Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Vietnam

Atlas sveta: Vietnam. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Vietnam.

Domov - Ázia - Vietnam

Informácie - Vietnam

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Vietnam. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Vietnam. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Vietnam tu:

Vietnam - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Vietnam? Začnime týmto: Dobytí Vietnamu Francúzskom sa začalo v roku 1858 a bolo ukončené v roku 1884. Stalo sa súčasťou francúzskeho Indočíny v roku 1887. Vietnam vyhlásil nezávislosť po druhej svetovej vojne, ale Francúzsko pokračovalo v ovládaní až do roku 1954, keď komunistická armáda porazila pod Ho Chi Minhom. Podľa Ženevských dohôd z roku 1954 bol Vietnam rozdelený na komunistický sever a protikomunistický juh. Americká ekonomická a vojenská pomoc Južnému Vietnamu rástla v 60-tych rokoch 20. storočia v snahe posilniť vládu, ale americké ozbrojené sily boli stiahnuté po dohode o prímerí v roku 1973. O dva roky neskôr Severné vietnamské sily preklenuli juh, vládnuť. Napriek návratu mieru, za viac ako desať rokov mala krajina malý hospodársky rast vďaka konzervatívnym politikám vedenia, prenasledovanie a masový exodus jednotlivcov - mnohí z nich úspešní obchodníci z Južnej Vietnamu - a rastúca medzinárodná izolácia. Od prijatia Vietnamskej politiky "dva moi" (renovácia) v roku 1986 sa však vietnamské orgány zaviazali k zvýšeniu hospodárskej liberalizácie a prijali štrukturálne reformy potrebné na modernizáciu hospodárstva a na vytvorenie konkurencieschopnejších odvetví orientovaných na vývoz. Komunistickí vodcovia udržiavajú prísnu kontrolu nad politickým prejavom, ale prejavili niektoré skromné ​​kroky smerom k lepšej ochrane ľudských práv. V krajine sa naďalej vyskytujú protesty v malom rozsahu, veľká väčšina je spojená buď s otázkami využívania pôdy, požaduje zvýšený politický priestor alebo nedostatok spravodlivých mechanizmov na riešenie sporov.

Geografia - Vietnam

Kde na svete je Vietnam? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodnej Ázii, hraničiacich s Thajským zálivom, zálivom Tonkin a južným Čínom , ako aj s Čínou, Laosom a Kambodžou. Celková plocha krajiny Vietnam je 331,210 km2, z čoho 310,070 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: nízka, plochá delta na juhu a na severe; centrálna vysočina; kopcovitý, hornatý na ďalekom severe a severozápade. Vietnam má najnižší bod Juhočínske more 0 m, najvyšší bod Fan Si Pan 3 144 m. Podnebie je južne; monsoonal na severe s horúcou, dažďovou sezónou (máj až september) a teplej, suchá sezóna (október až marec).


Obyvatelia - Vietnam

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Vietnam. To číslo je: 96,160,163 (7/2017 odhad). Táto krajina patrí medzi najľudnatejšie na svete. Kto žije tu? Kinh (Viet) 85,7 %, Tay 1,9%, Thajsko 1,8%, Muong 1,5%, Khmer 1,5%, Mong 1,2%, Nung 1,1%, Hoa 1%, Ostatné 4,3%. Aké sú jazyky v krajine Vietnam? Vietnamci (oficiálne), Angličtina , Číňan a Khmer, jazyky horských oblastí (Mon-Khmer a Malajo-Polynézia). A náboženstvá: Budhistické 7,9%, Katolícke 6,6%, Hoa Hao 1,7%, Cao Dai 0,9%, Protestantné 0,9% .). Koľko rokov je ľudom v priemere? 30.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 73.7 rok. Kde ľudia žijú v krajine Vietnam? Tu: aj keď má jednu z najvyšších hustôt obyvateľstva na svete, populácia nie je rovnomerne rozptýlená; zoskupovanie je najťažšie pozdĺž južného Číny a Tonkinského zálivu, s Delta Mekongu (na juhu) a údolím Červenej rieky (na severe) s najväčšou koncentráciou obyvateľov. Hlavné mestské oblasti krajiny Vietnam sú: Ho Či Minovho mesta 7,298 milióna; Hanoj ​​(hlavné mesto) 3,629 milióna; Can Tho 1,175 miliónov; Haiphong 1,075 milióna; Da Nang 952,000; Bien Hoa 834 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Vietnam

Hlavné mesto krajiny Vietnam je Hanoj a typ vlády komunistického štátu. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 58 provincií (tinh, singulár a plurál) a 5 obcí singulárne a množné číslo). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Vietnam, dôležité priemyselné produkty sú spracovanie potravín z morských plodov , odevy, obuv, strojárstvo; ťažba, uhlie, oceľ; cementu, chemické hnojivá, sklo, pneumatiky, olej, mobilné telefóny. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Ryža, káva, guma, čaj, korenie, sójové bôby, kešu, cukrová trstina, arašidy, banány; bravčové mäso; hydina;. Najdôležitejšie vývozné komodity sú , obuv, elektronika, morské plody, ropa, ryža, káva, drevené výrobky, stroje a najdôležitejšími exportnými partnermi sú US 20,2%, Čína 14,2%, Japonsko 8,2% , Južná Kórea 6,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, ropné produkty, výrobky z ocele, suroviny pre odevný a obuvnícky priemysel, elektronika, plasty, automobily a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 25,1%, Južná Kórea 17,5%, Japonsko 7,9%, USA 6% 4,7% (2016). Ako bohatá je krajina Vietnam a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $6,900 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 11.3% (2012 odhad).


Mapa - VietnamE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia