Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika

Atlas sveta: Turkménsko

Atlas sveta: Turkménsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Turkménsko.

Domov - Ázia - Turkménsko

Informácie - Turkménsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Turkménsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Turkménsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Turkménsko tu:

Turkménsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Turkménsko? Začnime týmto: Súčasný Turkménsko pokrýva územie, ktoré storočia stoja na križovatke civilizácií. Oblasť bola ovládnutá v staroveku rôznymi perzskými ríšami a bola dobytá Alexandrom Veľkým, moslimskými armádami, mongolmi, tureckými bojovníkmi a nakoniec aj Rusmi. V stredoveku bola Merv (ktorá sa nachádza v dnešnej provincii Mária) jednou z veľkých miest islamského sveta a významnou zastávkou na hodvábnej ceste. Pripravené Ruskom koncom osemdesiatych rokov 20. storočia, Turkménsko neskôr v protisoleštianskom hnutí v strednej Ázii vyniklo. V roku 1924 sa Turkménsko stalo sovietskou republikou; dosiahla nezávislosť po rozpade ZSSR v roku 1991. Rozsiahle zásoby uhľovodíkov a zemného plynu, ktoré ešte musia byť plne využívané, začali transformovať krajinu. Vláda Turkménska sa chystá rozšíriť svoje ťažobné a dodávateľské projekty a pokúsila sa diverzifikovať svoje trasy vývozu plynu mimo ruskú plynovodnú sieť. V roku 2010 začali prevádzkovať nové plynovody na prepravu plynu, ktoré prepravujú turkmenský plyn do Číny a do severného Iránu, a účinne ukončili ruský monopol na export turkménskeho plynu. V roku 2016 Rusko a Irán zastavili nákup plynu z Turkménska, čím Čína urobila jediný kupca turkmenského plynu. Prezident pre život Saparmurat Nyyazow zomrel v decembri 2006 a Turkménsko uskutočnilo vo februári 2007 svoje prvé viaceré kandidátske prezidentské voľby. Ako nová krajinský prezident sa stal Gurbangúl Berdimuhamedow, zástupca predsedu kabinetu v Nyyazowe. V roku 2012 bol opätovne zvolený a opäť v roku 2017 s viac ako 97% hlasov v obidvoch prípadoch, vo voľbách, ktoré boli všeobecne považované za nedemokratické.

Geografia - Turkménsko

Kde na svete je Turkménsko? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Ázia, hraničiaca s Kaspickým morom, medzi Iránom a Kazachstanom. Celková plocha krajiny Turkménsko je 488,100 km2, z čoho 469,930 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: plochá piesková púšť s dunami stúpajúcimi na juh; nízke hory pozdĺž hranice s Iránom; hranice Kaspického mora na západe. Turkménsko má najnižší bod Vpadina Akchanaya -81 m (Sarygamysh Koli je jazero v severnom Turkménsku s hladinou vody, ktorá sa pohybuje nad a pod výškami Vpadiny Akchanaya, jazero kleslo až na -110 m), najvyšší bod Gora Ayribaba 3 139 m. Podnebie je subtropická púštna.


Obyvatelia - Turkménsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Turkménsko. To číslo je: 5,351,277 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Turkménsko 85%, Uzbekistán 5%, Rusi 4%, iní 6% (2003). Aké sú jazyky v krajine Turkménsko? Turkméni (oficiálni) 72%, Rusi 12%, Uzbekistí 9%, iní 7%. A náboženstvá: Moslimi 89% %, neznáme 2%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 27.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 70.4 rok. Kde ľudia žijú v krajine Turkménsko? Tu: Najhustejšie obývané oblasti sú južné, východné a severovýchodné oázy; približne 50% obyvateľstva žije v hlavnom meste Ašchabad. Hlavné mestské oblasti krajiny Turkménsko sú: Ašchabat (hlavné mesto) av jeho okolí 746 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Turkménsko

Hlavné mesto krajiny Turkménsko je Ashgabat (Ashkhabad) a typ vlády prezidentská republika; autoritatívny. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 5 provincií (welayatlar, singulární - welayat) a 1 samostatným mestom: Ahal Welayaty (Anew), Ashgabat, Balkan Welayaty (Balkanabat), Dasoguz Welayaty, Lebap Welayaty (Turkmenabat), Mary Welayaty. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Turkménsko, dôležité priemyselné produkty sú zemný plyn, ropa, ropné produkty, textil, spracovanie potravín. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Bavlny, obilia, melónov; dobytok. Najdôležitejšie vývozné komodity sú plyn, ropa, petrochemický priemysel, textílie, bavlna FIBE a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Číne 70%, Turecko 5,3%, Taliansko 5,3%, v Afganistane 4,5%, v Rusku 4,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, chemikálie, potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Turecko 26,4%, Rusko 10,5%, Japonsko 8,6%, Nemecko 8,2%, Južná Kórea 7,8%, Čína 7,2%, Taliansko 5,2%. Ako bohatá je krajina Turkménsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $18,700 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 0.2% (2012 odhad).


Mapa - TurkménskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet