Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Zimbabwe

Atlas sveta: Zimbabwe. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Zimbabwe.

Domov - Afrika - Zimbabwe

Informácie - Zimbabwe

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Zimbabwe. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Zimbabwe. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Zimbabwe tu:

Zimbabwe - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Zimbabwe? Začnime týmto: Spojené kráľovstvo pripojilo južnú Rodésku z bývalej britskej spoločnosti Južnej Afriky v roku 1923. Ústava z roku 1961 bola formulovaná tak, aby uprednostňovala bielych predstaviteľov. V roku 1965 vláda jednostranne vyhlásila svoju nezávislosť, ale Spojené kráľovstvo tento akt neuznalo a požadovalo úplnejšie hlasovacie práva pre černošskú väčšinu v krajine (potom sa nazýva Rhodesia). Sankcie OSN a partyzánske povstanie nakoniec viedli k slobodným voľbám v roku 1979 a k nezávislosti (ako Zimbabwe) v roku 1980. Prvý premiér štátu Mugabe bol jediným vládcom v krajine (ako prezident od roku 1987) a dominoval politickému systému krajiny od nezávislosti. Jeho chaotická kampaň na prerozdeľovanie pôdy, ktorá začala v roku 1997 a zintenzívnila po roku 2000, spôsobila exodus bieleho poľnohospodára, ochromila hospodárstvo, a viedla k rozsiahlym nedostatkom základných komodít. Ignorovanie medzinárodného odsúdenia, Mugabe zmanipuloval prezidentské voľby v roku 2002, aby zabezpečil jeho opätovné zvolenie. V roku 2005 sa hlavné mesto Harare pustilo do prevádzky Obnova objednávky, zdanlivo urbanistický racionalizačný program, ktorý vyústil do zničenia domov alebo podnikov 700 000 väčšinou chudobných podporovateľov opozície. V roku 2007 spoločnosť Mugabe zaviedla cenové kontroly všetkých základných komodít, ktoré spôsobili nával paniky a niekoľko mesiacov zanechali skladové regály prázdne. Všeobecné voľby, ktoré sa konali v marci 2008, obsahovali nezrovnalosti, ale napriek tomu predstavovali kritiku vlády vedenej ZANU-PF, pričom opozícia získala väčšinu kresiel v parlamente. Hnutie za demokratickú zmenu - vodca opozície Tsvangirai Morgan Tsvangirai získal najviac hlasov v prezidentskom prieskume, ale nestačí na to, aby vyhral úplne. V čele s voľbami v júni 2008, značné násilie voči členom opozičných strán viedlo k vylúčeniu Tsvangiraiho z hlasovania. Rozsiahle dôkazy o násilí a zastrašovaní viedli k medzinárodnému odsúdeniu tohto procesu. Ťažké rokovania o "vláde národnej jednoty", v ktorej Mugabe zostal prezident a Tsvangirai sa stal predsedom vlády, boli napokon vyriešené vo februári 2009, hoci lídri nedokázali dohodnúť na mnohých kľúčových vládnych otázkach. Mugabe bol opätovne zvolený za prezidenta v roku 2013 v hlasovaní, ktorý bol vážne chybný a medzinárodne odsúdený. Ako predpoklad na uskutočnenie volieb Zimbabwe prijalo novú ústavu referendom, aj keď mnohé ustanovenia v novej ústave ešte musia byť kodifikované v zákone. V novembri 2017 podpredseda Emmerson Mnangagwa prevzal vojenskú intervenciu zameranú na zabránenie tomu, aby Mugabe zvýšil svoju ženu, aby ho uspel. Mnangagwa bol slávnostne otvorený o niekoľko dní neskôr a sľuboval, že v roku 2018 budú mať prezidentské voľby.

Geografia - Zimbabwe

Kde na svete je Zimbabwe? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Afrika, medzi Južnou Afrikou a Zambiou. Celková plocha krajiny Zimbabwe je 390,757 km2, z čoho 386,847 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou vysoká plošina s vyššou centrálnou plošinou (vysoká veld); hory na východe. Zimbabwe má najnižší bod križovatka Runde a Save Rivers 162 m, najvyšší bod Inyangani 2592 m. Podnebie je tropických; moderované nadmorskou výškou; dažďová sezóna (november až marec).


Obyvatelia - Zimbabwe

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Zimbabwe. To číslo je: 13,805,084. Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Afrika 99,4% (prevažne Šona, Ndebele je druhou najväčšou etnickou skupinou), ostatné 0,4%, nešpecifikované 0,2% (2012 est.). Aké sú jazyky v krajine Zimbabwe? Shona (oficiálne, najčastejšie hovorené), Ndebele ; tradične používajú pre úradné záležitosti), 13 menšinových jazykov (oficiálny zahŕňa Chew, Chibarwe, Kalanga, Koisan, Nambya, Ndau, Shangani, posunkový jazyk, Sotho, Tonga, Tswana, Venda, a Xhosa). A náboženstvá: protestant 74,8% (zahŕňa apoštolskú 37,5 %, Pentecostal 21,8%, ostatné 15,5%), rímsky katolík 7,3%, iný kresťan 5,3%, tradičný 1,5%, moslimský 0,5%, iný 0,1%, žiadny 10,5% (2015 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 20 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 60.4 rok. Kde ľudia žijú v krajine Zimbabwe? Tu: Okrem veľkých mestských aglomerácií v Harare a Bulawayo, distribúcia populácie je pomerne rovný, s mierne väčším celkovom počte vo východnej polovici. Hlavné mestské oblasti krajiny Zimbabwe sú: Harare (kapitálu) 1501000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Zimbabwe

Hlavné mesto krajiny Zimbabwe je Harare a typ vlády polo- prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 8 provincií a 2 mestá s provinčným postavením; Bulawayo, Harare, Manicaland, Mashonaland Central, Mashonaland East, Mashonaland West, Masvingo, Matabeleland North, Matabeleland South, Midlands. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Zimbabwe, dôležité priemyselné produkty sú ťažba (uhlie, zlato, platina, meď, nikel, cín, diamanty, hlina, početné kovové a nekovové rudy), oceľ; výrobky z dreva, cement, chemikálie, hnojivá, odevy a obuv, potraviny, nápoje. Dôležité poľnohospodárske produkty sú tabak, kukurica, bavlna, pšenica, káva, cukrová trstina, arašidy; ovce, kozy, ošípané. Najdôležitejšie vývozné komodity sú platina, bavlna, tabak, zlato, feroslitiny, textil / odevy a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Južná Afrika 79.5%, Mozambik 9.5% ). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a dopravné zariadenia, iné výrobky, chemikálie, palivá, potravinárske výrobky a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Južná Afrika 46,6%, Zambia 24% (2016). Ako bohatá je krajina Zimbabwe a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $2,300 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 72.3% (2012 odhad).


Mapa - ZimbabweE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia