Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Švédsko

Atlas sveta: Švédsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Švédsko.

Domov - Európa - Švédsko

Informácie - Švédsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Švédsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Švédsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Švédsko tu:

Švédsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Švédsko? Začnime týmto: Vojenská sila počas 17. storočia sa Švédsko nezúčastnilo žiadnej vojny počas dvoch storočí. V oboch svetových vojnách sa zachovala ozbrojená neutralita. Švédsky dlhoročný úspešný ekonomický vzorec kapitalistického systému, ktorý sa spája s dôležitými prvkami sociálnej starostlivosti, bol v 90-tych rokoch napadaný vysokou nezamestnanosťou a v rokoch 2000-02 a 2009 globálnym hospodárskym poklesom, ale fiškálna disciplína v posledných rokoch umožnila krajine počasie ekonomické rozdiely. Švédsko vstúpilo do EÚ v roku 1995, ale verejnosť odmietla zavedenie eura v referende v roku 2003.

Geografia - Švédsko

Kde na svete je Švédsko? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Európa, hraničiaca s Baltským morom, Botnickým zálivom, Kattegatom a Skagerrakom, medzi Fínskom a Nórskom. Celková plocha krajiny Švédsko je 450,295 km2, z čoho 410,335 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou ploché alebo jemne valcovanie nížiny; hory na západe. Švédsko má najnižší bod rekultivovaný záliv jazera Hammarsjon, blízko Kristianstadu -2,4 m, najvyšší bod Kebnekaise 2 111 m. Podnebie je mierne na juhu s chladnými, zamračenými zimami a chladnými, čiastočne zamračenými letami; subarctic na sever.


Obyvatelia - Švédsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Švédsko. To číslo je: 9,960,487 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? domorodé obyvateľstvo: Švédov s fínskymi a Samiovými menšinami; najčastejšie krajiny pôvodu medzi prisťahovalcami: Fínsko, Sýria, Irak, Poľsko, Irán. Aké sú jazyky v krajine Švédsko? Švédsky (oficiálny). A náboženstvá: Švédska (Luteránska) 63%, iná (vrátane rímskokatolíckych, ortodoxných, baptistických, moslimských, židovských a budhistických) 17% 2016 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 41.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 82.1 rok. Kde ľudia žijú v krajine Švédsko? Tu: Väčšina Švédov žije na juhu, kde je miernejšie podnebie a lepšie prepojenie s kontinentálnou Európou; zoskupenia obyvateľstva sa nachádzajú pozdĺž pobaltského pobrežia na východe; vnútorné oblasti severu ostávajú riedko osídlené. Hlavné mestské oblasti krajiny Švédsko sú: Štokholm (hlavné mesto) 1,486 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Švédsko

Hlavné mesto krajiny Švédsko je Štokholm a typ vlády parlamentná ústavná monarchia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 21 okresov (lan, singulárne a množné číslo); Blekinge, Dalarna, Gavleborg, Gotland, Halland, Jamtland, Jonkoping, Kalmar, Kronoberg, Norrbotten, Orebro, Ostergotland, Skane, Sodermanland, Stockholm, Uppsala, Varmland, Vasterbotten, Vasternorrland, Vastmanland, Vastra Gotaland. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Švédsko, dôležité priemyselné produkty sú železa a ocele, presné zariadenia (ložiská, rozhlasové a telefónne súčiastky, zbrane), drevná buničina a výrobky z papiera, spracované potraviny, motorové vozidlá. Dôležité poľnohospodárske produkty sú jačmeň, pšenica, cukrová repa; mäso, mlieko. Najdôležitejšie vývozné komodity sú strojárstvo 35%, motorové vozidlá, papierenské výrobky, celulóza a drevo, výrobky z železa a ocele, chemikálie (2012 est.) a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 10,6%, Nórsko 10,4%, USA 7,3%, Dánsko 7%, Fínsko 6,8%, Veľká Británia 6% 5,4%, Belgicko 4,7%, Francúzsko 4,4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje, ropa a ropné produkty, chemikálie, motorové vozidlá, železo a oceľ; potraviny, odevy a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 18,8%, Holandsko 8,2%, Nórsko 7,8%, Dánsko 7,6%, Čína 5,6%, Spojené kráľovstvo 5,2%, Belgicko 4,6%, Fínsko 4,5%, Francúzsko 4,1%. Ako bohatá je krajina Švédsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $51,300 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 15% (2014 odhad).


Mapa - ŠvédskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet