Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Czad

Atlas of World: Czad. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Czad.


Informacje o Czad

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Czad. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Czad. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Czad tutaj:

Czad - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Czad? Zacznijmy od tego: Czad, część francuskich gospodarstw afrykańskich do 1960 r., Przetrwał trzy dekady wojny domowej, a także inwazje w Libii, zanim pokój został przywrócony w 1990 r. W końcu rząd opracował demokratyczną konstytucję i przeprowadził wybory prezydenckie w 1996 i 2001 r. W 1998 r. w północnym Czadzie wybuchła rebelia, która sporadycznie wybuchła pomimo szeregu porozumień pokojowych między rządem a powstańcami. W czerwcu 2005 r. Prezydent Idriss DEBY przeprowadził referendum, które z powodzeniem usunęło ograniczenia konstytucyjne i wygrało kolejne kontrowersyjne wybory w 2006 r. Sporadyczne kampanie rebeliantów kontynuowane były w 2006 i 2007 r. Stolica doświadczyła znacznego powstania na początku 2008 r., Ale od tego czasu nie miała poważnych rebelianckich następnie, po części, z powodu zbliżenia się Czadu z Sudanem, który wcześniej używał rebeliantów czadyjskich jako serwerów proxy. Pod koniec 2015 r. Rząd nałożył stan wyjątkowy w regionie Jeziora Czad po wielu atakach terrorystycznych grupy Boko Haram przez cały rok; Boko Haram rozpoczęła również kilka zamachów bombowych w N'Djamena w połowie 2015 roku. DEBY w 2016 został ponownie wybrany do swojej piątej kadencji w wyborach, które były pokojowe, ale błędne. W grudniu 2015 r. Czad zakończył dwuletnią rotację w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W styczniu 2017 r. DEBY ukończył roczną kadencję na stanowisku przewodniczącego Unii Afrykańskiej. DEBY w 2016 został ponownie wybrany do swojej piątej kadencji w wyborach, które były pokojowe, ale błędne. W grudniu 2015 r. Czad zakończył dwuletnią rotację w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W styczniu 2017 r. DEBY ukończył roczną kadencję na stanowisku przewodniczącego Unii Afrykańskiej. DEBY w 2016 został ponownie wybrany do swojej piątej kadencji w wyborach, które były pokojowe, ale błędne. W grudniu 2015 r. Czad zakończył dwuletnią rotację w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W styczniu 2017 r. DEBY ukończył roczną kadencję na stanowisku przewodniczącego Unii Afrykańskiej.

Geografia - Czad

Gdzie na świecie jest Czad? Lokalizacja tego kraju to Afryka Środkowa, na południe od Libii. Całkowita powierzchnia kraju Czad wynosi 1.284 milion km2, z czego 1,259,200 km2 to ziemia. To bardzo duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: , suche równiny w centrum, pustynia na północy, góry na północnym zachodzie, niziny na południu. Najniższym punktem kraju Czad jest Djourab 160 m, najwyższy punkt Emi Koussi 3.445 m. Klimat jest tropikalny na południu, pustynia na północy.


Mieszkańcy - Czad

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Czad. Liczba to: 12,075,985 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Sara (Ngambaye / Sara / Madjingaye / Mbaye) 30,5%, Kanembu / Bornu / Buduma 9,8%, Arab 9,7%, Wadai / Maba / Masalit / Mimi 7%, Gorane 5,8%, Masa / Musseye / Musgum 4,9%, Bulala / Medogo / Kuka 3,7%, Marba / Lele / Mesme 3,5%, Mundang 2,7%, Bidiyo / Migaama / Kenga / Dangleat 2,5%, Dadjo / Kibet / Muro 2,4%, Tupuri / Kera 2%, Gabri / Kabalaye / Nanchere / Somrai 2% , Fulani / Fulbe / Bodore 1.8%, Karo / Zime / Peve 1.3%, Baguirmi / Barma 1.2%, Zaghawa / Bideyat / Kobe 1.1%, Tama / Assongori / Mararit 1.1%, Mesmedje / Massalat / Kadjakse 0.8%, inne etniczne Czadach 3,4%, Czadyjczycy z zagranicznych grup etnicznych 0,9%, cudzoziemcy 0,3%, nieokreśleni 1,7% (2014-15 est.). Jakie są języki w kraju Czad? Francuski (urzędowy), arabski (urzędowy), Sara (na południu), ponad 120 różnych języków i dialektów. A religie: Muzułmanin 52,1%, protestant 23,9%, katolik 20%, animista 0,3%, inne chrześcijanie 0,2%, brak 2,8%, nieokreślone 0,7% (w latach 2014-15). Ile lat mają przeciętni ludzie? 17.8 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 50.6 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Czad? Tutaj: Populacja jest nierównomiernie rozłożona ze względu na kontrast w klimacie i fizycznej geografii; największa gęstość występuje na południowym zachodzie, szczególnie wokół jeziora Czad i na południu; sucha strefa Sahary na północy to najgęściej zaludniona. Główne obszary miejskie kraju Czad to: Ndżamena (stolica) 1,26 mln (2015).

Rząd i gospodarka - Czad

Stolica kraju Czad to N'Djamena i rządowy typ prezydencka republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 23 regiony (regiony, liczba pojedyncza - region); Barh el Gazel, Batha, Borkou, Chari-Baguirmi, Ennedi-Est, Ennedi-Ouest, Guera, Hadjer-Lamis, Kanem, Lac, Logone Occidental, Logone Oriental, Mandoul, Mayo-Kebbi Est, Mayo-Kebbi Ouest, Moyen- Chari, Ouaddai, Salamat, Sila, Tandjile, Tibesti, Ville de N'Djamena, Wadi Fira. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Czad, ważnymi produktami przemysłowymi są olej, tkaniny bawełniane, warzenie piwa, natron (węglan sodu), mydło, papierosy, materiały budowlane. Ważne produkty rolne to Bawełna, sorgo , proso, orzeszki ziemne, sezam, kukurydza, ryż, ziemniaki, cebula, maniok, tapioka), bydło, owce, kozy, wielbłądy,. Najważniejsze towary eksportowe to Olej, zwierzęta gospodarskie, bawełna, sezam, guma arabska, shea butte, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 57%, Indie 8,9%, Chiny 6,7%, Francja 6,4%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 4,3%, Japonia 4,1% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i sprzęt transportowy, towary przemysłowe, artykuły spożywcze, tekstylia, a najważniejsi partnerzy importowi to Francja 19,8%, Chiny 15,7%, Kamerun 15,1%, Indie 6,1%, 5,4%, Belgia 4,4% (2016). Jak bogaty jest Czad i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $2,400 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 46.7% (2011 oszacowanie).


Mapa - CzadBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności