Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Švajčiarsko

Atlas sveta: Švajčiarsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Švajčiarsko.

Domov - Európa - Švajčiarsko

Informácie - Švajčiarsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Švajčiarsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Švajčiarsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Švajčiarsko tu:

Švajčiarsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Švajčiarsko? Začnime týmto: Švajčiarska konfederácia bola založená v roku 1291 ako obranná aliancia medzi tromi kantónmi. V nasledujúcich rokoch sa do pôvodných troch pripojili aj ďalšie lokality. Švajčiarska konfederácia zabezpečila svoju nezávislosť od Svätej rímskej ríše v roku 1499. Ústava z roku 1848, následne upravená v roku 1874, nahradila konfederáciu centrálnou federálnou vládou. Zvrchovanosť a neutralita Švajčiarska sú už dlho ctí veľké európske mocnosti a krajina nebola zapojená do žiadnej z dvoch svetových vojen. Politická a hospodárska integrácia Európy za uplynulé polstoročie, ako aj úloha Švajčiarska v mnohých organizáciách OSN a medzinárodných organizáciách posilnili vzťahy Švajčiarska so svojimi susedmi. V roku 2002 sa však oficiálne nestala členom OSN.

Geografia - Švajčiarsko

Kde na svete je Švajčiarsko? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Európa, východne od Francúzska, severne od Talianska. Celková plocha krajiny Švajčiarsko je 41,277 km2, z čoho 39,997 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: najmä v horách (Alpy na juhu, Jura na severozápade) s centrálnou plošinou z kopcovitých kopcov, rovin a veľkých jazier. Švajčiarsko má najnižší bod Jazero Maggiore 195 m, najvyšší bod Dufourspitze 4,634 m. Podnebie je mierne, ale mení sa nadmorská výška; studené, zamračené, daždivé / zasnežené zimy; chladné až teplé, zakalené, vlhké letá s príležitostnými prehánkami.


Obyvatelia - Švajčiarsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Švajčiarsko. To číslo je: 8,236,303 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? nemecký 65%, francúzsky 18%, taliansky 10%, Romansch 1%, iný 6%. Aké sú jazyky v krajine Švajčiarsko? Nemecký (alebo švajčiarsky nemecky) (oficiálny) 63%, francúzsky (oficiálny) 22,7%, taliansky (úradný) 8,1%, anglický 4,9%, portugalský 3,7%, albánsky 3%, srbochorvátsky 2.4% úradníci) 0,5%, iní 7,1%. A náboženstvá: rímskokatolíci 37,3%, protestanti 24,9%, iní kresťania 5,8%, moslimskí 5,1%, iní 1,4%, židovskí 0,2%, žiadny 23,9%, nespecifikovaný 1,3% (2015 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 42.4 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 82.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Švajčiarsko? Tu: Rozdelenie obyvateľstva zodpovedá vyvýšeniu so severnými a západnými oblasťami, ktoré sú oveľa silnejšie osídlené; vyššie Alpy južného. Hlavné mestské oblasti krajiny Švajčiarsko sú: hranicného vyrovnania Zurich 1.246 miliónov; BERN (hlavné mesto) 358 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Švajčiarsko

Hlavné mesto krajiny Švajčiarsko je Bern a typ vlády Federálna republika (formálne konfederácia). Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 26 kantónov (kantóny, singulárne - kantón vo francúzštine, kantóny, singulárne - kantón v taliančine, Kantone, singulárne - kantón v nemčine); Aargau, Appenzell Ausserrhoden, Appenzell Innerrhoden, Basel-Landschaft, Basel-Stadt, Berlín / Bern, Fribourg / Freiburg, Geneva, Glarus, Graubünden / Grigioni / Grischun, Jura, Luzern, Neuchatel, Schwyz , Solothurn, Thurgau, Ticino, Uri, Valais / Wallis, Vaud, Zug, Zuerich. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Švajčiarsko, dôležité priemyselné produkty sú strojov, chemikálie, hodinky, textil, presné nástroje, cestovný ruch, bankovníctvo, poistenie, liečivá. Dôležité poľnohospodárske produkty sú zrná, ovocie, zelenina; mäso, vajcia, mliečne výrobky. Najdôležitejšie vývozné komodity sú strojné zariadenia, chemikálie, kovy, hodinky, poľnohospodárske produkty a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 14,4%, v USA o 12,1%, Veľká Británia 10,7%, Čína 9%, Hong Kong 6,1%, Francúzsko 5,8%, Talianska 4,9%, Indie 4,8% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje, chemikálie, vozidlá , kovy; poľnohospodárske výrobky, textílie a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 19,4%, USA 9%, Taliansko 7,4%, Spojené kráľovstvo 7,1%, Spojené arabské emiráty 6,2%, Francúzsko 6,1%, Čína 4,7% (2016). Ako bohatá je krajina Švajčiarsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $61,400 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 6.6% (2014 odhad).


Mapa - ŠvajčiarskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia