Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Turecko

Atlas sveta: Turecko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Turecko.

Domov - Ázia - Turecko

Informácie - Turecko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Turecko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Turecko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Turecko tu:

Turecko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Turecko? Začnime týmto: Moderné Turecko bolo založené v roku 1923 z pozostatkov porazenej Osmanskej ríše národným hrdinom Mustafom Kemalom, ktorý bol neskôr ocenený Atatürkom alebo "otcom Turkov". Pod jeho vedením prijala krajina radikálne sociálne, právne a politické reformy. Po období jednoparlamentnej vlády experiment s viacstranovou politikou viedol k volebnému víťazstvu opozičnej demokratickej strany v roku 1950 a mierovému presunu moci. Odvtedy sa turecké politické strany rozmnožili, ale demokracia bola zlomená obdobiami nestability a vojenských prevratov (1960, 1971, 1980), ktoré v každom prípade nakoniec viedli k návratu formálnej politickej moci civilistom. V roku 1997 armáda opäť pomohla inžinierovi vypustiť - populárne nazývaný "postmoderný prevrat" - vtedajšej islamskej vlády. Pokus o prevrat urobil v júli 2016 frakcia tureckých ozbrojených síl. Turecko vojensky intervenovalo na Cypre v roku 1974 s cieľom zabrániť gréckemu prevzatiu ostrova a odvtedy pôsobil ako patronát k "tureckej republike severného Cypru", ktorú uznáva len Turecko. Separatívna povstanie, ktorú v roku 1984 začala Kurdská pracovná strana (PKK), teroristická organizácia označená USA, dlho dominovala pozornosti tureckých bezpečnostných síl a tvrdila viac ako 40 000 životov. V roku 2013 uskutočnili turecká vláda a PKK rokovania zamerané na ukončenie násilia, avšak intenzívne boje sa obnovili v roku 2015. Turecko vstúpilo do OSN v roku 1945 av roku 1952 sa stalo členom NATO. V roku 1963 sa Turecko stalo pridruženým členom Európskeho spoločenstva; začala rokovania o pristúpení s EÚ v roku 2005. Počas uplynulého desaťročia, ekonomické reformy spolu s určitými politickými reformami prispeli k rastúcemu hospodárstvu, hoci hospodársky rast sa v posledných rokoch spomalil. Od roku 2015 a pokračujúce do roku 2016 sa Turecko stalo svedkom vzostupu teroristického násilia, vrátane veľkých útokov v Ankare, Istanbule av celom prevažne kurdskom juhovýchodnom regióne Turecka. Dňa 15. júla 2016 sa prvky tureckých ozbrojených síl pokúsili o prevrat, ktorý v konečnom dôsledku zlyhal po rozšírenom ľudovom odporu. Viac ako 240 ľudí bolo zabitých a viac ako 2000 zranených, keď sa tureckí občania hromadne vydali do ulíc, aby čelili ozbrojeným silám. V odpovedi turecké vládne orgány zatkli, pozastavili alebo prepustili viac ako 100 000 bezpečnostných pracovníkov, novinárov, sudcov, akademikov a štátnych zamestnancov kvôli údajnému spojeniu s pokusom o štátny prevrat. Vláda obvinila následovníkov islamského nadnárodného náboženského a sociálneho hnutia za údajné podnecovanie neúspešného prevratu a označuje nasledovníkov za teroristov. V nadväznosti na neúspešný prevrat nastúpila turecká vláda v júli 2016 stav núdze, ktorý sa predĺžil až do júla 2017. Turecká vláda uskutočnila 16. apríla 2017 referendum, ktoré po implementácii zmení Turecko z parlamentného na prezidentský systém.

Geografia - Turecko

Kde na svete je Turecko? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Európa a juhozápadná Ázia (časť Turecka západne od Bosporu je geograficky súčasťou Európy), hraničiaca s Čiernym morom, medzi Bulharskom a Gruzínskom a hraničiacou s Egejským morom a Stredozemným morom medzi Gréckom a Sýriou. Celková plocha krajiny Turecko je 783,562 km2, z čoho 769,632 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: vysokej centrálnej plošine (Anatolia); úzka pobrežná rovina; niekoľko horských pásiem. Turecko má najnižší bod Stredozemné more 0 m, najvyšší bod Mount Ararat 5,137 m. Podnebie je ; horúce, suché leto s miernymi, vlhkými zimami; drsnejšie vo.


Obyvatelia - Turecko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Turecko. To číslo je: 80,845,215 (7/2017 odhad). Táto krajina patrí medzi najľudnatejšie na svete. Kto žije tu? tureckí 70-75%, kurdskí 19%, ostatné menšiny 7-12 % (2016 est.). Aké sú jazyky v krajine Turecko? Turečtina (oficiálna), kurdčina, ostatné menšinové jazyky. A náboženstvá: moslimské 99,8% (prevažne sunnitské), ostatné 0,2% (väčšinou kresťania a židia). Koľko rokov je ľudom v priemere? 30.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 75 rok. Kde ľudia žijú v krajine Turecko? Tu: najviac husto osídlená oblasť sa nachádza okolo Bosporu na severozápade, kde žije 20% obyvateľov v Istanbule; s výnimkou Ankary zostávajú mestské centrá malé a rozptýlené po celom vnútrozemí Anatólie; existuje celkový model periférneho rozvoja, najmä pozdĺž pobrežia Egejského mora na západe a systém rieky Tigris a Eufrat v juhovýchodnom. Hlavné mestské oblasti krajiny Turecko sú: Istanbule 14,164 milióna; Ankara (hlavné mesto) 4,75 milióna; Izmir 3,04 milióna; 1,923 milióna bursov; Adana 1,83 milióna; Gaziantep 1.528 miliónov (2015).

Vláda a hospodárstvo - Turecko

Hlavné mesto krajiny Turecko je Ankara a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 81 provincií (iller, singular - il); Adana, Adiyaman, Afyonkarahisar, Agri, Aksaray, Amydaa, Ankara, Antáňa, Ardahan, Artvin, Aydin, Balikesir, Bartin, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingol, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Canakkale, Cankiri, Diyarbakir, Duzce, Edirne, Elazig, Erzinčan, Erzurum, Eskisehir, Gaziantep, Giresun, Gumušane, Hakkari, Hatay, Igdir, Izparta, Istanbul, Izmir (Smyrna), Kahramanmaras, Karabuk, Karaman, Karsi, Kayseri, Kilis, Kirikkale Kirklareli Kirsehir Kocaeli Konya Kutahya Malatya Manisa Mardin Mersin Mugla Múš Nevsehir Nigde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Sanliurfa Siirt Sinop Sirnak Sivas Tekirdag Tokat , Trabzon (Trebizond), Tunceli, Usak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Turecko, dôležité priemyselné produkty sú textil, spracovanie potravín, automobily, elektronika, výťažok (uhlie, chróman, meď, bór), oceľ, ropy, stavebné, rezivo, Pape. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Tabak, bavlna, obilie, olivy, cukrová repa, lieskové orechy, strukoviny, citrusy; hospodárske zvieratá. Najdôležitejšie vývozné komodity sú oblečenie, potraviny, textil, kov vyrába, dopravné zariadenia a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 9.8 %, Spojené kráľovstvo 8,2%, Irak 5,4%, Taliansko 5,3%, USA 4,7%, Francúzsko 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje, chemikálie, polotovary, palivá, dopravné prostriedky a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 12,8%, Nemecko 10,8% 5,5%, Taliansko 5,2% (2016). Ako bohatá je krajina Turecko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $26,500 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 21.9% (2015 odhad).


Mapa - TureckoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet