Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Srí Lanka

Atlas světa: Srí Lanka. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Srí Lanka.

Domů - Asie - Srí Lanka

Informace - Srí Lanka

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Srí Lanka. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Srí Lanka. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Srí Lanka:

Srí Lanka - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Srí Lanka? Začněme tímto: První Sinhálci přišli na Srí Lanka pozdě v 6. století před naším letopočtem, pravděpodobně ze severní Indie. Buddhismus byl představen kolem roku 250 př.nl a první města se vyvíjely ve městech Anuradhapura (od roku 200 př.nl do zhruba 1000 AD) a Polonnaruwa (přibližně od 1070 do 1200). Ve 14. století jihoindická dynastie založila tamilské království na severní Srí Lance. Portugalci ovládli pobřežní oblasti ostrova v 16. století a holandský v 17. století. Ostrov byl postoupen k Britům v roce 1796, stal se kolonií koruny v 1802, a byl formally spojený pod britskou vládou v 1815. Jako Ceylon, to stalo se nezávislé v 1948; jeho jméno bylo změněno na Srí Lanka v roce 1972. Převládající napětí mezi sinhálskou většinou a tamilskými separatisty vybuchlo do války v roce 1983. Po dvou desetiletích bojů, vláda a osvobozenecké tygři Tamil Eelam (LTTE) formalizovaly příměří v únoru 2002 s Norskem zprostředkováním mírových jednání. Jak LTTE, tak i vláda neoficiálně zrušily příměří a násilí mezi LTTE a vládními silami v roce 2006 zintenzívnily, ale vláda znovu získala kontrolu nad východní provincií v roce 2007. Vláda se oficiálně stáhla z dohody o příměří v lednu 2008 av květnu 2009 byly zbytky LTTE poraženy. Od ukončení konfliktu vláda schválila ambiciózní program projektů hospodářského rozvoje, z nichž mnohé jsou financovány z půjček od vlády Číny. Kromě úsilí o rekonstrukci své ekonomiky, vláda přesídli více než 95% těch civilistů vysídlených během poslední fáze konfliktu a uvolnila drtivou většinu bývalých bojovníků z oblasti LTTE zachycených vládními bezpečnostními silami. Pomalý pokrok pokračuje ve spornějších a politicky obtížnějších otázkách, jako je dosažení politického urovnání se zvolenými zástupci tamilských zemí a odpovědnost vůči údajným osobám, které se během konfliktu účastnily porušování lidských práv a dalšího zneužívání.

Geografie - Srí Lanka

Kde je na světě Srí Lanka? Umístění této země je Jižní Asie, ostrov v Indickém oceánu, jižně od Indie. Srí Lanka má celkovou plochu 65,610 km2, z čehož 64,630 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně nízká, plochá až povíjená planina; hory v jiho-centrálním vnitrobloku. Nejnižší bod země Srí Lanka je Indický oceán 0 m, nejvyšší bod Pidurutalagala 2 524 m. A klima je tropických monzunů; severozápadní monzun (prosinec až březen); jihozápadní monzun (červen až říjen).


Obyvatelé - Srí Lanka

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Srí Lanka. Počet obyvatel je: 22,409,381 (7/2017 odhad). Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? Sinhalese 74.9%, Srí Lanky Tamil 11.2%, Srí Lanky Moors 9.2%, Indický tamil 4.2%, ostatní 0.5% (2012 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Srí Lanka hovoří jazyky Sinhala (oficiální a národní jazyk) 74%, Tamil (oficiální a národní jazyk) 18%, ostatní 8%. A náboženství: Buddhisté (oficiální) 70,2%, Hindština 12,6%, Muslim 9,7% % (2012 est.). Kolik let je tady lidem? 32.8 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 76.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Populace je primárně soustředěna v širokém mokrém pásmu v jihozápadních městských centrech podél východního pobřeží a na poloostrově Jaffna na severu. Hlavní městské oblasti v zemi Srí Lanka jsou: Srí Jayewardenepura Kotte (legislativní kapitál ) 128 000 (2014); Colombo (hlavní město) 707,000 (2015).

Vláda a ekonomika - Srí Lanka

Hlavní město země Srí Lanka je Colombo (obchodní kapitál); Srí Jayewardenepura Kotte (správní kapitál) a typ vlády prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 9 provincií; Střední, východní, North Central, Northern, North Western, Sabaragamuwa, Southern, Uva, Western. Pokud jde o ekonomiku, Srí Lanka má tyto důležité průmyslové produkty: zpracování ryb z kaučuku, čaje, kokosu, tabáku a jiných zemědělských komodit; telekomunikace, pojišťovnictví, bankovnictví; cestovní ruch, lodní doprava; oděvy, textil; cement, rafinace ropy, služby informačních technologií, stavebnictví. Důležité zemědělské produkty jsou Rýže, cukrová třtina , zrna, luštěniny, olejnatá semena, koření, zelenina, ovoce, čaj, kaučuk, kokosové ořechy; mléko, vejce, kůže, hovězí maso;. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou textil a oděvy, čaj a koření; gumové výrobky; vzácné kameny; kokosové produkty, ryby a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou USA 27,3%, Velká Británie 10,2%, Indie 7,3%, Německo 5%, Itálie 4,2% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou ropa, textil, stroje a dopravní prostředky, stavební materiály, minerální výrobky, potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou Indie 21,7%, Čína 12,1% Singapur 5,9%, Japonsko 5,4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Srí Lanka a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $13,000 (2017 odhad). To je docela dobré. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 6.7% (2012 odhad).


Mapa Srí LankaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet