Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Boliwia

Atlas of World: Boliwia. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Boliwia.


Informacje o Boliwia

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Boliwia. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Boliwia. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Boliwia tutaj:

Boliwia - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Boliwia? Zacznijmy od tego: Boliwia, nazwana na cześć bojownika o niepodległość Simona Bolivara, oderwała się od hiszpańskich rządów w 1825 roku; znaczna część jego późniejszej historii składała się z serii zamachów i kontrkandydatów, z ostatnim zamachem, który miał miejsce w 1978 r. Demokratyczne rządy cywilne zostały ustanowione w 1982 r., ale przywódcy borykali się z trudnymi problemami głębokiej biedy, niepokojów społecznych i nielegalnej produkcji narkotyków. . W grudniu 2005 r. Boliwijczycy wybrali przewodniczącego Ruchu Wobec Socjalistów, lidera Evo Moralesa - przy najszerszym marginesie każdego przywódcy od przywrócenia rządów cywilnych w 1982 r. - po tym, jak spełnił on obietnicę zmiany tradycyjnej klasy politycznej kraju i umocnił biednych, rdzennych mieszkańców kraju. większość. W grudniu 2009 r. I październiku 2014 r. Prezydent Morales z łatwością wygrał reelekcję. Jego partia utrzymała kontrolę nad ustawodawczą filią rządu, co pozwoliło mu kontynuować proces zmian. W lutym 2016 r. Morales przegrał referendum, by zatwierdzić poprawkę konstytucyjną, która pozwoliłaby mu konkurować w wyborach prezydenckich w 2019 r. Pomimo straty, Morales został już wybrany przez swoją partię do ponownego uruchomienia w 2019 roku, poprzez wciąż nieokreśloną metodę, aby pojawił się na karcie do głosowania.

Geografia - Boliwia

Gdzie na świecie jest Boliwia? Lokalizacja tego kraju to Środkowa Ameryka Południowa, południowy zachód od Brazylii. Całkowita powierzchnia kraju Boliwia wynosi 1,098,581 km2, z czego 1,083,301 km2 to ziemia. To bardzo duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: chropowate Andy z górskim płaskowyżem (Altiplano), wzgórza, nizinne równiny Amazonki. Najniższym punktem kraju Boliwia jest Rio Paragwaj 90 m, najwyższy punkt Nevado Sajama 6,542 m. Klimat jest Zmienia się wraz z wysokością; wilgotne i tropikalne zimne i półsuche.


Mieszkańcy - Boliwia

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Boliwia. Liczba to: 11,138,234 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? mestizo (mieszane białe i indiańskie pochodzenie) 68%, rdzenne 20%, białe 5%, cholo / chola 2%, czarne 1%, inne 1%, nieokreślone 3%; 44% respondentów wskazało, że czuje się częścią jakiejś grupy rdzennej, głównie keczua lub ajmała. Jakie są języki w kraju Boliwia? hiszpański (urzędnik) 60,7%, keczua (urzędnik) 21,2%, aymara (urzędnik) 14,6%, języki obce 2,4%, guarani (urzędnik) 0,6%, inne języki ojczyste 0,4%, brak 0,1%. A religie: rzymskokatolicki 76,8%, ewangelicki i zielonoświątkowy 8,1%, protestancki 7,9%, inny 1,7%, brak 5,5% (2012 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 24.3 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 69.5 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Boliwia? Tutaj: równina wysokiego poziomu na zachodzie między dwiema Cordillera w Andach, znana jako Altiplano, jest głównym obszarem dla większości populacji; gęsty układ osadniczy znajduje się także w mieście Santa Cruz, znajdującym się po wschodniej stronie Andes. Główne obszary miejskie kraju Boliwia to: Santa Cruz, w odległości 2,107 miliona; LA PAZ (kapitał) 1,816 mln; Cochabamba 1,24 miliona; Sucre (kapitał konstytucyjny) 372 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Boliwia

Stolica kraju Boliwia to La Paz (stolica administracyjna); Sucre (kapitał konstytucyjny [ustawowy i sądowy]) i rządowy typ prezydenckiej republiki. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 9 departamentów (departamentos, singular - departamento); Beni, Chuquisaca, Cochabamba, La Paz, Oruro, Pando, Potosi, Santa Cruz, Tarija. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Boliwia, ważnymi produktami przemysłowymi są kopalnie koka , wytapianie, ropa naftowa, żywność i napoje, tytoń, wyroby rzemieślnicze, odzież, biżuteria. Ważne produkty rolne to Soja, quinoa, orzechy brazylijskie, trzcina cukrowa, kawa, kukurydza, ryż, ziemniaki, chia,. Najważniejsze towary eksportowe to gazu ziemnego, srebro, cynk, ołów, cyna, złoto, komosa ryżowa, soja i produkty sojowe, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Brazylia 19,3%, USA 13,6%, Argentyna 11,4%, Kolumbia 8,8%, Chiny 6,8%, Japonia 5,9 %, Korea Południowa 5,4%, Peru 4,8%, Belgia 4,6% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny, produkty naftowe, pojazdy, żelazo i stal, tworzywa sztuczne, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 19,9%, Brazylia 17,5%, Argentyna 10,5%, USA 9,8%, Peru 6,9%, Japonia 4,9%, Chile 4,1% (2016). Jak bogaty jest Boliwia i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $7,500 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 38.6%.


Mapa - BoliwiaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet