Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Srí Lanka

Atlas sveta: Srí Lanka. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Srí Lanka.

Domov - Ázia - Srí Lanka

Informácie - Srí Lanka

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Srí Lanka. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Srí Lanka. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Srí Lanka tu:

Srí Lanka - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Srí Lanka? Začnime týmto: Prvý Sinhálci prišli na Srí Lanku neskoro v 6. storočí pred naším letopočtom, pravdepodobne zo severnej Indie. Budhizmus bol predstavený približne v roku 250 pnl a prvé kráľovstvo sa rozvíjalo v mestách Anuradhapura (približne od roku 200 pred nl po približne 1000 rokov AD) a Polonnaruwa (približne od 1070 do 1200). V 14. storočí juhoindická dynastia založila tamilské kráľovstvo na severe Srí Lanky. Portugalčania ovládali pobrežné oblasti ostrova v 16. storočí a holanďania v 17. storočí. Ostrov bol postúpený Britom v roku 1796, stal sa korunou kolónie v roku 1802, a bol formálne zjednotený pod britskou vládou do roku 1815. Ako Ceylon, to stalo nezávislé v roku 1948; jeho názov sa zmenilo na Srí Lanku v roku 1972. Prevažujúce napätie medzi sinhálskou väčšinou a tamilskými separatistmi vybuchlo do vojny v roku 1983. Po dvoch desaťročiach bojov, vláda a oslobodzujúci tigri Tamil Eelam (LTTE) formalizovali prímerie v februári 2002, pričom Nórsko sprostredkovalo mierové rokovania. Tak LTTE, ako aj vláda neoficiálne zrušili prímerie a násilie medzi LTTE a vládnymi silami sa v roku 2006 zintenzívnilo, ale vláda znovu získala kontrolu nad východnou provinciou v roku 2007. Vláda oficiálne odstúpila od dohody o prímerí v januári 2008 av máji 2009 boli pozostatky LTTE porazené. Od ukončenia konfliktu vláda schválila ambiciózny program projektov hospodárskeho rozvoja, z ktorých mnohé sú financované z pôžičiek od vlády Číny. Okrem snahy o rekonštrukciu svojej ekonomiky, vláda presídlila viac ako 95% tých civilistov vysídlených počas záverečnej fázy konfliktu a prepustila prevažnú väčšinu bývalých bojovníkov LTTE zachytených vládnymi bezpečnostnými silami. Pomalý pokrok pokračuje v spornejších a politicky náročných otázkach, ako je dosiahnutie politickej dohody s volenými predstaviteľmi Tamilu a zodpovednosť za osoby, ktoré boli údajne zapojené do porušovania ľudských práv a iných zneužívaní počas konfliktu.

Geografia - Srí Lanka

Kde na svete je Srí Lanka? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Ázia, ostrov v Indickom oceáne, južne od Indie. Celková plocha krajiny Srí Lanka je 65,610 km2, z čoho 64,630 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne nízky, rovinatý až po rovinu; hory v juhozápadnom prostredí. Srí Lanka má najnižší bod Indický oceán 0 m, najvyšší bod Pidurutalagala 2 524 m. Podnebie je tropický monzún; severovýchodný monzún (december až marec); juhozápadný monzún (jún až október).


Obyvatelia - Srí Lanka

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Srí Lanka. To číslo je: 22,409,381 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Sinhalese 74,9%, Srí Lanky Tamil 11,2%, Srí Lanky Moors 9,2%, Indický Tamil 4,2%, ostatné 0,5% (2012 est.). Aké sú jazyky v krajine Srí Lanka? Sinhala (oficiálny a štátny jazyk) 74%, tamil (oficiálny a štátny jazyk) 18%, iní 8%. A náboženstvá: budhisti (oficiálni) 70,2%, hinduisti 12,6%, moslimskí 9,7%, rímsky katolík 6,1% % (2012 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 32.8 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 76.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Srí Lanka? Tu: Obyvateľstvo je primárne sústredené v širokom mokrom pásme v juhozápadnom, mestských centrách pozdĺž východného pobrežia a na polostrove Jaffna na severe. Hlavné mestské oblasti krajiny Srí Lanka sú: Sri Jayewardenepura Kotte (legislatívny kapitál ) 128 000 (2014); Colombo (hlavné mesto) 707 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Srí Lanka

Hlavné mesto krajiny Srí Lanka je Colombo (obchodné imanie); Srí Jayewardenepura Kotte (administratívny kapitál) a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 9 provincií; Strednej, východnej, North Central, Northern, North Western, Sabaragamuwa, Southern, Uva, Western. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Srí Lanka, dôležité priemyselné produkty sú spracovanie rýb z gumy, čaju, kokosu, tabaku a iných poľnohospodárskych komodít; telekomunikácie, poistenie, bankovníctvo; cestovný ruch, lodná doprava; odevy, textil; cement, rafinácia ropy, služby informačných technológií, stavebníctvo. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Ryža, cukrová trstina , zrná, strukoviny, olejnaté semená, koreniny, zelenina, ovocie, čaj, guma, kokosové orechy; mlieko, vajcia, koža, hovädzie mäso;. Najdôležitejšie vývozné komodity sú textil a odevy, čaj a koreniny; gumené výrobky; drahokamy; kokosové výrobky, ryby a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 27,3%, Spojené kráľovstvo 10,2%, India 7,3%, Nemecko 5%, Taliansko 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropa, textil, stroje a dopravné zariadenia, stavebné materiály, minerálne výrobky, potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú India 21.7%, Čína 12.1%, SAE 6.1% Singapur 5,9%, Japonsko 5,4% (2016). Ako bohatá je krajina Srí Lanka a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $13,000 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 6.7% (2012 odhad).


Mapa - Srí LankaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet