Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Veľká Británia

Atlas sveta: Veľká Británia. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Veľká Británia.

Domov - Európa - Veľká Británia

Informácie - Veľká Británia

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Veľká Británia. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Veľká Británia. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Veľká Británia tu:

Veľká Británia - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Veľká Británia? Začnime týmto: Spojené kráľovstvo historicky zohrával vedúcu úlohu pri rozvíjaní parlamentnej demokracie a pri napredovaní literatúry a vedy. Na svojom zenite v 19. storočí sa britská ríša rozložila na jednu štvrtinu zemského povrchu. V prvej polovici 20. storočia sa britská sila vážne vyčerpala v dvoch svetových vojnách a odstúpenie Írska od únie. Druhá polovica zaznamenala demontáž ríše a britskej obnovy v modernom a prosperujúcom európskom národe. Ako jeden z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a zakladajúceho člena NATO a Commonwealthu, Spojené kráľovstvo presadzuje globálny prístup k zahraničnej politike. V roku 1998 bol založený škótsky parlament, Národné zhromaždenie pre Wales a zhromaždenie Severného Írska. Spojené kráľovstvo je od svojho pristúpenia v roku 1973 aktívnym členom EÚ, aj keď sa rozhodlo, že zostane mimo hospodárskej a menovej únie. Avšak čiastočne motivovaní frustráciou zo vzdialenej byrokracie v Bruseli a masívnou migráciou do krajiny, občania Spojeného kráľovstva 23. júna 2016 úzko hlasovali, aby opustili EÚ. Spojené kráľovstvo a EÚ v súčasnosti rokujú o podmienkach stiahnutia Spojeného kráľovstva a prediskutujú rámec pre ich budúci vzťah pred plánovaným odchodom Spojeného kráľovstva z bloku 29. marca 2019.

Geografia - Veľká Británia

Kde na svete je Veľká Británia? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Európa, ostrovy - vrátane severnej šestiny ostrova Írska - medzi severným Atlantickým oceánom a Severným morom; severozápadne od Francúzska. Celková plocha krajiny Veľká Británia je 243,610 km2, z čoho 241,930 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou drsné kopce a nízke hory; na rovinatých plániach na východe a juhovýchode. Veľká Británia má najnižší bod Fens -4 m, najvyšší bod Ben Nevis 1 343 m. Podnebie je mierne; moderovanému prevažujúcim juhozápadným vetrom nad severoatlantickým prúdom; viac ako polovica dní je zamračená.


Obyvatelia - Veľká Británia

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Veľká Británia. To číslo je: 64,769,452 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? biely 87,2%, čierny / africký / Caribbean / black British 3%, Ázia / Asian British: Indian 2,3%, Ázia / Asian British: pakistanská 1,9%, zmiešaný 2%, ostatní 3,7% (2011 est).. Aké sú jazyky v krajine Veľká Británia? English. A náboženstvá: Kresťanský (vrátane anglikánskej, rímskokatolíckej, presbyteriánskej, metodistickej) 59,5%, moslimský 4,4%, hinduistický 1,3%, iný 2%, nespecifikovaný 7,2%, žiadny 25,7% (rok 2011). Koľko rokov je ľudom v priemere? 40.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 80.8 rok. Kde ľudia žijú v krajine Veľká Británia? Tu: jadro obyvateľstva leží v Londýne a okolo neho, s významnými klastrami nachádzajúcimi sa v centrálnej Británii okolo Manchesteru a Liverpoolu, na Škótskych dolinách medzi Endinburghom a Glasgom, južným Walesom v okolí Cardiffu a ďalekom východe Severného Írska so zameraním na Belfast v. Hlavné mestské oblasti krajiny Veľká Británia sú: Londýne ) 10,313 miliónov; Manchester 2,646 milióna; Birmingham 2,515 milióna; Glasgow 1,223 milióna; Southampton / Portsmouth 882 000; Liverpool 870 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Veľká Británia

Hlavné mesto krajiny Veľká Británia je Londýn a typ vlády Parlamentnej ústavnej monarchie; oblasť Commonwealth. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 27 dvojvrstvové okresy, 32 mestských štvrtí v Londýne a 1 mesto Londýn alebo Veľký Londýn, 36 mestských častí, 56 jednotiek (vrátane 4 jednohlasných krajov). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Veľká Británia, dôležité priemyselné produkty sú stroje, elektrické zariadenia, automatizačné zariadenia, železničné zariadenia, stavba lodí, lietadlá, motorové vozidlá a ich časti, elektronika a komunikačné zariadenia, kovy, chemikálie, uhlie, ropa, papier a výrobky z papiera, spracovanie potravín, textil, tovar. Dôležité poľnohospodárske produkty sú obilniny, olejnaté semená, zemiaky, zelenina; dobytok, ovce, hydina; rybárske. Najdôležitejšie vývozné komodity sú vyrobené tovary, palivá, chemikálie; potraviny, nápoje, tabak a najdôležitejšími exportnými partnermi sú US 14,8%, Nemecko 10,7%, Francúzsko 6,4%, Holandsko 6,2%, Írsko 5,6%, Švajčiarsko 4,6%, Čína 4,4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú vyrábané tovary, stroje, palivá; potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 13,6%, USA 9,3%, Čína 9,2%, Holandsko 7,4%, Francúzsko 5,2%, Belgicko 4,9%, Švajčiarsko 4,5% (2016). Ako bohatá je krajina Veľká Británia a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $43,600 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 15% (2013 odhad).


Mapa - Veľká BritániaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2022 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet