Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Algieria

Atlas of World: Algieria. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Algieria.

Strona główna - Afryka - Algieria

Informacje o Algieria

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Algieria. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Algieria. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Algieria tutaj:

Algieria - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Algieria? Zacznijmy od tego: Po ponad stuleciu rządów Francji, Algierczycy przez większą część lat 50. XX wieku walczyli o niepodległość w 1962 roku. Główna partia polityczna Algierii, Front Wyzwolenia Narodowego (FLN), powstała w 1954 roku w ramach walki o niepodległość i od tego czasu w dużej mierze zdominowana polityka. Rząd Algierii w 1988 r. Ustanowił system wielopartyjny w odpowiedzi na niepokoje społeczne, ale zaskakujący pierwszy sukces Islamskiego Frontu Ocalenia (FIS) w głosowaniu w grudniu 1991 r. Skłonił armię Algierii do interweniowania i odroczenia drugiej tury wyborów aby zapobiec temu, czego obawiały się świeckie elity, byłby kierowany przez ekstremistów rząd od przejęcia władzy. Armia rozpoczęła represje na FIS, które pobudziły zwolenników FIS do rozpoczęcia ataków na cele rządowe. Walka przerodziła się w powstanie, które odnotowały intensywną przemoc w latach 1992-98, powodując ponad 100 000 zgonów - wiele z nich przypisywano masowym eksterminacjom wieśniaków przez ekstremistów. Rząd zyskał przewagę do późnych lat 90., a zbrojne skrzydło FIS - Islamska Armia Zbawienia - rozwiązano w styczniu 2000 r. Abdelaziz Bouteflika, przy wsparciu wojska, wygrał prezydenturę w 1999 r. W wyborach powszechnie uważanych za oszukańcze i wygrał kolejne wybory w 2004, 2009 i 2014 roku. Rząd w 2011 roku wprowadził pewne reformy polityczne w odpowiedzi na arabską wiosnę, w tym zniesienie 19-letniego stanu wyjątkowych restrykcji i zwiększenie kwot kobiet na wybrane zgromadzenia, a także zwiększenie dotacji do ludności. Od 2014 roku

Geografia - Algieria

Gdzie na świecie jest Algieria? Lokalizacja tego kraju to Afryka Północna, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, między Marokiem a Tunezją. Całkowita powierzchnia kraju Algieria wynosi 2,381,741 km2, z czego 2,381,741 km2 to ziemia. To bardzo duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: większości na wysokim płaskowyżu i pustyni; niektóre góry; wąska, nieciągła równina przybrzeżna. Najniższym punktem kraju Algieria jest Chott Melrhir -40 m, najwyższy punkt Tahat 2908 m. Klimat jest półsuche; łagodne, wilgotne zimy z gorącym, suchym latem wzdłuż wybrzeża; susza z mroźnymi zimami i gorącym latem na wysokim płaskowyżu; sirocco jest gorącym, pylącym / obciążonym piaskiem wiatrem, szczególnie powszechnym w szczytach w.


Mieszkańcy - Algieria

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Algieria. Liczba to: 40,969,443 (7/2017 oszacowanie). Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? Arab-Berber 99%, europejski mniej niż 1%. Jakie są języki w kraju Algieria? Arabski (urzędowy), francuski (lingua franca), berberyjski lub tamazowy (urzędowy); dialekty to Kabyle Berber (Taqbaylit), Shawiya Berber (Tacawit), Mzab Berber, Tuareg Berber (Tamahaq). A religie: muzułmanin (oficjalny, głównie sunnicki) 99%, inne (w tym chrześcijański i żydowski). Ile lat mają przeciętni ludzie? 28.1 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 77 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Algieria? Tutaj: rozległe większość ludności znajduje się w skrajnej północnej części kraju wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Główne obszary miejskie kraju Algieria to: Algier (stolica) 2,594 miliona; Oran 858 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Algieria

Stolica kraju Algieria to Algier i rządowy typ prezydencka republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 48 prowincji (wilayas, liczba pojedyncza - wilaya); Adrar, Ain Defla, Ain Temouchent, Alger, Annaba, Batna, Bechar, Bejaia, Biskra, Blida, Bordj Bou Arreridj, Bouira, Boumerdes, Chlef, Konstantyn, Djelfa, El Bayadh, El Oued, El Tarf, Ghardaia, Guelma, Illizi , Jijel, Khenchela, Laghouat, Mascara, Medea, Mila, Mostaganem, M'Sila, Naama, Oran, Ouargla, Oum el Bouaghi, Relizane, Saida, Setif, Sidi Bel Abbes, Skikda, Souk Ahras, Tamanrasset, Tebessa, Tiaret, Tindouf, Tipaza, Tissemsilt, Tizi Ouzou, Tlemcen. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Algieria, ważnymi produktami przemysłowymi są ropa naftowa, gaz ziemny, przemysł lekki, górnictwo, przemysł elektryczny, petrochemiczny, przetwórstwo spożywcze. Ważne produkty rolne to Pszenica, jęczmień, owies, winogrona, oliwki, owoce cytrusowe, owoce ; owce,. Najważniejsze towary eksportowe to Ropy naftowej, gazu ziemnego i produktów ropopochodnych 97% (2009 r.), a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Włochy 17,4%, Hiszpania 12,9%, USA 12,9%, Francja 11,4%, Brazylia 5,4%, Holandia 4,9%, Turcja 4,5%, Kanada 4,3% (2016). Najważniejsze towary importowe to dobra kapitałowe, artykuły spożywcze, dobra konsumpcyjne, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 17,8%, Francja 10,1%, Włochy 9,8%, Hiszpania 7,6%, Niemcy 6,4%, 4,9%, Turcja 4,1% (2016). Jak bogaty jest Algieria i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $15,100 (2017 oszacowanie). To całkiem dobrze. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 23% (2006 oszacowanie).


Mapa - AlgieriaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności