Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Zimbabwe

Atlas světa: Zimbabwe. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Zimbabwe.

Domů - Afrika - Zimbabwe

Informace - Zimbabwe

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Zimbabwe. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Zimbabwe. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Zimbabwe:

Zimbabwe - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Zimbabwe? Začněme tímto: Spojené království připojilo jižní Rhodesii z bývalé britské společnosti Jižní Afriky v roce 1923. Ústava z roku 1961 byla formulována tak, že upřednostňovala bílé v moci. V roce 1965 vláda jednostranně vyhlásila svou nezávislost, ale Spojené království tento akt neuznalo a požadovalo úplnější hlasovací práva pro černošskou většinovou většinu v zemi (poté nazývanou Rhodesii). Sankce OSN a partyzánské povstání nakonec vedly k volným volbám v roce 1979 a k nezávislosti (jako Zimbabwe) v roce 1980. Prvním předsedou vlády je Mugabe, který je jediným vládním panovníkem (jako prezident od roku 1987) a dominuje politickému systému země od nezávislosti. Jeho chaotická kampaň na přerozdělování půdy, která začala v roce 1997 a zintenzivnila po roce 2000, způsobila exodus bílých zemědělců, ochromila ekonomiku, a vedl k rozsáhlému nedostatku základních komodit. Ignoring mezinárodního odsouzení, Mugabe zmanipuloval prezidentské volby v roce 2002, aby zajistil jeho opětovnou volbu. V roce 2005 se hlavní město Harare pustilo do Operace Obnova objednávky, zdánlivě městský racionalizační program, který vedl k zničení domů nebo podniků 700 000 většinou chudých příznivců opozice. Mugabe v roce 2007 zavedl cenové kontroly všech základních komodit, které způsobily nárůst paniky a prázdné měsíční sklady. Obecné volby, které se konaly v březnu 2008, obsahovaly nesrovnalosti, ale stále znamenaly odsouzení vlády vedené ZANU-PF, kdy opozice získala většinu mandátů v parlamentu. Hnutí za demokratickou změnu - vůdce opozice Tsvangirai Morgan Tsvangirai získal nejvíce hlasů v prezidentském průzkumu, ale nestačí na to, aby vyhrál úplně. V návaznosti na volební kampaň v červnu 2008 došlo k značnému násilí proti členům opoziční strany, které vedlo k odchodu Tsvangiraiho od volebního lístku. Rozsáhlé důkazy o násilí a zastrašování vedly k mezinárodnímu odsouzení tohoto procesu. Obtížné vyjednávání o "vládě národní jednoty", v níž Mugabe zůstal prezidentem a Tsvangirai se stal předsedou vlády, byly konečně vyřešeny v únoru 2009, i když se vůdci nedokázali dohodnout na mnoha klíčových vládních otázkách. Mugabe byl znovu zvolen prezidentem v roce 2013 v hlasování, který byl vážně vadný a mezinárodně odsoudil. Jako předpoklad pro uskutečnění voleb Zimbabwe schválila novou ústavu referendem, ačkoli mnoho ustanovení v nové ústavě musí být ještě kodifikováno zákonem. V listopadu 2017 převzal viceprezident Emmerson Mnangagwa následující vojenský zásah, jehož cílem bylo zabránit tomu, aby Mugabe zvýšil svou ženu, aby ho uspěl. Mnangagwa byl slavnostně prezidentem o několik dní později, slibující uspořádání prezidentských voleb v roce 2018.

Geografie - Zimbabwe

Kde je na světě Zimbabwe? Umístění této země je Jižní Afrika, mezi Jihoafrickou republikou a Zambií. Zimbabwe má celkovou plochu 390,757 km2, z čehož 386,847 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně vysoká plošina s vyšší centrální plošinou (vysoký veld); hory ve východu. Nejnižší bod země Zimbabwe je křižovatka Runde a Save Rivers 162 m, nejvyšší bod Inyangani 2592 m. A klima je tropické; moderována nadmořskou výškou; období dešťů (listopad až březen).


Obyvatelé - Zimbabwe

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Zimbabwe. Počet obyvatel je: 13,805,084. Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Afrika 99,4% (převážně Šona, Ndebele je druhá největší etnická skupina), ostatní 0,4%, nespecifikováno 0,2% (2012 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Zimbabwe hovoří jazyky Shona (oficiální, nejrozšířenější), Ndebele ; tradičně používají pro úřední záležitosti), 13 menšinových jazyků (oficiální zahrnuje Chewa, Chibarwe, Kalanga, Koisan, Nambya, Ndau, Shangani, znakový jazyk, Sotho, Tonga, tswana, Venda, a Xhosa). A náboženství: protestant 74,8% (zahrnuje apoštolskou 37,5 %, Pentecostal 21,8%, ostatní 15,5%), Římský katolík 7,3%, Jiný křesťan 5,3%, Tradiční 1,5%, Muslimský 0,5%, Jiný 0,1%, Žádný 10,5% (2015 est.). Kolik let je tady lidem? 20 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 60.4 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Kromě velkých městských aglomerací v Harare a Bulawayo, distribuce populace je poměrně rovný, s mírně větším celkovém počtu ve východní polovině. Hlavní městské oblasti v zemi Zimbabwe jsou: Harare (kapitálu) 1501000 (2015).

Vláda a ekonomika - Zimbabwe

Hlavní město země Zimbabwe je Harare a typ vlády polo- prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 8 provincií a 2 města s provinčním statusem; Bulawayo, Harare, Manicaland, Mashonaland Central, Mashonaland East, Mashonaland West, Masvingo, Matabeleland North, Matabeleland South, Midlands. Pokud jde o ekonomiku, Zimbabwe má tyto důležité průmyslové produkty: těžba (uhlí, zlato, platina, měď, nikl, cín, diamanty, hlína, četné kovové a nekovové rudy), ocel; dřeva, cementu, chemikálií, hnojiv, oděvů a obuvi, potravin, nápojů. Důležité zemědělské produkty jsou tabák, kukuřice, bavlna, pšenice, káva, cukrová třtina, arašídy; ovce, kozy, prasata. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou platiny, bavlny, tabáku, zlata, feroslitiny, textilu / oděvů a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Jihoafrická republika 79.5%, Mozambik 9.5% ). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a dopravní prostředky, ostatní výrobky, chemikálie, pohonné hmoty, potravinářské výrobky a nejdůležitější importní partneři jsou Jižní Afrika 46,6%, Zambie 24% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Zimbabwe a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $2,300 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 72.3% (2012 odhad).


Mapa ZimbabweZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2023 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet