech inovátor, druhá najväčšia priemyselná produkcia na svete; ropa, oceľ, motorové vozidlá, letecký priemysel, telekomunikácie, chemikálie, elektroniky, potravinársky priemysel, spotrebný tovar, rezivo, výťažok. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Pšenica, kukurica, ostatné zrná, ovocie, zelenina, bavlna; hovädzie mäso, bravčové mäso, hydina, mliečne výrobky; ryby; lesné produkty. Najdôležitejšie vývozné komodity sú poľnohospodárske produkty (sója, ovocie, obilie) 9,2%, priemyselné dodávky (organické chemikálie) 26,8 (automobily, lieky) 15,0% (v roku 2008) a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Kanada 18,3%, Mexiko 15,9%, Čína 8%, Japonsko 4,4% , kapitálové tovary (tranzistory, lietadlá, motorové vozidlá, počítače, telekomunikačné zariadenia) (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú (spotrebný tovar) 31,8% (automobily, odevy, lieky, nábytok), priemyselné dodávky 32,9% (ropa 8,2%), investičné tovary 30,4% (počítače, telekomunikačné zariadenia, , hračky) v roku 2008 a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 21,1%, Mexiko 13,4%, Kanada 12,7%, Japonsko 6%, Nemecko 5,2% (2016). Ako bohatá je krajina Spojené štáty a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $59,500 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 15.1% (2010 odhad).


Mapa - Spojené štátyE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia