Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Čad

Atlas sveta: Čad. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Čad.

Domov - Afrika - Čad

Informácie - Čad

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Čad. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Čad. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Čad tu:

Čad - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Čad? Začnime týmto: Chad, ktorý je súčasťou francúzskych afrických podnikov až do roku 1960, trval tri desaťročia občianskej vojny a invázie Líbye pred obnovením mieru v roku 1990. Vláda nakoniec vypracovala demokratickú ústavu a v rokoch 1996 a 2001 vykonala chybné prezidentské voľby. , vypukla vzbura v severnom Čade, ktorá sa sporadicky rozvlnila napriek niekoľkým mierovým dohodám medzi vládou a povstalcami. V júni 2005 prezident Idriss DEBY usporiadal referendum o úspešnom odstránení ústavných termínov a v roku 2006 vyhral ďalšie kontroverzné voľby. Sporadické povstalecké kampane pokračovali v rokoch 2006 a 2007. Kapitál zažil významné povstanie začiatkom roka 2008, no odvtedy nevznikol žiadne významné rebelské hrozby potom, čiastočne kvôli zblíženiu Čadu v roku 2010 so Sudánom, ktorý predtým používal čadských povstalcov ako zástupcov. Koncom roka 2015 vláda uložila v regióne jazera Čadu výnimočný stav po viacerých útokoch teroristickej skupiny Boko Haram počas celého roka; Boko Haram tiež spustil niekoľko bombových útokov v N'Djamene v polovici roku 2015. DEBY v roku 2016 bol opätovne zvolený do svojho piateho funkčného obdobia vo voľbách, ktoré boli pokojné, ale chybné. V decembri 2015 Čad ukončil dvojročnú rotáciu v Bezpečnostnej rade OSN. V januári 2017 DEBY ukončila jednoročné funkčné obdobie ako prezident Africkej únie. DEBY v roku 2016 bol opätovne zvolený do svojho piateho funkčného obdobia vo voľbách, ktoré boli pokojné, ale chybné. V decembri 2015 Čad ukončil dvojročnú rotáciu v Bezpečnostnej rade OSN. V januári 2017 DEBY ukončila jednoročné funkčné obdobie ako prezident Africkej únie. DEBY v roku 2016 bol opätovne zvolený do svojho piateho funkčného obdobia vo voľbách, ktoré boli pokojné, ale chybné. V decembri 2015 Čad ukončil dvojročnú rotáciu v Bezpečnostnej rade OSN. V januári 2017 DEBY ukončila jednoročné funkčné obdobie ako prezident Africkej únie.

Geografia - Čad

Kde na svete je Čad? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Afrika, južne od Líbye. Celková plocha krajiny Čad je 1.284 milión km2, z čoho 1,259,200 km2 je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: šírke, suché roviny v strede, púšte na severe, hory na severozápade, južná nížina. Čad má najnižší bod Djourab 160 m, najvyšší bod Emi Koussi 3,445 m. Podnebie je tropických na juhu, púšť v severnej.


Obyvatelia - Čad

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Čad. To číslo je: 12,075,985 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Sara (Ngambaye / Sara / Madjingaye / Mbaye) 30,5%, Kanembu / Bornu / Buduma 9,8%, Arab 9,7%, Wadai / Maba / Masalit / Mimi 7%, Gorane 5.8%, Masa / Musseye / Musgum 4.9%, Bulala / Medogo / Kuka 3,7%, Marpa / Lele / Mesme 3,5%, Mundang 2,7%, Bidiyo / Migaama / Kenga / Dangleat 2,5%, Dadjo / Kibet / Muro 2,4%, Tupuri / Kera 2%, Gabri / Kabalaye / Nanchere / , Fulani / Fulbe / Bodore 1,8%, Karo / Zime / Peve 1,3%, Baguirmi / Barma 1,2%, Zaghawa / Bideyat / Kobe 1,1%, Tama / Assongori / Mararit 1.1%, Mesmedje / Massalat / Kadjakse 0.8% 3,4%, čadovia cudzojazyčných obyvateľov 0,9%, cudzinci 0,3%, nespecifikovaní 1,7% (2014-15 est.). Aké sú jazyky v krajine Čad? Francúzština (oficiálna), arabčina (oficiálna), Sara (na juhu), viac ako 120 rôznych jazykov a dialektov. A náboženstvá: Moslimský 52,1%, protestant 23,9%, rímskokatolícky 20%, animist 0,3%, iní kresťania 0,2%, žiadny 2,8%, nespecifikovaný 0,7% (2014-15 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 17.8 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 50.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Čad? Tu: Obyvateľstvo je nerovnomerne rozdelené v dôsledku kontrastov v oblasti klímy a fyzickej geografie; najvyššia hustota sa nachádza na juhozápade, najmä v okolí jazera Čad a na juh; suchá saharská zóna na severe je najmenej husto obývaná. Hlavné mestské oblasti krajiny Čad sú: N'Djamena (hlavné mesto) 1,26 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Čad

Hlavné mesto krajiny Čad je N'Djamena a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 23 regiónov (regióny, singulárne regióny); Barh el Gazel, Batha, Borkou, Chari-Baguirmi, Ennedi-Est, Ennedi-Ouest, Guera, Hadjer-Lamis, Kanem, Lac, Logone Occidental, Logone Oriental, Mandúl, Mayo-Kebbi Est, Mayo-Kebbi Ouest, Moyen- Chari, Ouaddai, Salamat, Silá, Tandjile, Tibesti, Ville de N'Djamena, Wadi Fira. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Čad, dôležité priemyselné produkty sú olej, bavlnené textílie, pivovarníctvo, natron (uhličitanu sodného), mydlá, cigarety, stavebné materiály. Dôležité poľnohospodárske produkty sú bavlna, cirok , proso, arašidy, sezam, kukurica, ryža, zemiaky, cibuľa, maniok (maniok, tapioka), hovädzí dobytok, ovce, kozy, ťavy. Najdôležitejšie vývozné komodity sú Ropa, hospodárske zvieratá, bavlna, sezam, arabská guma, shea butte a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 57%, India 8,9%, Čína 6,7%, Francúzsko 6,4%, Spojené arabské emiráty 4,3%, Japonsko 4,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a dopravné zariadenia, priemyselné tovary, potraviny, textílie a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Francúzsko 19,8%, Čína 15,7%, Kamerun 15,1% 6,1%, USA 5,4%, Belgicko 4,4% (2016). Ako bohatá je krajina Čad a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $2,400 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 46.7% (2011 odhad).


Mapa - ČadE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia