Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Norwegia

Atlas of World: Norwegia. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Norwegia.

Strona główna - Europa - Norwegia

Informacje o Norwegia

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Norwegia. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Norwegia. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Norwegia tutaj:

Norwegia - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Norwegia? Zacznijmy od tego: Dwa wieki wikingów na Europę zaczęły ustępować po przyjęciu chrześcijaństwa przez króla Olafa Tryggvasona w 994 r .; nawrócenie królestwa norweskiego nastąpiło w ciągu następnych kilku dziesięcioleci. W 1397 Norwegia została wchłonięta do związku z Danią, który trwał ponad cztery wieki. W 1814 r. Norwegowie oparli się cesji swojego kraju w Szwecji i przyjęli nową konstytucję. Szwecja następnie zaatakowała Norwegię, ale zgodziła się, aby Norwegia utrzymała konstytucję w zamian za przyjęcie związku pod szwedzkim królem. Rosnący nacjonalizm w całym XIX wieku doprowadził do referendum z 1905 r. Przyznającego niepodległość Norwegii. Chociaż w I wojnie światowej Norwegia pozostała neutralna, poniosła ciężkie straty. Norwegia ogłosiła swoją neutralność na początku II wojny światowej, ale przez pięć lat była okupowana przez nazistowskie Niemcy (1940-45). W 1949 roku Norwegia porzuciła neutralność i stała się członkiem NATO. Odkrycie ropy i gazu na sąsiednich wodach w późnych latach sześćdziesiątych zwiększyło gospodarcze wpływy Norwegii. W referendach przeprowadzonych w 1972 i 1994 r. Norwegia odrzuciła przystąpienie do UE. Kluczowe kwestie krajowe obejmują imigrację i integrację mniejszości etnicznych, utrzymanie rozległej sieci bezpieczeństwa w kraju ze starzeniem się ludności oraz zachowanie konkurencyjności gospodarczej.

Geografia - Norwegia

Gdzie na świecie jest Norwegia? Lokalizacja tego kraju to Europa Północna, granicząca z Morzem Północnym i Północnym Atlantykiem, na zachód od Szwecji. Całkowita powierzchnia kraju Norwegia wynosi 323,802 km2, z czego 304,282 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: zlodowaciała; głównie wysokie płaskowyże i chropowate góry przełamane przez żyzne doliny; małe, rozproszone równiny; linia brzegowa głęboko wcięta przez fiordy; arktyczna tundra na północy. Najniższym punktem kraju Norwegia jest Morze Norweskie 0 m, najwyższy punkt Galdhopiggen 2469 m. Klimat jest wzdłuż wybrzeża, zmodyfikowany przez prąd północnoatlantycki; zimniejsze wnętrze ze zwiększonymi opadami i chłodniejszymi latami; deszczowa przez cały rok na zachodnim wybrzeżu.


Mieszkańcy - Norwegia

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Norwegia. Liczba to: 5,320,045 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Norweski 83,2% (obejmuje około 60 000 Sami), inne europejskie 8,3%, pozostałe 8,5% (2017 r.). Jakie są języki w kraju Norwegia? Bokmal Norwegian (oficjalny), Nynorsk Norwegian (oficjalny) , małe mniejszości Samów i Fińskiego. A religie: Kościoła norweskiego (ewangelicki luteranin - oficjalny) 71,5%, katolicki 2,8%, inny chrześcijanin 3,9%, muzułmanin 2,8%, inne 2%, nieokreślony 7,5% (2016 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 39.2 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 81.9 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Norwegia? Tutaj: większość Norwegów mieszka na południu, gdzie klimat jest łagodniejszy, a łączność z kontynentem europejskim jest lepsza; skupiska ludności znajdują się na całym wybrzeżu Morza Północnego na południowym zachodzie, a Skaggerak na południowym wschodzie; wewnętrzne obszary północy pozostają słabo zaludnione. Główne obszary miejskie kraju Norwegia to: OSLO (stolica) 936 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Norwegia

Stolica kraju Norwegia to Oslo i rządowy typ parlamentarna monarchia konstytucyjna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 19 hrabstw (fylker, singular - fylke); Akershus, Aust-Agder, Buskerud, Finnmark, Hedmark, Hordaland, More og Romsdal, Nordland, Nord-Trøndelag, Oppland, Oslo, Ostfold, Rogaland, Sogn og Fjordane, Sør-Trøndelag, Telemark, Troms, Vest-Agder, Vestfold. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Norwegia, ważnymi produktami przemysłowymi są ropa naftowa i gaz, transport, rybołówstwo, akwakultura, przetwórstwo spożywcze, przemysł stoczniowy, pulpa i wyroby z papieru, metali, chemikaliów, drewna, górnictwo, tekstylia. Ważne produkty rolne to Jęczmień, pszenica, ziemniaki; wieprzowina, wołowina, cielęcina, mleko; ryby. Najważniejsze towary eksportowe to ropy naftowej i produktów naftowych, maszyny i urządzenia, metale, chemikalia, statki, ryby, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są UK 21 %, Niemcy 14,4%, Holandia 10,7%, Francja 6,9%, Szwecja 6,5%, Belgia 4,4%, USA 4,3%, Dania 4% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i sprzęt, chemikalia, metale, artykuły spożywcze, a najważniejsi partnerzy importowi to Niemcy 12,2%, Szwecja 12,2%, Chiny 11,2%, USA 6,6%, Dania 5,7%, Wielka Brytania 5,2%, Holandia 4,1% (2016). Jak bogaty jest Norwegia i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $70,600 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że ludzie tutaj są średnio bogaci. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: nieznany%.


Mapa - NorwegiaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności