Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Burundi

Atlas of World: Burundi. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Burundi.


Informacje o Burundi

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Burundi. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Burundi. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Burundi tutaj:

Burundi - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Burundi? Zacznijmy od tego: Burundi to mały kraj w Afryce Wschodniej graniczący z Tanzanią, Ruandą i jeziorem Tanganika. Burundi uzyskał niepodległość od Belgii w 1962 roku. Znaczna część jego historii była burzliwa, a pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Burundi został zamordowany w październiku 1993 roku po zaledwie 100 dniach sprawowania urzędu. Międzynarodowa umowa Aruszy zakończyła wojnę domową w latach 1993-2005, otwierając drogę do nowej konstytucji i wyborów w 2005 roku. Pierre Nkurunziza został wybrany na prezydenta w 2005 i 2010 roku i ponownie w kontrowersyjnych wyborach w 2015 roku. Burundi nadal stoi w obliczu wielu wyzwań politycznych i gospodarczych.

Geografia - Burundi

Gdzie na świecie jest Burundi? Lokalizacja tego kraju to Afryka Środkowa, na wschód od Demokratycznej Republiki Konga, na zachód od Tanzanii. Całkowita powierzchnia kraju Burundi wynosi 27,830 km2, z czego 25,680 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: pagórkowate i górzyste, spadające na płaskowyż na wschodzie, niektóre równiny. Najniższym punktem kraju Burundi jest jezioro Tanganyika 772 m, najwyższy punkt hehe 2,670 m. Klimat jest równikowy; wysokie plateau ze znaczną zmiennością wysokości (772 m do 2670 m nad poziomem morza); średnia roczna temperatura zmienia się w zależności od wysokości od 23 do 17 stopni Celsjusza, ale generalnie jest umiarkowana, ponieważ średnia wysokość wynosi około 1700 m; średnie roczne opady wynoszą około 150 cm; dwie mokre sezony (od lutego do maja i od września do listopada) i dwie suche pory roku (od czerwca do sierpnia i od grudnia do stycznia).


Mieszkańcy - Burundi

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Burundi. Liczba to: 11,466,756. To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Hutu (Bantu) 85%, Tutsi (Hamitic) 14%, Twa (pigmej) 1%, Europejczyków 3,000, Azji Południowej 2,000. Jakie są języki w kraju Burundi? Kirundi 29,7% (oficjalne), Kirundi i inny język 9,1%, francuski (oficjalny) i francuski i inny język 0,3%, język suahili i suahili i inny język 0,2% (wzdłuż jeziora Tanganika i w rejonie Bużumbury), angielski (oficjalny) i angielski oraz inny język 0,06%, w więcej niż 2 językach 3,7%, nieokreślone 56,9%. A religie: rzymsko-katolickie 62,1%, protestanckie 23,9% (w tym adwentystów 2,3% i innych protestantów 21,6%), muzułmanów 2,5%, inne 3,6%, nieokreślone 7,9% (2008 rok). Ile lat mają przeciętni ludzie? 17 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 60.9 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Burundi? Tutaj: Jednego z najgęściej zaludnionych krajów Afryki; stężenia zwykle znajdują się na północy i wzdłuż północnego brzegu jeziora Tanganika na zachodzie; większość ludzi mieszka na farmach w pobliżu obszarów żyznej gleby wulkanicznej. Główne obszary miejskie kraju Burundi to: Bujumbura (stolica) 751 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Burundi

Stolica kraju Burundi to Bujumbura i rządowy typ republika prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 18 prowincji; Bubanza, Bujumbura Mairie, Bujumbura Rural, Bururi, Cankuzo, Cibitoke, Gitega, Karuzi, Kayanza, Kirundo, Makamba, Muramvya, Muyinga, Mwaro, Ngozi, Rumonge, Rutana, Ruyigi. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Burundi, ważnymi produktami przemysłowymi są lekkie towary konsumpcyjne (cukier, buty, mydło, piwo); cement, montaż importowanych komponentów; roboty budowlane publiczne; przetwórstwo spożywcze (owoce). Ważne produkty rolne to kawa, bawełna, herbata, kukurydza, fasola, sorgo, słodkie ziemniaki, banany, maniok (maniok, tapioka); wołowina, mleko, skrywa. Najważniejsze towary eksportowe to kawa, herbata, cukier, bawełna, skóry, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Demokratyczna Republika Konga 30,6%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 15,7%, Kenia 14,5%, Rwanda 7,2% (2016). Najważniejsze towary importowe to dobra inwestycyjne, produkty naftowe, artykuły spożywcze, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 13,3%, Indie 13%, Tanzania 8,6%, Arabia Saudyjska 7,9%, Kenia 7,5%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 5,2%, Uganda 5% (2016). Jak bogaty jest Burundi i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $800 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 64.6% (2014 oszacowanie).


Mapa - BurundiBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności