Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Bułgaria

Atlas of World: Bułgaria. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Bułgaria.

Strona główna - Europa - Bułgaria

Informacje o Bułgaria

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Bułgaria. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Bułgaria. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Bułgaria tutaj:

Bułgaria - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Bułgaria? Zacznijmy od tego: Bułgarzy, plemię tureckich Turków, połączyli się z miejscowymi słowiańskimi mieszkańcami pod koniec VII wieku, tworząc pierwsze państwo bułgarskie. W następnych stuleciach Bułgaria walczyła z Cesarstwem Bizantyjskim, aby zapewnić sobie miejsce na Bałkanach, ale pod koniec XIV wieku kraj został opanowany przez Turków osmańskich. Północna Bułgaria uzyskała autonomię w 1878 r., A cała Bułgaria uniezależniła się od Imperium Osmańskiego w 1908 r. Walcząc po przegranej stronie w obu wojnach światowych, Bułgaria znalazła się w sowieckiej strefie wpływów i stała się Ludową Republiką w 1946 r. Komunistyczna dominacja zakończyła się 1990, kiedy Bułgaria przeprowadziła pierwsze wielopartyjne wybory od czasu II wojny światowej i rozpoczęła kontrowersyjny proces zbliżania się do demokracji politycznej i gospodarki rynkowej, jednocześnie zwalczając inflację, bezrobocie, korupcję i przestępczość.

Geografia - Bułgaria

Gdzie na świecie jest Bułgaria? Lokalizacja tego kraju to Europa Południowo-Wschodnia, granicząca z Morzem Czarnym, między Rumunią a Turcją. Całkowita powierzchnia kraju Bułgaria wynosi 110,879 km2, z czego 108,489 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie góry z nizinami na północy i południowym wschodzie. Najniższym punktem kraju Bułgaria jest Morze Czarne 0 m, najwyższy punkt Musala 2925 m. Klimat jest ; zimne, wilgotne zimy; gorące, suche lata,.


Mieszkańcy - Bułgaria

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Bułgaria. Liczba to: 7,101,510 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? bułgarski 76,9%, turecki 8%, romski 4,4%, inne 0,7% (w tym rosyjski, ormiański i wołoski), inne (nieznane) 10% (2011 r.). Jakie są języki w kraju Bułgaria? Bułgarski (urzędowy) 76,8% , Turecki 8,2%, romski 3,8%, pozostałe 0,7%, nieokreślony 10,5% (prognoza 2011 r.). A religie: Wschodnio-prawosławny 59,4%, muzułmański 7,8%, inny (w tym katolicki, protestancki, ormiański apostolski i żydowski) 1,7%, brak 3,7%, nieokreślony 27,4% (2011 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 42.7 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 74.7 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Bułgaria? Tutaj: A raczej równomierna dystrybucja w większości krajów, z obszarami miejskimi przyciągającymi większe populacje. Główne obszary miejskie kraju Bułgaria to: Sofia (stolica) 1.226 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Bułgaria

Stolica kraju Bułgaria to Sofia i rządowy typ republika parlamentarna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 28 prowincji (oblasti, liczba pojedyncza - oblast); Blagoevgrad, Burgas, Dobrich, Gabrowo, Haskovo, Kardzhali, Kyustendil, Lovech, Montana, Pazardzhik, Pernik, Plewen, Płowdiw, Razgrad, Ruse, Szumen, Silistra, Sliven, Smolan, Sofia, Sofia-Grad (Sofia City), Stara Zagora , Targovishte, Warna, Veliko Tarnovo, Vidin, Vratsa, Yambol. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Bułgaria, ważnymi produktami przemysłowymi są prąd, gaz, woda; żywność, napoje, tytoń; maszyny i wyposażenie, części samochodowe, metale nieszlachetne, produkty chemiczne, koks, ropopochodna rafinacja ropy naftowej, paliwo jądrowe; centra outsourcingowe. Ważne produkty rolne to Warzyw, owoców, tytoniu, wina, pszenicy, jęczmienia, słoneczników, buraków cukrowych; żywy inwentarz. Najważniejsze towary eksportowe to odzież, obuwie, żelazo i stal, maszyny i urządzenia, paliwa, rolnictwo, tytoń, komponenty IT, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Niemcy 13,7%, Włochy 9,3%, Rumunia 8,8%, Turcja 7,9%, Grecja 7%, Francja 4,5% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyn i urządzeń; metale i rudy metali; chemikalia i tworzywa sztuczne; paliwa, minerały i surowce, a najważniejsi partnerzy importowi to Niemcy 13,1%, Rosja 8,9%, Włochy 7,9%, Rumunia 7%, Turcja 6,2%, Grecja 4,8%, Polska 4,1% (2016). Jak bogaty jest Bułgaria i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $21,600 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 22% (2015 oszacowanie).


Mapa - BułgariaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności