Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Chile

Atlas of World: Chile. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Chile.


Informacje o Chile

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Chile. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Chile. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Chile tutaj:

Chile - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Chile? Zacznijmy od tego: Przed przybyciem Hiszpanów w 16 wieku, Inca rządził północnym Chile, podczas gdy rdzenny lud, Mapuche, zamieszkiwał środkowy i południowy Chile. Chociaż Chile ogłosiło niepodległość w 1810 roku, nie osiągnęło decydującego zwycięstwa nad Hiszpanami aż do 1818 roku. W wojnie na Pacyfiku (1879-83), Chile pokonało Peru i Boliwię, aby wygrać swoje obecne regiony północne. W latach osiemdziesiątych XIX w. Centralny rząd Chile przejął kontrolę nad centralnymi i południowymi regionami zamieszkanymi przez Mapuche. Po serii wybranych rządów, trzyletni marksistowski rząd Salvadora Allende został obalony w 1973 r. Przez wojskowy zamach stanu pod dowództwem generała Augusto Pinocheta, który rządził do czasu otwarcia demokratycznie wybranego prezydenta w 1990 r. Dobra polityka gospodarcza, utrzymana konsekwentnie od lat 80. przyczyniły się do stałego wzrostu, zmniejszyły wskaźniki ubóstwa o ponad połowę i pomogły zabezpieczyć zaangażowanie kraju w demokratyczne i reprezentatywne rządy. Chile coraz częściej przyjmuje role kierownicze na szczeblu regionalnym i międzynarodowym, które mają status stabilnego, demokratycznego narodu.

Geografia - Chile

Gdzie na świecie jest Chile? Lokalizacja tego kraju to Południowa Ameryka Południowa, na południowym Pacyfiku, pomiędzy Argentyną i Peru. Całkowita powierzchnia kraju Chile wynosi 756,102 km2, z czego 743,812 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: niskich górach przybrzeżnych, żyzna dolina środkowa, nierówne Andy na wschodzie. Najniższym punktem kraju Chile jest Ocean Spokojny 0 m, najwyższy punkt Nevado Ojos del Salado 6880 m. Klimat jest ; pustynia na północy; Morze Śródziemne w regionie centralnym; chłodne i wilgotne w południowo.


Mieszkańcy - Chile

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Chile. Liczba to: 17,789,267 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? białe i nierodzime 88,9%, Mapuche 9,1%, Aymara 0,7%, inne rodzime grupy 1% (obejmuje Rapa Nui, Likan Antai, Quechua, Colla, Diaguita, Kawesqar, Yagan lub Yamana), nieokreślone 0,3% (2012 est.). Jakie są języki w kraju Chile? Hiszpański 99,5% (oficjalny), angielski 10,2%, rdzenny 1% (w tym Mapudungun, Aymara, Quechua, Rapa Nui), inne 2,3%, nieokreślone 0,2%. A religie: rzymsko-katolickie 66,7%, ewangelicki lub protestancki 16,4%, świadek Jehowy 1%, inne 3,4%, brak 11,5%, nieokreślony 1,1% (2012 est.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 34.4 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 78.9 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Chile? Tutaj: 90% ludności znajduje się w środkowej trzeciej części kraju wokół stolicy Santiago; na dalekiej północy (zakotwiczonej przez pustynię Atakama) i na skrajnym południu są stosunkowo słabo zaludnione. Główne obszary miejskie kraju Chile to: Santiago (stolica) 6,507 mln; Valparaiso 907,000; Concepcion 816,000 (2015).

Rząd i gospodarka - Chile

Stolica kraju Chile to Santiago; uwaga - Valparaiso jest siedzibą ustawodawcy krajowego i rządowy typ republika prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 15 regionów (region, liczba pojedyncza - region); Aysen, Antofagasta, Araukania, Arica y Parinacota, Atacama, Biobio, Coquimbo, Libertador Generał Bernardo O'Higgins, Los Lagos, Los Rios, Magallanes y de la Antartica Chilena, Maule, Region Metropolitana (Santiago), Tarapaca, Valparaiso. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Chile, ważnymi produktami przemysłowymi są miedź, lit, inne minerały, artykuły spożywcze, przetwórstwo ryb, żelazo i stal, drewno i wyroby z drewna, sprzęt transportowy, cement, tekstylia. Ważne produkty rolne to winogron, jabłek, gruszek, cebuli, pszenicy, kukurydzy, owsa, brzoskwiń, czosnku, szparagów, fasoli; wołowina, drób, wełna; ryba; timbe. Najważniejsze towary eksportowe to miedź, owoce, produkty rybne, papier i celuloza, chemikalia, wino, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Chiny 28,6%, USA 14,1%, Japonia 8,6%, Korea Południowa 6,9%, Brazylia 5% (2016). Najważniejsze towary importowe to ropa naftowa i produkty ropopochodne, chemikalia, urządzenia elektryczne i telekomunikacyjne, maszyny przemysłowe, pojazdy, gaz ziemny, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 24,3%, USA 14,7%, Brazylia 9,3%, Argentyna 4,4%, Francja 4,2% (2016). Jak bogaty jest Chile i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $24,600 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 14.4% (2013).


Mapa - ChileBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności