Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Alžírsko

Atlas sveta: Alžírsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Alžírsko.

Domov - Afrika - Alžírsko

Informácie - Alžírsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Alžírsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Alžírsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Alžírsko tu:

Alžírsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Alžírsko? Začnime týmto: Po viac ako storočí vlády Francúzska, Alžírija bojovali počas veľkej časti roku 1950 s cieľom dosiahnuť nezávislosť v roku 1962. Alžírska primárna politická strana, Národná oslobodzovacia fronta (FLN) bola založená v roku 1954 ako súčasť boja za nezávislosť a odvtedy prevažne dominantnou politikou. Alžírska vláda v roku 1988 zaviedla systém viacerých strán ako odpoveď na verejné nepokoje, ale prekvapujúci prvý úspech islamského frontu spásy (FIS) v decembri 1991 viedol alžírsku armádu k zasahovaniu a odloženiu druhého kola volieb aby sa zabránilo tomu, čo by svetská elita obávala, že by bola vládou vedenou proti extrémistom, aby prevzala moc. Armáda začala zákrok proti FIS, ktorý podnietil fanúšikov FIS, aby začali útočiť na vládne ciele. Boj sa dostal do povstania, ktorý zaznamenal silné násilie v rokoch 1992-98, čo viedlo k viac ako 100 000 úmrtiam - mnohým sa pripisovalo neoprávneným masakrom dedinčanov extrémistami. Vláda získala vrchol ruky koncom deväťdesiatych rokov a ozbrojené krídlo FIS, islamská spásonosná armáda sa v januári 2000 rozpadla. Abdelaziz Bouteflika s podporou armády získal predsedníctvo v roku 1999 vo voľbách, ktoré sa všeobecne považovali za podvodné získal nasledujúce voľby v rokoch 2004, 2009 a 2014. Vláda v roku 2011 zaviedla niektoré politické reformy ako odpoveď na arabskú jar, vrátane zrušenia 19-ročného stavu núdzových obmedzení a zvýšenie kvót pre volené zhromaždenia žien a zároveň zvýšenie dotácií populácii. Od roku 2014,

Geografia - Alžírsko

Kde na svete je Alžírsko? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Afrika, hraničiaca so Stredozemným morom, medzi Marokom a Tuniskom. Celková plocha krajiny Alžírsko je 2,381,741 km2, z čoho 2,381,741 km2 je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou vysoká náhorná plošina a púšť; niektoré hory; úzka, prerušovaná pobrežná rovina. Alžírsko má najnižší bod Chott Melrhir -40 m, najvyšší bod Tahat 2 908 m. Podnebie je a poludnie; mierne, vlhké zimy s horúcimi, suchými letami pozdĺž pobrežia; sušiarom so studenými zimami a horúcimi letami na vysokej plošine; sirocco je horúci, prach / piesok-naložený vietor obzvlášť obyčajný vo výške.


Obyvatelia - Alžírsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Alžírsko. To číslo je: 40,969,443 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Arab-Berber 99%, Európska menej ako 1%. Aké sú jazyky v krajine Alžírsko? Arabčina (oficiálna), francúzska (lingua franca), berberská alebo tamazitská (úradná); dialekty zahŕňajú kabylština berberské (Taqbaylit), Shawiya berberské (Tacawit), Mzab berberské, Tuareg Berber (Tamahaq). A náboženstvá: moslima (oficiálne, prevažne sunnitskej) 99%, ostatné (vrátane kresťanskej a židovskej). Koľko rokov je ľudom v priemere? 28.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 77 rok. Kde ľudia žijú v krajine Alžírsko? Tu: prevažná väčšina obyvateľstva sa nachádza v krajnej severnej časti krajiny pozdĺž pobrežia Stredozemného mora. Hlavné mestské oblasti krajiny Alžírsko sú: Alžír (hlavné mesto) 2,594 milióna; Oran 858 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Alžírsko

Hlavné mesto krajiny Alžírsko je Alžír a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 48 provincií (wilayas, singular - wilaya); Adrar, Ain Defla, Ain Temouchent, Alger, Annaba, Batna, Bechar, Bejaia, Biskra, Blida, Bordj Bou Arreridj, Bouira, Boumerdes, Chlef, Constantine, Djelfa, El Bayadh, El Oued, El Tarf, Ghardaia, Guelma, Illizi , Jijel, Khenchela, Laghouat, Mascara, Medea, Mila, Mostaganem, M'Sila, Naama, Oran, Ouargla, Oum el Bouaghi, Relizane, Saida, Setif, Sidi Bel Abbes, Skikda, Souk Ahras, Tamanrasset, Tebessa, Tindouf, Tipaza, Tissemsilt, Tizi Ouzou, Tlemcen. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Alžírsko, dôležité priemyselné produkty sú ropný, zemný plyn, ľahký priemysel, baníctvo, elektrický, petrochemický, spracovanie potravín. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Pšenice, jačmeňa, ovsa, hrozna, olív, ; ovce, dobytok. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropa, zemný plyn a ropné produkty 97% (v roku 2009) a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Taliansko 17,4%, Španielsko 12,9%, USA 12,9%, Francúzsko 11,4%, Brazília 5,4%, Holandsko 4,9%, Turecko 4,5% Kanada 4,3% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú kapitálové tovar, potraviny, spotrebný tovar, a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 17,8%, Francúzsko 10,1%, Talianska 9,8%, Španielsko 7,6%, v Nemecku o 6,4%, v USA 4,9% Turecko 4,1% (2016),. Ako bohatá je krajina Alžírsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $15,100 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 23% (2006 odhad).


Mapa - AlžírskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia