Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Turecko

Atlas světa: Turecko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Turecko.

Domů - Asie - Turecko

Informace - Turecko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Turecko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Turecko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Turecko:

Turecko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Turecko? Začněme tímto: Moderní Turecko bylo založeno v roce 1923 z pozůstatků poražené Osmanské říše hnutím Mustafa Kemal, který byl později oceněn Atatákem nebo "otcem Turků". Pod jeho vedením přijala tato země zásadní sociální, právní a politické reformy. Po období pravidel jedné strany, experiment s multiparticipační politikou vedl k volebnímu vítězství opoziční Demokratické strany v roce 1950 ak mírovému převodu moci. Od té doby se turecké politické strany rozmnožily, ale demokracie byla zlomena obdobími nestability a vojenskými převraty (1960, 1971, 1980), což nakonec vyústilo v návrat formální politické moci civilistům. V roce 1997 armáda znovu pomohla inženýrství vyprostit - populárně nazvaný "postmoderní převrat" - tehdy islámské vlády. Pokus o převrat byl proveden v červenci 2016 frakcí tureckých ozbrojených sil. Turecko v roce 1974 vojensky zasáhlo na Kypru, aby zabránilo řeckému převzetí ostrova, a od té doby působí jako patronátní stát "turecké republice severního Kypru", kterou uznává pouze Turecko. Oddělovači povstání zahájená v roce 1984 Kurdskou dělnickou stranou (PKK), teroristickou organizací určenou USA, dlouho ovládla pozornost tureckých bezpečnostních sil a vyžádala si více než 40 000 životů. V roce 2013 vedla turecká vláda a PKK jednání s cílem ukončit násilí, avšak intenzivní boje se obnovily v roce 2015. Turecko se připojilo k OSN v roce 1945 a v roce 1952 se stalo členem NATO. V roce 1963 se Turecko stalo přidruženým členem Evropského společenství; zahájila v roce 2005 přístupové rozhovory s EU. Během uplynulého desetiletí, ekonomické reformy spolu s některými politickými reformami přispěly k rostoucí ekonomice, ačkoli ekonomický růst v posledních letech zpomalil. Od roku 2015 až do roku 2016 se Turecko stalo svědkem vzestupu teroristického násilí, včetně velkých útoků v Ankaře, Istanbulu a v převážně kurdském jihovýchodním regionu Turecka. Dne 15. července 2016 se prvky tureckých ozbrojených sil pokusily o převrat, který nakonec selhal po rozšířeném lidovém odporu. Více než 240 lidí bylo zabito a více než 2 000 bylo zraněno, když turečtí občané šli do ulic hromadně, aby čelili svržením ozbrojených sil. V reakci na to turecké vládní orgány zatýkaly, pozastavily nebo odvolaly více než 100 000 bezpečnostních pracovníků, novinářů, soudců, akademiků a úředníků kvůli údajnému spojení s pokusem o převrat. Vláda obvinila následovníky islámského nadnárodního náboženského a sociálního hnutí za údajné podněcování neúspěšného převratu a označuje následníky za teroristy. Po neúspěšném převratu zahájila turecká vláda v červenci roku 2016 stav nouze, který byl rozšířen na červenec 2017. Turecká vláda provedla dne 16. dubna 2017 referendum, které po zavedení změní Turecko z parlamentního na prezidentský systém.

Geografie - Turecko

Kde je na světě Turecko? Umístění této země je Jihovýchodní Evropa a jihozápadní Asie (ta část Turecka západně od Bosporu je geograficky součástí Evropy), která hraničí s Černým mořem, mezi Bulharskem a Gruzií a sousedí s Egejským mořem a Středozemním mořem mezi Řeckem a Sýrií. Turecko má celkovou plochu 783,562 km2, z čehož 769,632 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: vysoké centrální náhorní plošině (Anatolia); úzká pobřežní rovina; několik. Nejnižší bod země Turecko je Středozemní moře 0 m, nejvyšší bod Mount Ararat 5,137 m. A klima je ; horké, suché léto s mírnými vlhkými zimami; drsnější v interiéru.


Obyvatelé - Turecko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Turecko. Počet obyvatel je: 80,845,215 (7/2017 odhad). Takže tato země patří mezi nejlidnatější na světě. Kdo tady žije? Turecké 70-75%, Kurdština 19%, ostatní menšiny 7-12 % (2016 tis.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Turecko hovoří jazyky Turečtina (oficiální), Kurdština, ostatní menšinové jazyky. A náboženství: Muslimské 99,8% (většinou sunnitské), ostatní 0,2% (většinou křesťané a Židé). Kolik let je tady lidem? 30.9 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 75 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: nejhustěji osídlená oblast se nachází kolem Bosporu na severozápadě, kde žije 20% obyvatel v Istanbulu; s výjimkou Ankary zůstávají městská centra malá a rozptýlená po celém vnitrobloku Anatolie; celkový vzorec periferního vývoje existuje, zejména podél pobřeží Egejského moře na západě a systémů řeky Tigris a Euphrates v jihovýchodním. Hlavní městské oblasti v zemi Turecko jsou: Istanbulu 14,164 milionu; Ankara (hlavní město) 4,75 milionu; Izmir 3,04 milionu; 1,923 milionů Bursa; Adana 1,83 milionu; Gaziantep 1.528 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Turecko

Hlavní město země Turecko je Ankara a typ vlády parlamentní republiky. Podívejme se na administrativní členění - 81 provincií (iller, singular - il); Adana, Adiyaman, Afyonkarahisar, Agri, Aksaray, Amasya, Ankara, Anthony, Ardahan, Artvin, Aydin, Balikesir, Bartin, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingol, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Canakkale, Cankiri, Diyarbakir, Duzce, Edirne, Elazig, Erzinčan, Erzurum, Eskisehir, Gaziantep, Giresun, Gumushane, Hakkari, Hatay, Igdir, Isparta, Istanbul, Izmir (Smyrna), Kahramanmaras, Karabuk, Karaman, Karseri, Kayseri, Kilis, Kirikkale Kirklareli Kirsehir Kocaeli Konya Kutahya Malatya Manisa Mardin Mersin Mugla Muš Nevsehir Nigde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Sanliurfa Siirt Sínop Sirnak Sivas Tekirdag Tokat , Trabzon, Tunceli, Usak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak. Pokud jde o ekonomiku, Turecko má tyto důležité průmyslové produkty: textilie pro zvířata , potravinářství, automobily, elektronika, hutnictví (uhlí, chromát, měď, bór) %, Velká Británie 8,2%, Irák 5,4%, Itálie 5,3%, USA 4,7%, Francie 4,2% (2016) strojní zařízení, chemikálie, polotovary, paliva, dopravní prostředky Čína 12,8%, Německo 10,8%, Rusko 7,6% 5,5%, Itálie 5,2% (2016). Důležité zemědělské produkty jsou Tabák, bavlna, obilí, olivy, cukrová řepa, lískové ořechy, luštěniny, citrusy; (2015 est.) oděvy, potraviny, textil, kovovýroba, dopravní prostředky Německo 9.8 (2015 est.). Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou . Nejdůležitější importní komodity jsou a nejdůležitější importní partneři jsou . Jakým bohatstvím oplývá Turecko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $26,500 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 21.9% (2015 odhad).


Mapa TureckoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet