Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Ekwador

Atlas of World: Ekwador. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Ekwador.


Informacje o Ekwador

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Ekwador. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Ekwador. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Ekwador tutaj:

Ekwador - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Ekwador? Zacznijmy od tego: Obecnie Ekwador wchodzi w skład północnego imperium Inków do czasu podboju Hiszpanii w 1533 r. Quito stał się siedzibą hiszpańskiego rządu kolonialnego w 1563 r. I częścią wicekrólestwa Nowej Granady w 1717 r. Terytoria wiceprezydenta - Nowa Granada (Kolumbia) , Wenezuela i Quito - uzyskały niepodległość w latach 1819-1822 i utworzyły federację znaną jako Gran Kolumbia. Kiedy Quito wycofało się w 1830 roku, tradycyjna nazwa została zmieniona na rzecz "Republiki równika". W latach 1904-1942 Ekwador stracił terytorium w serii konfliktów z sąsiadami. Wojna graniczna z Peru, która wybuchła w 1995 roku, została rozwiązana w 1999 roku. Chociaż Ekwador zaznaczył 30 lat sprawowania władzy cywilnej w 2004 roku, okres ten był nękany niestabilnością polityczną. Protesty w Quito przyczyniły się do średniookresowego zwolnienia trzech Ekwadoru s czterech ostatnich demokratycznie wybranych prezydentów. Pod koniec 2008 roku wyborcy zatwierdzili nową konstytucję, 20-letnią Ekwadoru od czasu uzyskania niepodległości. Wybory parlamentarne odbyły się w kwietniu 2017 r., A wyborcy wybrali prezydenta Lenina Moreno.

Geografia - Ekwador

Gdzie na świecie jest Ekwador? Lokalizacja tego kraju to Zachodnia Ameryka Południowa, granicząca z Oceanem Spokojnym w równiku, między Kolumbią i Peru. Całkowita powierzchnia kraju Ekwador wynosi 283,561 km2, z czego 276,841 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: nadbrzeżne równiny (costa), środkowo-andyjskie wyżyny środkowe (sierra) i płaskie w kierunku wschodniej dżungli (oriente). Najniższym punktem kraju Ekwador jest Pacyfik 0 m, najwyższy punkt Chimborazo 6 267 m. Klimat jest wzdłuż wybrzeża, stając się chłodniejszym lądem na wyższych wysokościach; tropikalne w dżungli amazońskiej na nizinach.


Mieszkańcy - Ekwador

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Ekwador. Liczba to: 16,290,913 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? mestizo (mieszane indiańskie i białe) 71,9%, Montubio 7,4%, indiańskie 7%, białe 6,1%, afroekust. 4,3%, mulat 1,9%, czarne 1%, inne 0,4% (2010 rok.). Jakie są języki w kraju Ekwador? hiszpański (kastylijski) 93% (oficjalne ), Keczua 4,1%, inne lokalne 0,7%, zagraniczne 2,2%. A religie: rzymsko-katolickie 74%, ewangelicki 10,4%, Świadek Jehowy 1,2%, inne 6,4% (w tym mormoni buddyjscy, żydowscy, spirytystyczni, muzułmańscy, hinduscy, rdzenne religie, afroamerykańskie religie Zielonoświątkowy), ateista 7,9%, agnostyk 0,1%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 27.7 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 77 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Ekwador? Tutaj: Prawie połowa populacji koncentruje się we wnętrzu w basenach i dolinach w Andach intermontan, z dużymi stężeniami występującymi wzdłuż zachodniego pasa wybrzeża; lasy deszczowe na wschodzie pozostają słabo zaludnione. Główne obszary miejskie kraju Ekwador to: Guayaquil 2,709 miliona; Quito (kapitał) 1.726 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Ekwador

Stolica kraju Ekwador to Quito i rządowy typ republika prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 24 prowincje (prowincje, liczba pojedyncza - provincia); Azuay, Bolivar, Canar, Carchi, Chimborazo, Cotopaxi, El Oro, Esmeraldas, Galapagos, Guayas, Imbabura, Loja, Los Rios, Manabi, Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Pichincha, Santa Elena, Santo Domingo de los Tsachilas , Sucumbios, Tungurahua, Zamora-Chinchipe. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Ekwador, ważnymi produktami przemysłowymi są ropa naftowa z drewna balsa , przetwórstwo spożywcze, tekstylia, produkty z drewna, chemikalia. Ważne produkty rolne to banany, kawa, kakao, ryż, ziemniaki, maniok (maniok, tapioka), plantany, trzcina cukrowa; bydło, owce, świnie, wołowina, wieprzowina, produkty mleczne; ryby, krewetki;. Najważniejsze towary eksportowe to ropa naftowa, banany, kwiaty cięte, krewetki, kakao, kawa, drewno, ryby, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 32,3%, Chile 6,8%, Wietnam 6,6%, Peru 5,6 %, Kolumbia 4,8%, Rosja 4,6% (2016). Najważniejsze towary importowe to materiały przemysłowe, paliwa i smary, nietrwałe dobra konsumpcyjne, a najważniejsi partnerzy importowi to USA 23%, Chiny 19%, Kolumbia 8%, Brazylia 4,2% (2016). Jak bogaty jest Ekwador i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $11,200 (2017 oszacowanie). To całkiem dobrze. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 25.6% (12/2013 est).


Mapa - EkwadorBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2022 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet