Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Taliansko

Atlas sveta: Taliansko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Taliansko.

Domov - Európa - Taliansko

Informácie - Taliansko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Taliansko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Taliansko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Taliansko tu:

Taliansko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Taliansko? Začnime týmto: Taliansko sa stalo národným štátom v roku 1861, kedy boli regionálne štáty polostrova spolu so Sardíniou a Sicíliou spojené pod kráľom Victorom Emmanuelom II. Éra parlamentnej vlády sa skončila na začiatku dvadsiateho storočia, keď Benito Mussolini založil fašistickú diktatúru. Jeho spojenectvo s nacistickým Nemeckom viedlo k porážke Talianska v druhej svetovej vojne. Demokratická republika nahradila monarchiu v roku 1946 a nasledovalo ekonomické oživenie. Taliansko je členom charty NATO a Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a jeho následných nástupcov ES a EÚ. Bolo to v popredí európskeho hospodárskeho a politického zjednotenia, ktoré sa stalo členom hospodárskej a menovej únie v roku 1999. Trvalé problémy zahŕňajú pomalý hospodársky rast, vysokú nezamestnanosť mladých a žien, organizovaný zločin, korupciu,

Geografia - Taliansko

Kde na svete je Taliansko? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Európa, polostrov prechádzajúci do centrálneho Stredozemného mora, severovýchodne od Tuniska. Celková plocha krajiny Taliansko je 301,340 km2, z čoho 294,140 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou drsné a hornaté; niektoré pláne, pobrežné nížiny. Taliansko má najnižší bod Stredozemné more 0 m, najvyšší bod Mont Blanc (Monte Bianco) de Courmayeur 4,748 m (stredný vrch Mont Blanc). Podnebie je prevažne stredomorských; vysokohorský na ďalekom severe; horúce, suché na juhu.


Obyvatelia - Taliansko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Taliansko. To číslo je: 62,137,802 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? taliančina (zahŕňa malé zhluky nemeckých, francúzskych a slovinsko-talianskych na severe a albánsko-talianskych a grécko-talianskych na juhu). Aké sú jazyky v krajine Taliansko? taliančina (úradná), nemčina - región Alto Adige je prevažne nemecky hovoriaci), francúzština (malá francúzsky hovorujúca menšina v regióne Valle d'Aosta), slovinčina (slovinčina hovoriace menšina v oblasti Terst-Gorizia). A náboženstvá: Christian 80% (v drvivej väčšine rímsky katolík s veľmi malými skupinami svedkov a protestantmi Jehovovými), Moslim (asi 800 tisíc až 1 milión), ateista a agnostik 20%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 45.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 82.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Taliansko? Tu: Napriek výrazným vzorom s priemyselnom severe a agrárneho juhu, vo väčšine krajín, s pobrežnými oblasťami, údolím rieky Po a mestskými centrami (najmä v Miláne, Ríme a v Neapole), existuje atraktívna populácia. Hlavné mestské oblasti krajiny Taliansko sú: RÍZ (hlavné mesto) 3,718 milióna; Milán 3,099 miliónov; Neapol 2,202 milióna; Turín 1,765 milióna; Palermo 853 000; Bergamo 840 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Taliansko

Hlavné mesto krajiny Taliansko je Rím a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 15 regiónov (Regioni, singulární - regione) a 5 autonómnych oblastí (Regioni autonome, singulární - Regione autonoma). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Taliansko, dôležité priemyselné produkty sú turistika, stroje, železa a ocele, chemikálie, spracovanie potravín, textil, motorové vozidlá, odevy, obuv, keramika. Dôležité poľnohospodárske produkty sú ovocia, zeleniny, hrozna, zemiakov, cukrovej repy, sójových bôbov, obilia, olív; hovädzie mäso, mliečne výrobky; rybárska. Najdôležitejšie vývozné komodity sú strojárske výrobky, textil a odevy, výrobné stroje, motorové vozidlá, potraviny, nápoje a tabak; minerály, neželezné kovy a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 12,6%, Francúzsko 10,5%, USA 8,9%, Spojené kráľovstvo 5,4%, Španielsko 5%, Švajčiarsko 4,6% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú strojárske výrobky, chemikálie, dopravné zariadenia, energetické výrobky, minerály a neželezné kovy, textil a odevy; potraviny, nápoje, tabak a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 16,3%, Francúzsko 8,9%, Čína 7,5%, Holandsko 5,5%, Španielsko 5,3%, Belgicko 4,9% (2016). Ako bohatá je krajina Taliansko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $38,000 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 29.9% (2012 odhad).


Mapa - TalianskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2022 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet