Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Tanzánia

Atlas sveta: Tanzánia. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Tanzánia.

Domov - Afrika - Tanzánia

Informácie - Tanzánia

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Tanzánia. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Tanzánia. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Tanzánia tu:

Tanzánia - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Tanzánia? Začnime týmto: Krátko po dosiahnutí nezávislosti od Británie na začiatku šesťdesiatych rokov sa Tanganyika a Zanzibar zlúčili Tanzánijskou zjednotenou republikou v roku 1964. Pravidlo jednej strany skončilo v roku 1995 prvými demokratickými voľbami, ktoré sa konali v krajine od roku 1970. Zanzibarov polononárodný status a populárna opozícia viedli k tomu, že od roku 1995 došlo k štyrom sporným voľbám, ktoré vládnuca strana získala napriek tvrdeniam medzinárodných pozorovateľov o nezrovnalostiach pri hlasovaní.

Geografia - Tanzánia

Kde na svete je Tanzánia? Umiestnenie tejto krajiny je Východná Afrika, hraničiaca s Indickým oceánom, medzi Kéniou a Mozambikom. Celková plocha krajiny Tanzánia je 947,300 km2, z čoho 885,800 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: oblastiach pozdĺž pobrežia; centrálna plošina; severná a južná oblasť. Tanzánia má najnižší bod Indický oceán 0 m, najvyšší bod Kilimandžáro 5 895 m (najvyšší bod v Afrike). Podnebie je sa pohybuje od tropických pozdĺž pobrežia k miernemu v horských.


Obyvatelia - Tanzánia

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Tanzánia. To číslo je: 53,950,935. Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? pevniny - afrických 99% (z toho 95% Bantu pozostávajúcich z viac ako 130 kmeňov), ďalších 1% , Európsky a arabský); Zanzibar - arabský, africký, zmiešaný arabský a africký. Aké sú jazyky v krajine Tanzánia? Kiswahili alebo Sahajli (oficiálny), Kiunguja (názov pre Sahajli v Zanzibare), angličtina (oficiálny, primárny jazyk obchodu, administratívy a vysokoškolského vzdelávania), arabčina (široko hovorená v Zanzibare), mnoho miestnych jazykov. A náboženstvá: kresťan 61.4%, moslim 35.2% , ľudové náboženstvo 1,8%, iné 0,2%, neviazané 1,4%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 17.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 62.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Tanzánia? Tu: najväčšia a najľudnatejšia východoafrická krajina; rozdelenie obyvateľstva je mimoriadne nerovnomerné, ale v severnej polovici krajiny a pozdĺž východného pobrežia sa vyskytujú väčšie skupiny obyvateľstva. Hlavné mestské oblasti krajiny Tanzánia sú: DAR ES Salaam (hlavné mesto) 5,166 milióna; Mwanza 838 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Tanzánia

Hlavné mesto krajiny Tanzánia je Dodoma (legislatívny kapitál), Dar es Salaam (administratívny kapitál); poznámka - Dodoma bol v roku 1996 označený za národný kapitál a slúži ako miesto stretnutia Národného zhromaždenia; Dar es Salaam zostáva de facto hlavným mestom, najväčším mestom a obchodným centrom krajiny a miestom výkonných pobočiek a diplomatického zastúpenia; vláda tvrdí, že do roku 2020 dokončí presun výkonnej moci na spoločnosť Dodoma a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 30 regiónov; Arusha, Dar es Salaam, Dodoma, Geita, Iringa, Kagera, Kaskázini Pemba (Pemba Sever), Kaskazini Unguja (Zanzibar na sever), Katavi, Kigoma, Kilimanjaro, Kusini Unguja (Zanzibar Central / Linka, Manyara, Mara, Mbeya, Mangini, Mogiri, Mogu, Moja, Njombe, Pwani, Rukwa, Ruvuma, Shinyanga, Simiyu, Singida, Tábora, Tanga. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Tanzánia, dôležité priemyselné produkty sú poľnohospodárske spracovanie (cukor, pivo, cigarety, sisalové motúzy); ťažba (diamanty, zlato a železo), soľ, uhličitan sodný; cement, rafinácia ropy, topánky, oblečenie, výrobky z dreva, hnojiť. Dôležité poľnohospodárske produkty sú káva, sisal, čaj, bavlna, pyrethrum (insekticíd vyrobený z chryzantémov), kešu orechy, tabak, klinčeky, kukurica, pšenica, maniok, tapioka, banány, ovocie, zelenina; dobytok, ovce, kozy. Najdôležitejšie vývozné komodity sú zlato, káva, kešu oriešky, vyrába bavlnené a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Švajčiarsko 15,1%, Indie 13,8%, Južná Afrika 12,4%, Čína 7%, Keňa 6,2% , Demokratická republika Kongo 5,7%, Belgicko 5,6% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú spotrebný tovar, strojové zariadenia a dopravné zariadenia, priemyselné suroviny, ropa a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 20,7%, India 18,1%, SAE 7,5%, Južná Afrika 6%, Japonsko 4,7% 2016). Ako bohatá je krajina Tanzánia a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $3,300 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 22.8% (2015 odhad).


Mapa - TanzániaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia